Bibaleze.si

Ali shraniti matične celice in zakaj?

Špela Zupan

Nosečnost

0
18. 05. 2023 05.00

V pričakovanju novega družinskega člana se med številnimi drugimi lahko pojavi tudi vprašanje, ali shraniti matične celice iz popkovnične krvi in popkovnice. Na nekaj vprašanj, ki bodo bodočim staršem mogoče pomagala pri odločitvi, je odgovoril dr. Marko Strbad, univerzitetni diplomirani mikrobiolog, ki ima večletne izkušnje pri delu z matičnimi celicami.

dojencek

Z matičnimi celicami lahko dandanes zdravijo številne bolezni in veljajo za prihodnost medicine. Razvoj in raziskave so v polnem teku, opravili so že številna uspešna zdravljenja. Tudi v Sloveniji, kjer je že vrsto let možno shraniti matične celice iz popkovnične krvi in popkovnice.

Kljub poudarkom, da prihodnost medicine predstavlja regenerativna medicina in zdravljenje s celičnimi terapijami, ki temelji na matičnih celicah, pa se tako na svetu kot tudi pri nas za hranjenje odloča le nekaj odstotkov bodočih staršev. Razlogi so večplastni, morda je premalo dostopnih informacij, ozaveščanja, zaupanja. 

Namreč ... tematika je sicer v širši javnosti bolj kot ne poznana, a večina o njej ne ve prav veliko. V pomoč pri iskanju prave odločitve, ali je smiselno shraniti matične celice novorojenčka, smo pripravili nekaj ključnih vprašanj. Nanje je odgovoril dr. Marko Strbad, univerzitetni diplomirani mikrobiolog, direktor ene od slovenskih bank, kjer shranjujejo matične celice.

Shranjevanje popkovnične krvi in tkiva popkovnice je neprecenljivo darilo in najboljša naložba v prihodnost vašega otroka, poudarja dr. Marko Strbad, univerzitetni diplomirani mikrobiolog.
Shranjevanje popkovnične krvi in tkiva popkovnice je neprecenljivo darilo in najboljša naložba v prihodnost vašega otroka, poudarja dr. Marko Strbad, univerzitetni diplomirani mikrobiolog. FOTO: osebni arhiv

Kakšna je razlika med matičnimi celicami iz popkovnične krvi in popkovnice ter drugimi viri matičnih celic?

Popkovnična kri/tkivo imata v primerjavi s kostnim mozgom ali krvotvornimi matičnimi celicami iz periferne krvi lažjo in večjo dostopnost ter manjše tveganje za prenos virusnih okužb, saj v popkovnični krvi/tkivu praviloma ni virusov, ki se pogosto pojavljajo v kostnem mozgu odraslih in posledično zmanjšujejo uspeh presaditve. 

Manjše je tudi tveganje za nastanek bolezni presadka proti gostitelju (angleško graft vs. host disease - GvHD) po presaditvi ter hkrati v popkovnični krvi/tkivu ni starostno in okoljsko pogojenih poškodb. Prav tako je pridobivanje popkovnične krvi/tkiva neinvazivno, poteka brez kakršnega koli posega v telo in je tako za mater kot za otroka brez tveganja in bolečin.

Zakaj in v katerih primerih še posebej svetujete shranitev matičnih celic? 

Če je le mogoče, shranite matične celice ob porodu, saj nikoli ne veste, kdaj bi jih lahko potrebovali za presaditev ali drugo zdravljenje. Popkovnična kri, ki ostane v popkovnici po rojstvu otroka, in popkovnica sta odličen vir dragocenih matičnih celic, zato je velika škoda, da se tretirata kot medicinski odpadek. 

Matične celice iz popkovnične krvi in popkovnice so ob osamitvi stare le devet mesecev in so na vrhuncu svoje moči. Po svoji strukturi popkovnična kri vsebuje številne celice, ki so zelo raznovrstne, kar razširi možnost njihove uporabe. Tkivo popkovnice je prav tako zanimiv vir celic, tako imenovanih mezenhimskih matičnih celic, ki imajo zelo velik potencial v regenerativni medicini, uravnavanju imunskega odziva, delujejo tudi protivnetno in protimikrobno.

PREBERI ŠE: Zakaj plodu merijo obseg glavice?

Kakšna pa je verjetnost dejanske uporabe?

Verjetnost, da bo otrok v prvih letih svojega življenja zbolel za katero od malignih bolezni, ki se jih danes že zdravi s popkovnično krvjo in tkivom popkovnice, je majhna. Verjetnost, da bo v starosti zbolel za katero od degenerativnih bolezni, pa je zelo visoka.

V prihodnosti se pri zdravljenju tovrstnih bolezni pričakuje, da jih bo mogoče (po)zdraviti z matičnimi celicami iz popkovnične krvi in tkiva popkovnice, zato je shranjevanje popkovnične krvi in tkiva popkovnice neprecenljivo darilo in najboljša naložba v prihodnost vašega otroka.

Tudi v Sloveniji je že vrsto let mogoče shraniti matične celice iz popkovnične krvi in popkovnice.
Tudi v Sloveniji je že vrsto let mogoče shraniti matične celice iz popkovnične krvi in popkovnice.FOTO: Adobe Stock

Koliko in katere bolezni, obolenja in stanja lahko zdravite z matičnimi celicami iz popkovnične krvi in popkovnice? Kako uspešna so zdravljenja? Tudi v primerjavi, če ni matičnih celic?

Krvotvorne matične celice, ki so v popkovnični krvi, se uporabljajo pri zdravljenju več kot 80 različnih krvnih bolezni, predvsem levkemij, limfomov, anemij, imunske pomanjkljivosti in nekaterih metabolnih motenj (npr. Hurleyev sindrom, Krabbejeva bolezen ...). Lahko jih uporabimo povsod, kjer pride v poštev presaditev krvotvornih matičnih celic in bi se sicer iskalo darovalca kostnega mozga ali tuje darovane popkovnične krvi. Takrat pa je večinoma časovno dolgotrajen postopek, velikokrat pa tudi v registrih darovalcev kostnega mozga ne najdejo ustreznega darovalca.

V preteklosti je tudi veljajo načelo, da je s popkovnično krvjo možno zdraviti le otroke, kar z napredkom v medicini ne velja več. Matične celice iz popkovnične krvi je namreč možno tudi nekaj 10-krat do nekaj 100-krat namnožiti, ter tako dobiti zadostno število celic tudi za zdravljenje odrasle, težje osebe.

Popkovnična kri pa ne vsebuje le krvotvornih, temveč tudi druge matične celice (denimo mezenhimske matične celice, endotelne matične celice, somatsko usmerjene matične celice ali pa ostanke embrionalnim matičnim celicam podobne regenerativne celice). Res jih je manj, a imajo vseeno pomembno vlogo pri regeneraciji tkiv ali zdravljenju. Tako se je popkovnična kri pokazala za učinkovito tudi pri zdravljenju cerebralne paralize, v zadnjem času avtizma, poškodb jeter, diabetesa tipa 1 ... Kliničnih študij na to temo je kar veliko.

PREBERI ŠE: Zato ne smemo ignorirati otroškega joka

Mezenhimske matične celice, ki jih najdemo v tkivu popkovnice, imajo sposobnost diferenciacije v različne vrste tkiv, med drugim v kostno, mišično, srčno, hrustančno, maščobno tkivo, in se jih lahko v laboratoriju uspešno namnoži. Pomagajo pri regeneraciji tkiv, poškodbi hrustanca, kosti, regeneraciji srčne mišice po infarktu, srčnem popuščanju, prav tako pri diabetesu, poškodbi hrbtenjače, nevrodegenerativnih bolezni (Parkinsonova, Alzheimerjeva), Crohnovi bolezni ..., preučuje pa se tudi njihova uporabnost v laboratoriju vzgojenih enostavnih organov (žile, sapnik, požiralnik, srčna zaklopka ...). 

Delujejo torej regenerativno ter hkrati protivnetno, imunostimulativno in imunomodulatorno; ker uravnavajo imunski odziv, so primerne tudi pri zdravljenju avtoimunskih bolezni, ob zavrnitvenih reakcijah po transplantacijah organov ali po transplantacijah darovanega kostnega mozga. Izkazale so se učinkovite tudi pri zdravljenju posledic koronavirusa oziroma pljučne odpovedi, povezane z virusom, in spremljajočih bolezenskih stanj. Mezenhimske matične celice iz tkiva popkovnice se že danes namnožujejo za različna zdravstvena stanja in zdravljenja.

 Matične celice se lahko uporabijo za zdravljenje več vrst bolezni, stanj in obolenj.
Matične celice se lahko uporabijo za zdravljenje več vrst bolezni, stanj in obolenj.FOTO: Adobe Stock

Koga vse lahko zdravijo z matičnimi celicami iz popkovnične krvi in popkovnice? So novorojenčkove uporabne tudi za sorojence, starše in druge svojce?

Matične celice iz popkovnične krvi in tkiva popkovnice so v prvi vrsti namenjene otroku. Starša, ki sta po pogodbi enakopravna zastopnika otrokovih celic, lahko z njimi upravljata do otrokove polnoletnosti. V primeru uporabe pri komer koli drugem je torej potrebna otrokova oziroma pisna privolitev staršev.

V družinski banki shranjene matične celice so namenjene za zdravljenje lastnika celic (avtologno zdravljenje), kjer je popolno ujemanje – 100-odstotna tkivna skladnost, kar pomeni, da po zdravljenju ni tveganja za razvoj zavrnitvene reakcije. Možna je tudi uporaba pri sorodnikih (alogensko zdravljenje), torej darovanje otrokovih celic sorojencu, staršem ali starim staršem, za kar pa je treba zagotoviti določeno tkivno skladnost. 

Najvišja teoretična možnost za popolno tkivno skladnost je sicer ravno med sorojenci (vsaj 25 odstotkov). Velika prednost matičnih celic iz popkovnične krvi pa je, da so imunsko nezrele, in da je za alogensko zdravljenje s popkovnično krvjo potrebna le 60-odstotna tkivna skladnost, kar v bistvu še zviša možnost uporabe celic in zmanjša pojavnost zavrnitvene reakcije. Uspešno so uporabili tudi že nižje ujemanje med darovalcem in prejemnikom, pri čemer pa je vseeno treba upoštevati nekatere biološke značilnosti celic in njihovo število.

PREBERI ŠE: Kaj se dogaja z dojenčkom takoj po porodu?

Kako in kje poteka zdravljenje? Kje je možno v Sloveniji, koliko tovrstnih zdravljenj je letno pri nas in kakšne bolezni zdravijo?

Ob sistemskem zdravljenju (recimo obolenja kostnega mozga in krvotvornih organov ali zdravljenja presadka proti gostitelju v primeru presaditve organov) se celice preko igle vbrizgajo v krvni obtok. Za določene aplikacije, predvsem lokalnega značaja (na primer ortopedija, kardiologija ...), se celice vbrizgajo na mesto poškodbe/okvare, velikokrat pa se uporabijo še dodatni nosilci in materiali, ki zadržijo celice na mestu vbrizga (denimo membrane, fimbrin).

Način zdravljenja je odvisen od bolezni oziroma zdravstvenega posega ali stanja, uspešnost je odvisna tudi od starosti pacienta, diagnoze oziroma vrste poškodbe, stadija bolezni ter celotne medicinske oskrbe, ki je je bolnik deležen.

V Sloveniji se z matičnimi celicami rutinsko zdravijo krvne bolezni, in sicer: levkemije, anemije, limfomi, mielodisplastični sindrom, prirojene imunske pomanjkljivosti. V kardiologiji se zdravi popuščanje srčne mišice, v regenerativni medicini se uporabljajo za regeneracijo hrustanca in zdravljenje ženske inkontinence. Izvedenih je bilo tudi nekaj zdravljenj Crohnove bolezni. Če bolj zapletena zdravljenja (rakava ali sistemska, GVHD) opravljajo predvsem v UKC Ljubljana, kjer jih je približno 120 do 150 letno, se lokalna, predvsem v ortopediji v Ortopedski in Travmatološki kliniki UKC Ljubljana opravljajo tudi v zasebnih medicinskih centrih (okoli 70, 80 letno). Slovenija se uvršča med vodilne v Evropi po številu opravljenih zdravljenj z matičnimi celicami na 1000 prebivalcev.

Biološki vzorci se hranijo pri zelo nizkih temperaturah v parah tekočega dušika.
Biološki vzorci se hranijo pri zelo nizkih temperaturah v parah tekočega dušika.FOTO: Adobe Stock

Kako pa poteka shranitev in zatem hramba matičnih celic v praksi?

Pred odvzemom matičnih celic je treba urediti pogodbeno dokumentacijo, kar vključuje tudi seznanitev s postopki odvzema in shranjevanja ter pridobitev privolitve za postopke. Bodoči starši po sklenitvi pogodbe in plačilu pristopnih obveznosti prejmejo paket za odvzem matičnih celic, ki ga na dan poroda odnesejo s seboj v porodnišnico in predajo porodnemu osebju.

Porodno osebje po rojstvu otroka opravi odvzem popkovnične krvi in tkiva popkovnice le, če je popolnoma prepričano, da odvzem ne predstavlja tveganja za zdravje otroka in matere. Hkrati se materi odvzame še venska kri, ki se testira po standardnih postopkih za testiranje krvodajalcev za prenosljive bolezni (HIV, hepatitis B, hepatitis C, sifilis).

Po opravljenem odvzemu se obvesti prevoznika biobanke, ki v najkrajšem možnem času prevzame biološke vzorce in jih dostavi laboratoriju, kjer se bodo vzorci obdelali, zamrznili in shranili. Pomembno je, da se biološki vzorec shrani v manj kot 48 urah, zato da se ohrani kakovost matičnih celic. Ko so znani vsi rezultati testiranj, se starše pisno obvesti o uspešni shrambi. Po prejemu dokončnega plačila pogodbene obveznosti prejmejo certifikat o shranjevanju biološkega vzorca na otrokovo ime. 

Matične celice se sicer shranijo s krioprezervacijo, v tekočem dušiku pri minus 150 stopinjah Celzija ali nižje po posebnem protokolu, s katerim se ohrani njihova kakovost. Procesi, ki takrat potekajo v celici, se s tem postopkom ustavijo. Če so matične celice primerno pripravljene in zamrznjene pri zelo nizkih temperaturah, je njihova življenjska doba teoretično neomejena, doživljenjska oziroma do njihove uporabe.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855