Bibaleze.si

To so najpomembnejši izzivi, s katerimi se soočajo noseče najstnice

Špela Zupan

Razvoj in odnosi

0
29. 06. 2023 05.00

"Najpomembnejši izziv za nosečo najstnico je ponovni premislek o svojih prioritetah v življenju in vrednotah. Najpogostejše dileme so povezane z otrokom: ga obdržati ali prekiniti nosečnost, ga oddati v posvojitev ... Ali bo oče otroka tudi dober oče, bo prevzel svoj del odgovornosti, bi sploh želela nadaljevati odnos z njim, si to želi on? Kaj bodo rekli starši, so se skregali, bo lahko še naprej živela pri njih ali se bo morala preseliti k očetu otroka ali v materinski dom? Bo lahko še hodila v šolo, si uresničila načrte, ki jih je imela za prihodnost? Če bo ostala sama, kako bo plačevala račune?" je nanizala psihiatrinja Petra Jelenko Roth.

najstnica

Če so denimo 17-letnice v Sloveniji še leta 1976 skupno rodile 607 otrok, so v letu 2019 rodile "samo" še 30 otrok. Leta 1976 je obenem rodilo tudi 209 16-letnic, 36 15-letnic in 14 mlajših od 15 let, leta 2019 pa je rodilo zgolj še 17 16-letnic, šest 15-letnic in tri, mlajše od 15 let. 

Največ mladoletnih mamic je bilo v Jugovzhodni Sloveniji, kažejo podatki Statističnega urada. In mladoletne mamice v Sloveniji praviloma obdržijo otroka; od 15. aprila 2019, odkar Družinski zakonik predpisuje obveznost vodenja zbirke podatkov na področju posvojitev, namreč ni zavedenega primera posvojitve otroka, kjer bi bila biološka mati mlajša od 18 let.

Veliko dejavnikov lahko privede do mladoletne nosečnosti. "Sklepamo lahko, da je nosečnost v najstniških letih večinoma posledica impulzivne odločitve za sporazumni nezaščiten spolni odnos, v nekaterih kulturnih okoljih pa je nekaj povsem običajnega in pričakovanega, potrditev ženskosti," je razložila Petra Jelenko Roth, dr. med., specialistka psihiatrije. In mladoletnim mamicam ni lahko; nenačrtovana nosečnost po njenih izkušnjah pri dekletu sproži izredno hudo stisko in številnim se podre svet.

"Najpomembnejši izziv za nosečo najstnico govorimo o dekletih med 13. in 19. letom starosti je ponovni premislek o svojih prioritetah v življenju in vrednotah. Najpogostejše dileme so povezane z otrokom: ga obdržati ali prekiniti nosečnost, ga oddati v posvojitev ... Ali bo oče otroka tudi dober oče, bo prevzel svoj del odgovornosti, bi sploh želela nadaljevati odnos z njim, si to želi on? Kaj bodo rekli starši, so se skregali, bo lahko še naprej živela pri njih ali se bo morala preseliti k očetu otroka ali v materinski dom? Bo lahko še hodila v šolo, si uresničila načrte, ki jih je imela za prihodnost? Če bo ostala sama, kako bo plačevala račune ..." je nanizala.

Kakšne so oblike finančne in druge pomoči za mladoletne mamice?
Za mladoletne starše ni posebnih dodatnih finančnih pomoči. Eden od staršev je upravičen do pomoči ob rojstvu otroka v višini 350 evrov, mladoletni starši so upravičeni do otroškega dodatka.

Kako je z izrabo porodniškega in starševskega dopusta?
Če mladoletna mamica ni zaposlena ali samozaposlena, je od rojstva otroka eno leto upravičena do starševskega dodatka v višini 402,18 evra. V primeru, da otroka rodi mati, mlajša od 18 let, ki ima status učenke, dijakinje, vajenke ali študentke, ima lahko v soglasju z materjo in očetom materinski in starševski dopust eden od starih staršev, če je zavarovan za starševsko varstvo, na primer zaposlen ali samozaposlen, a tedaj mati nima starševskega dodatka.

Kdo je uradni skrbnik otroka mladoletne mamice oziroma staršev?
Mladoletno osebo zastopajo v okviru izvrševanju starševske skrbi njeni starši. Če nima staršev ali če zanjo starši ne skrbijo, je otroku postavljen skrbnik, ki je zakoniti zastopnik otroka in mora za otroka skrbeti z enako skrbnostjo kot starši.

Če mladoletna oseba rodi, neposredno ne preneha starševska skrb nad njo. Sodišče lahko prizna popolno poslovno sposobnost otroku, ki je postal roditelj in ki je dosegel tako telesno in duševno zrelost, da je sposoben za samostojno življenje.

Če je očetovstvo urejeno in je oče polnoleten, lahko otroka zastopa oče.

Vir: Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Mladoletnice naj čim prej poiščejo pomoč, svetuje psihiatrinja Petra Jelenko Roth.
Mladoletnice naj čim prej poiščejo pomoč, svetuje psihiatrinja Petra Jelenko Roth.FOTO: Dreamstime

Pomoč je dosegljiva, mladoletnice ne bodo ostale same

Dandanes v Sloveniji sicer zanosi precej manj najstnic kot na primer pred 30 leti in vsaka ima svojo zgodbo. "Noseče najstnice, s katerimi se srečujem v ambulanti, imajo težave v duševnem zdravju že od prej, zato so še bolj ranljive in se včasih odločajo za nenavadne ali tvegane izbire oziroma sploh nimajo izbire. Nekatere pa pridejo prvič, ko iščejo pomoč, ker so zaradi nosečnosti v hudi stiski," je opozorila.

V vsakem primeru svetuje, naj si mladoletnice poiščejo pomoč, ob zavedanju, da je dosegljiva in da niso same. "Zagotovo naj se najprej obrnejo na osebo, ki ji najbolj zaupajo. Za nekatere so to starši, kakšna sorodnica, oče otroka, prijateljica. Če nimajo nikogar, se lahko obrnejo na pediatra, šolsko svetovalno delavko, socialno delavko, ginekologinjo, zaupni telefon, urgenco ... Znali jim bodo pomagati," je poudarila. Ključno pa je resnično, da čim prej povedo nekomu, da dobijo potrebno pomoč.

Zelo je tudi pomemben odnos s starši. "Če starši ne želijo sodelovati in mladoletnica ostane sama, se v skrb zanjo vključijo osebe in organizacije, ki lahko pomagajo in dekle ne ostane samo," je pojasnila. "Pomagamo olajšati stisko in tesnobo, ki ne vpliva dobro ne na dekle ne na plod. Priskrbimo informacije in smo ji v oporo, ko sprejema pomembne odločitve. Večina jih prihaja iz socialno in ekonomsko deprivilegiranih okolij, morda so jemale droge, pile alkohol, kadijo ... Kar ne pomeni, da se to more ne zgoditi tudi "pridnim" puncam," je poudarila.

Vsaka ima svojo zgodbo

Treba je pomagati in ne obsojati. Lahko se tudi veliko naučimo iz zgodb žensk, ki so imele otroke v najstniških letih. "Morda je naslednja zgodba res skrajen primer. Prejšnji teden je po pomoč v ambulanto prišla gospa zrelih let, ki je imela prvega otroka pri 17. letih in ki trenutno preživlja obdobje "praznega gnezda", ko odraščajoči otroci odhajajo od doma," je opisala psihiatrinja Petra Jelenko Roth.

Ločila se je pred 10 leti, ko je mož šel z drugo. Zaradi nosečnosti in novih odgovornosti je na hitro odrasla. "Spremenila je svoje prioritete, svoje življenje popolnoma posvetila družini, svoje potrebe je zamenjala s potrebami otrok in moža, česar sicer ne obžaluje. Sedaj pa so otroci odrasli, ne potrebujejo je tako kot včasih, počuti se osamljena in nekoristna ter ne vidi več smisla živeti. Potrebovala bo pomoč pri odkrivanju prijetnih in koristnih plati svojega novega obdobja življenja, ko ima ogromno časa zase in pri ponovnem odkrivanju tega, kar jo veseli," je pojasnila.

In takih zgodb je po njenih izkušnjah veliko. "Učijo nas, da je izredno pomembno vzdrževati ravnovesje med časom, ki ga posvetimo družini in časom zase, da ga je vsaj malo, da ne pozabimo nase," je poudarila psihiatrinja. Tudi bralka je zaupala občutke, kako je bilo, ko je pri 15. letih izvedela, da je noseča. S partnerjem sta se odločila obdržati otroka, čeprav so jima starši obrnili hrbet. Danes sta ponosna starša štirih in imata vse, kar sta si kdaj koli želela. Njeno zgodbo lahko preberete v spodnjem članku:

Malo je splavov mladoletnic

Lepo je, če je nosečnost ravno pravi čas, pričakovana, načrtovana, zaželena ... če jo spremljajo ljubezen, veselo pričakovanje, sreča. A žal ni vedno tako. In ravno v nepričakovanem je nujno stati ob strani in podpirati ter ne kriviti, žaliti, zaničevati, zavračati. Obsojanje ne vodi nikamor, nič ne rešuje, ne pomaga. Treba je pomagati, saj noseče dekle najbolj potrebuje ravno pomoč. Ne glede na njene nadaljnje odločitve, ki jih – verjemite – ne sprejema zlahka.

Obsojanje in predsodki ne pomagajo, nosečnost je že tu. Treba je pomagati in nuditi podporo.
Obsojanje in predsodki ne pomagajo, nosečnost je že tu. Treba je pomagati in nuditi podporo. FOTO: Shutterstock

Ne smemo obsojati, če mladoletnica obdrži otroka, če ga zaupa v posvojitev (čeprav v Sloveniji kot že zgoraj omenjeno po razpoložljivih podatkih ni bilo takega primera) ali če se odloči umetno prekiniti nosečnost. Za splav ne potrebuje privolitve nikogar drugega. Na zahtevo ženske ga v Sloveniji po zakonu opravljajo po ustavni pravici do vključno 10. tedna nosečnosti, ne glede na starost nosečnice. Če jo zahteva mladoletnica, kot zapisano, ne potrebuje privolitve staršev, a vendar zdravstvena ustanova, ki opravlja umetno prekinitev nosečnosti, o posegu praviloma obvesti starše oziroma skrbnika, razen če je nosečnica pred polnoletnostjo pridobila popolno poslovno sposobnost.

Sicer pa v Sloveniji ni veliko splavov in velika večina (90,2 odstotka) je opravljenih do 10. tedna nosečnosti. Naredijo jih ženske, stare od 30 do 40 let, ki med razlogi naštevajo nezaželeno nosečnost, finančno-bivanjsko problematiko, težave v partnerskem odnosu, šolanje, kariero. In tako kot je vse manj nosečih mladoletnic, je tudi čedalje manj splavov med mladoletnicami. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (Nijz) je denimo leta 2019 umetno prekinilo nosečnost 190 nosečnic, mlajših od 19 let.

Vizita TOK -  spletno mesto za MLADE
Vizita TOK - spletno mesto za MLADEFOTO: POP TV
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 831