Bibaleze.si

Marihuana vpliva na plodnost

Julijana Grce

Nosečnost

28
29. 09. 2011 11.59

Marihuana je eno najpogosteje zlorabljenih mamil na svetu. Pozanimali smo se, kako vpliva na plodnost ter na še nerojenega otroka ženske, ki mamilo uživa tudi v nosečnosti.

marihuana


Moški, ki pogosto uživajo marihuano, težje spočnejo otroka. (simbolična fotografija)
Moški, ki pogosto uživajo marihuano, težje spočnejo otroka. (simbolična fotografija) FOTO: iStockphoto
Marihuano pridobivajo iz sušenih listov in cvetov indijske konoplje in je eno najbolj pogosto zlorabljenih mamil na svetu. Vsebuje več kot 400 snovi, od katerih ima omamne lastnosti le tetrahidrokanabinol (THC). Ta psihoaktivna sestavina iz pljuč hitro prehaja v krvni obtok, v prvi vrsti pa se presnavlja v jetrih. Posedovanje, preprodajanje in uživanje marihuane je v mnogih delih sveta, vključno s Slovenijo, z zakonom prepovedano. 

Ker pa se nekateri prepovedi vseeno ne držijo, smo se odločili preveriti, kako to mamilo vpliva na plodnost in v primeru, da ga ženska zlorablja tudi v nosečnosti, na plod.

Dokazan vpliv na plodnost

Prim. Tončka Završnik, dr. med., iz Univerzitetnega kliničnega centra Maribor nam je povedala, da dolgotrajno jemanje kanabisa pri moških povzroči zmanjšano izločanje hormona testosterona, to pa vpliva na zmanjšano spolno slo, povzroča ginekomastijo (povečanje moških prsi) ter impotenco. “Poleg tega vpliva tudi na zmanjšanje števila in gibljivosti semenčic, kar zmanjša oploditveno sposobnost.

Vpliv kanabisa na žensko plodnost pa se lahko kaže s spremenjeno motiliteto jajcevodov, kar je povezano s porastom pojavljanja izvenmaterničnih nosečnosti,“ nam je zaupala. Dodaja, da so nekatere študije pokazale tudi, da lahko zloraba marihuane sproži porast hormona prolaktina, ki lahko ovira ovulacijo in menstrualni cikel, kar znova vpliva na plodnost.

Med nosečnostjo živite zdravo - zase in za svojega še nerojenega otroka. (simbolična fotografija)
Med nosečnostjo živite zdravo - zase in za svojega še nerojenega otroka. (simbolična fotografija)FOTO: iStockphoto

Neposredni učinki na plod niso dokazani

Plod je v času razvoja izjemno občutljiv na škodljive zunanje vplive,“ poudarja Završnikova. Še posebej prve tri mesece, ko se razvijajo njegovi organi in lahko določeni dejavniki povzročijo nepravilnosti v razvoju. Dodaja, da je pomembno vedeti, kdaj je nosečnica uživala marihuano, v kakšni količini in kako dolgo. “Ni dobrih študij, ki bi dokazale direkten učinek na plod, velja pa splošno priporočilo, da se je treba drog izogibati zaradi splošnega škodljivega učinka na zdravje in škodljivih vplivov v nosečnosti.

Primerna študija bi namreč morala zajeti dovolj velik vzorec nosečnic, ki uživajo le marihuano, z enako veliko primerjalno skupino, kar pa je težko izvedljivo, saj nosečnice, ki zlorabljajo marihuano, pogosto uživajo tudi “alkohol in/ali tobak, ki imata dokazano škodljiv učinek na plod“. Preiskave v Združenih državah Amerike, na Nizozemskem in v Avstraliji so pokazale, da marihuano v času nosečnosti uživa približno pet odstotkov žensk.

Porast tumorjev

Med nosečnostjo se izognite tudi pitju alkohola in kajenju tobačnih izdelkov.(simbolična fotografija)
Med nosečnostjo se izognite tudi pitju alkohola in kajenju tobačnih izdelkov.(simbolična fotografija) FOTO: iStockphoto

Ugotovili so pomembno zmanjšanje obsega glavice otrok v vseh starostnih skupinah, v skupini mlajših adolescentk, ki so uživale več kot 6 zavitkov marihuane na teden. Dokazanih učinkov na razvojne nepravilnosti in na mrtvorojenost ni, so pa pokazatelji za povprečno nižjo porodno težo otrok mater, ki so uživale marihuano v nosečnosti. Prihajajo pa podatki o vplivih jemanja kanabisa v nosečnosti na poznejši razvoj otrok: to so kognitivni defekti predvsem v vidno-prostorski funkciji, impulzivnost, pomanjkanje pozornosti, hiperaktivnost, depresivni sindrom in drugo. Tri študije pa so pokazale porast pojavov tumorjev pri teh otrocih (levkemija, možganski tumorji),“ nam je še zaupala Završnikova.

Kakšen pa je vpliv alkohola in tobaka?

Alkohol prek posteljice prehaja v kri ploda ter povzroča zastoj rasti, napake v osrednjem živčnem sistemu, manjšo duševno razvitost, ki se kaže v motnjah učenja, pozornosti, hiperaktivnosti, impulzivnosti, motnjah spomina in govora, povzroča pa lahko tudi težave s sluhom in vidom, prirojene srčne napake, okvare ledvic, jeter in kosti ter zmanjšan obseg glave.

Zaradi materinega kajenja tobačnih izdelkov pa plodu lahko primanjkuje kisika, škodljive strupene snovi v cigaretnem dimu lahko okvarijo posteljico. Kajenje v nosečnosti povzroča tudi druge zaplete, kot je premajhna porodna teža, prezgodnji porod in s tem nedonošenost ter pogostejši odstop posteljice, ki lahko povzroči prezgodnji porod, okvare plodu zaradi izkrvavitve in celo smrt otroka. Na otroka materino kajenje v nosečnosti vpliva tudi po porodu. Otroci, katerih matere so v nosečnosti kadile, pogosteje utrpijo smrt v zibelki, v prvih mesecih življenja bolj pogosto zbolijo, imajo astmo, trebušne krče ali prekomerno telesno težo. Takšni otroci pogosto v odraslosti tudi sami postanejo kadilci.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (28)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863