Bibaleze.si

'Krvavitve v pozni nosečnosti so redkejše, a nevarnejše'

Špela Zupan

Potek nosečnosti

0
24. 04. 2022 04.15

"V splošnem velja, da je vsaka krvavitev v nosečnosti nenormalna. Nosečnica lahko krvavi iz različnih organov (sečila, prebavila), vendar so v nosečnosti najpogostejše krvavitve iz rodil, predvsem maternice, ki lahko ogrožajo tako plod kot nosečnico," opozarja Anita Frelih Fabjan, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva iz Splošne bolnišnice Jesenice.

nosecnost

V prvi nosečnosti sem v 16. tednu opazila rjavkast izcedek iz nožnice. Takoj sva se s partnerjem odpravila k dežurnemu ginekologu. Po pregledu se je na srečo izkazalo, da je vse v redu, da je verjetno počila manjša žilica v nožnici ali materničnem vratu. V tretji nosečnosti sem imela rjav izcedek nekaj dni pred predvidenim datumom poroda. Po pregledu mi je ginekologinja razložila, da se očitno pripravljam na porod, da se krajša maternični vrat, da se dogajajo spremembe v telesu. Nekaj dni zatem sem rodila.

Krvavitev iz rodil v času nosečnosti lahko za nosečnico predstavlja hudo psihično breme. Pojavljajo se lahko anksiozna in depresivna stanja, strah in negotovost. Zato je pomembna psihološka podpora oziroma dobro svetovanje s strani zdravstvenega osebja. Anita Frelih Fabjan, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva

Vaginalne krvavitve so zelo pogoste v zgodnji nosečnosti in ni nujno, da so nevarne, čeprav se lahko končajo s splavom. V pozni nosečnosti – po 20. tednu – krvavi manj nosečnic, takrat pa so lahko krvavitve znak resnih težav. V primeru močnejše krvavitve in/ali bolečin je nujen takojšnji pregled pri ginekologu. Na vprašanja o krvavitvah v nosečnosti je odgovarjala Anita Frelih Fabjan, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva iz Splošne bolnišnice Jesenice.

 

Koliko nosečnic krvavi med nosečnostjo? Ali lahko nosečnica krvavi celo nosečnost in ni nevarnosti ne zanjo ne za plod?

Krvavitev se lahko pojavi v vseh trimesečjih nosečnosti, vendar se s krvavitvijo največkrat srečamo v zgodnji nosečnosti. Krvavitve iz rodil v nosečnosti delimo na dve obdobji – krvavitve iz rodil v prvi polovici nosečnosti (pred 20. tednom) in v drugi polovici nosečnosti. Krvavitve pred 20. tednom nosečnosti so zelo pogoste, saj krvavi od 20 do 40 odstotkov nosečnic. Približno polovica nosečnic, ki krvavijo, pozneje tudi splavi. Krvavitve po 20. tednu nosečnosti so redkejše kot v zgodnji nosečnosti (pojavnost v svetu je od dva do pet odstotkov).

V prvem delu nosečnosti so torej vaginalne krvavitve dokaj pogoste in niso nujno znak za resne težave. Krvavitve v drugi polovici nosečnosti so precej redkejše, a bolj nevarne.

Krvavitve v drugi polovici nosečnosti so precej redkejše, a bolj nevarne.
Krvavitve v drugi polovici nosečnosti so precej redkejše, a bolj nevarne.FOTO: Dreamstime

Kdaj je treba nujno k zdravniku, če nosečnica zakrvavi?

Vsaka ženska/nosečnica, ki krvavi, potrebuje obravnavo pri ginekologu! Pri vsaki ženski v reproduktivni dobi z nepravilno krvavitvijo iz rodil namreč pomislimo tudi na nosečnost. V primeru močnejše krvavitve in/ali bolečin je pregled potreben takoj.

Pri vseh bolnicah s pozitivnim testom nosečnosti, z bolečinami v trebuhu in/ali krvavitvijo pomislimo na možnost zunajmaternične nosečnosti. Le v primeru, ko je vitalna nosečnost v maternici že potrjena, se lahko pregled pri blagem rjavem izcedku oziroma blagem izcedku po spolnem odnosu, ki je brez bolečin, opravi v naslednjih dneh. V drugi polovici nosečnosti je vsaka krvavitev iz nožnice z bolečinami ali brez lahko nevarna in nosečnica naj se na pregled zglasi takoj.

Zaradi sodobne ultrazvočne in laboratorijske diagnostike ter dobre osveščenosti žensk večino nepravilnosti v zgodnji nosečnosti odkrijemo pred nastankom obilne krvavitve, ki bi lahko ogrozila življenje nosečnice in bi potrebovala transfuzijo krvi. Zelo pomembno pa je preprečevanje imunizacije RhD-negativnih nosečnic.

Vsaka ženska, ki krvavi, potrebuje obravnavo pri ginekologu.
Vsaka ženska, ki krvavi, potrebuje obravnavo pri ginekologu.FOTO: Shutterstock

Ali ima lahko nosečnica menstruacijo oziroma kako se imenujejo krvavitve med nosečnostjo? Zakaj nekatere nosečnice krvavijo?

Med fiziološke (normalne) vzroke krvavitve iz rodil v zgodnji nosečnosti štejemo vgnezditveno (nidacijsko) in postkoitalno krvavitev, v pozni nosečnosti pa krvav izcedek oziroma izločanje sluzavega čepa ob začetku poroda.

Vgnezditvena krvavitev je krvavitev zaradi poškodbe žil ob vgnezditvi zarodka in časovno sovpada s pričakovano menstruacijo. Krvavitev je blaga v obliki malo svetlo rdeče krvi ali kot rjav izcedek. V naslednjih dneh se krvavitev ne okrepi kot pri običajni menstruaciji. Takšna krvavitev ni nevarna, preneha spontano in ne potrebuje zdravljenja, lahko pa vodi v napačni izračun predvidenega datuma poroda, če jo zamenjamo za menstruacijo. Med nosečnostjo torej ženska nima običajne menstruacije, lahko pa ima krvavitve drugačnega izvora.

Postkoitalna krvavitev je krvavitev med ali po spolnem odnosu. Povišana koncentracija estrogena v nosečnosti spodbudi rast žleznega epitela na površini materničnega vratu (ektropij). Epitel je bolj ranljiv in je lahko vzrok za kontaktne krvavitve, večinoma po spolnem odnosu. Pokaže se kot blaga sveža krvavitev iz nožnice ali rjav izcedek. Takšna krvavitev ne ogroža nosečnosti in preneha spontano. Zdravljenje ni potrebno, večinoma svetujemo le izogibanje spolnim odnosom.

Patološke spremembe materničnega vratu in nožnice so možen vzrok krvavitve med celotno nosečnostjo. Največkrat imamo opravka s cervikalnimi polipi, ki nastajajo zaradi visokih vrednosti estrogena. Redkeje so vzrok krvavitve nožnični polipi ali krčne žile, še redkeje pa maligne bolezni. Rak materničnega vratu je najpogostejša maligna bolezen rodil v nosečnosti. Nenormalne spremembe so prisotne v od enega do pet odstotkov nosečnosti. Tudi vnetja materničnega vratu in nožnice se lahko kažejo kot krvavitev, najpogosteje po spolnem odnosu.

 

Pri nosečnicah moramo biti pozorni predvsem pri poškodbah trebuha, zlasti udarcih v trebuh (na primer ob prometnih nezgodah), kar lahko povzroči udarnino ali celo odstop posteljice, izjemoma se lahko tudi raztrga maternica, omenjene poškodbe se lahko kažejo kot krvavitev iz nožnice. Verjetnost tovrstnih poškodb narašča z višino nosečnosti. V prvem trimesečju nosečnosti je maternica zavarovana v mali medenici, pozneje pa sega v trebušni votlini višje in je tako bolj izpostavljena poškodbam ob udarcih v trebuh.

Poleg zgoraj opisanih sprememb nožnice in materničnega vratu so najpogostejši patološki vzroki krvavitve, značilni za zgodnjo nosečnost: spontani splav, zunajmaternična nosečnost, molarna nosečnost in krvavitve zaradi različnih posegov v nosečnosti. Najpogostejši vzroki krvavitve v drugi polovici nosečnosti so povezani predvsem s posteljico (spontana ločitev pravilno ležeče posteljice – abrupcija, predležeča posteljica, predležeče žile), s prezgodnjim porodom – začetek poroda, spremembami materničnega vratu ali nožnic ali redkeje raztrganjem maternice.

Kaj lahko nosečnica stori sama za preprečitev ali omilitev krvavitev?

Nosečnica naj spremlja količino in intenzivnost krvavitve, počutje in jakost bolečine. Med krvavitvijo naj ne uporablja tamponov oziroma naj ne vstavlja ničesar v nožnico. Odsvetujemo spolne odnose, spiranje nožnice in kopanje v stoječih vodah. Izogiba naj se težjim fizičnim aktivnostim in dvigovanju težjih bremen.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863