Bibaleze.si

Medicinska sestra ponazorila, kako je videti epiziotomija

S.B.

Nosečnost

0
23. 03. 2022 04.15

Ena izmed nevšečnosti, ki se lahko zgodijo med porodom, je raztrganina nožnice. Da bi med porodom to preprečili, v nekaterih primerih opravijo kirurški rez ali epiziotomijo. Epiziotomija je prerez presredka med vaginalno in zadnjično odprtino. Kako je videti ta poseg in kako ga izpeljejo, je ponazorila medicinska sestra Nikki Jurcutz.

porod

Približno 90 odstotkov žensk med porodom doživi raztrganino nožnice. Raztrganine prve ali druge stopnje povzročajo manjše nelagodje le nekaj tednov, okrevanje po raztrganini tretje in četrte stopnje pa lahko traja dlje časa. V nekaterih primerih je treba opraviti epiziotomijo, kirurški rez za povečanje vaginalne odprtine. Na profilu zdravstvenega portal Tiny Hearts Education je medicinska sestra Nikki Jurcutz pojasnila, kako izvedejo ta rutinski poseg. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

“Epiziotomijo izvajamo da bi preprečili resnejše poškodbe tkiva. Raztrganine lahko namreč drastično vplivajo na naslednje porode in spolne odnose, odvisno od mesta, na katerem se tkivo pretrga in resnosti poškodbe. Zato jo je najbolje preprečiti z epiziotomijo,” je dejala Jurcutzeva in dodala: “Za epiziotomijo se odločimo, kadar gre za varnost in zdravje matere ali otroka. Recimo v primerih, če mama zaradi težav z visokim krvnim tlakom ne sme premočno pritiskati pri porodu ali pa smo v skrbeh zaradi otrokovega počasnejšega bitja srca ali nelagodnega položaja otroka.”

Epiziotomija je prerez presredka med vaginalno in zadnjično odprtino.
Epiziotomija je prerez presredka med vaginalno in zadnjično odprtino.FOTO: Shutterstock

Pred epiziotomijo morata zdravnik ali babica porodnici omogočiti lokalno anestezijo v predelu presredka. “Porodnica mora vsekakor podati izjavo o strinjanju z epiziotomijo, zato je pomembno že prej pojasniti okoliščine, v katerih je le-ta potrebna in način, na katerega se jo izvede. Ponavadi babica zareže presredek med kotom 30 in 60 stopinj, zareže pa proti dnu. To pa zato, ker če bi zarezali naravnost navzdol, obstaja verjetnost, da bi se razrez širil dalje,” je še razložila. 

Če med porodom opravijo epiziotomijo, porodnico kasneje čaka šivanje presredka. Po odhodu iz porodnišnice je treba primerno skrbeti za rano. To pomeni, da je treba ta predel ohranjati čimbolj suh in paziti na morebitne okužbe rane. Redno je treba menjavati higienske vložke, se umivati s toplo vodo in po potrebi jemati protibolečinska sredstva. Bolečina je ponavadi najbolj intenzivna tretji dan po porodu. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855