Bibaleze.si

To so simptomi in znaki fetalnega alkoholnega sindroma

A.K.

Nosečnost

0
28. 06. 2022 08.05

Uživanje alkohola med nosečnostjo nosi številna tveganja, med katerimi velja še posebej izpostaviti spekter fetalnih alkoholnih motenj. Gre za krovni izraz več vrst motenj, ki so lahko blage ali hude, kažejo pa se v različnih prirojenih telesnih in duševnih okvarah pri novorojenem otroku. Motnje fetalnega alkoholnega spektra obsegajo: fetalni alkoholni sindrom, delni fetalni alkoholni sindrom, prirojene okvare, motnje nevrološkega razvoja ter vedenjske motnje, povezane z izpostavljenostjo alkoholu pred rojstvom.

alkohol

Dan fetalnega alkoholnega sindroma (FAS) vsako leto obeležujemo 9. septembra ob 9.09. Simbolika devetic se nanaša na devet mesecev nosečnosti, ko alkohol ogroža razvoj še nerojenega otroka. 

V tokratnem prispevku se bomo osredotočili na fetalni alkoholni sindrom, ki velja za najtežjo obliko v spektru alkoholnih motenj. Pitje alkohola med nosečnostjo je zelo tvegano, saj prehaja skozi posteljico v plodov krvni obtok. Plod še nima razvitih jeter in ne more predelati alkohola tako kot njegova mati, zato se alkohol pri njem presnavlja počasneje in tudi dalj časa kroži po njegovem telesu. Trenutne raziskave kažejo, da je uživanje alkohola najbolj škodljivo v prvih treh mesecih nosečnosti. Pomembno je zavedanje, da ne obstaja 'varna' količina alkohola, ki bo jo lahko nosečnica uživala. Čeprav so mnoge v tem času deležne nasvetov, da kozarček ne bo škodil, odgovornost za zdrav razvoj otroka nosi vsaka zase. Tovrstne motnje je mogoče preprečiti le tako, da se nosečnica izogiba pitju alkohola. 

Posledice pitja alkohola se lahko pojavijo že v času nosečnosti (kot npr. spontani splav, odmrtje ploda, prezgodnji porod) ali ob rojstvu (kot npr. abstinenčni sindrom pri otroku ali nenadna smrt).

Vsakršno uživanje alkohola potencialno ogrozi še nerojenega otroka in zdravje nosečnice.
Vsakršno uživanje alkohola potencialno ogrozi še nerojenega otroka in zdravje nosečnice. FOTO: Shutterstock

Kakšni so simptomi in znaki fetalnega alkoholnega sindroma?

Ker fetalni alkoholni sindrom pokriva širok spekter težav, obstaja veliko možnih simptomov, ki se lahko kažejo v blagi ali težji obliki. Znaki in simptomi fetalnega alkoholnega sindroma lahko vključujejo katero koli kombinacijo telesnih nepravilnosti in okvar, kognitivnih motenj ali težav pri funkcioniranju v življenju. Nekateri od teh so v odraslosti lahko opredeljeni kot osebe s posebnimi potrebami. 

Telesne značilnosti: majhna glava, zelo tanka zgornja ustnica, majhne oči, gladek greben med zgornjo ustnico in nosom, ploske ličnice, nepravilno zobovje, kratek nos, nenormalne poteze obraza. Poleg značilnih potez obraza se sindrom kaže tudi v deformaciji sklepov, okončin in prstov, počasni telesni rasti pred in po rojstvu, težavah z vidom ali sluhom, majhnem obsegu glave, srčnih napakah, težavah z ledvicami in kostmi. 

Težave z možgani in centralnim živčnim sistemom: lahko vključujejo slabo koordinacijo in ravnotežje, učne motnje, slab spomin, težave s pozornostjo, obdelavo informacij in reševanjem problemov, slabo sposobnost presoje, hiperaktivnost, hitro spreminjajoče se razpoloženje, manjšo duševno razvitost.   

  Socialne in vedenjske težave: vključujejo predvsem težave v šoli, slabe socialne veščine, težave pri prilagajanju na spremembe ali preklapljanju med nalogami, slabo razumevanje koncepta časa, težave pri načrtovanju ali prizadevanju za dosego cilja, težave z vedenjem in nadzorom impulzov. 

Poskrbite za zdravje svojega otroka in se odrecite alkoholu v nosečnosti.
Poskrbite za zdravje svojega otroka in se odrecite alkoholu v nosečnosti.FOTO: Dreamstime

Kako se diagnosticira fetalni alkoholni sindrom? 

Za postavitev diagnoze mora zdravnik ugotoviti nenormalne lastnosti obraza, počasnejšo telesno rast kot običajno in težave s centralnim živčnim sistemom. Čeprav je sindrom neozdravljiv, pa obstajajo načini zdravljenja nekaterih simptomov. Prej kot je diagnoza postavljena, večji napredek je mogoče doseči. Glede na različne simptome, ki jih ima takšen otok, bo zelo verjetno potreboval številne obiske zdravnikov in specialistov. Zagotovo pa otroci s sindromom potrebujejo ljubeč, stabilen in varen dom, saj so na motnje v rutini še bolj občutljivi kot zdravi otroci. Obstaja tudi verjetnost, da bodo imeli kasneje v življenju težave z nasilnim vedenjem in zlorabo substanc, zlasti, če so doma izpostavljeni nasilju ali zlorabam. Najbolje se znajdejo v ustaljeni rutini, s preprostimi pravili in nagrajevanjem pozitivnega vedenja. Zdravil, ki bi zdravila fetalni alkoholni sindrom, ni, vendar lahko nekatera zdravijo oziroma blažijo različne simptome, ki jih izraža otrok. Vse oblike FAS so doživljenjske in nepopravljive, odrasle osebe pa običajno potrebujejo doživljenjsko asistenco in zdravstveno oskrbo. 

FAS v Sloveniji 

Po podatkih NIJZ ni natančnih podatkov, koliko je otrok, rojenih s fetalnim alkoholnim sindromom. V obdobju med 1997 in 2014 naj bi se rodilo 20 otrok, pri katerih je bila ob rojstvu prepoznana prizadetost zaradi materinega uživanja alkohola, med njimi 13 z diagnozo FAS. Velika verjetnost je, da so številke precej večje, kot kažejo uradni podatki, saj se lahko zgodi, da tovrstne težave niso prepoznane ali pa je otrok diagnosticiran drugače. Obstaja samo en način, s katerim lahko preprečimo tveganje za FAS, in sicer popolna abstinenca od alkohola – tako pri načrtovanju nosečnosti in zanositvi kot tudi v poporodni dobi, saj se alkohol prenaša tudi skozi materino mleko. 

Viri: MayoClinic / NIJZ

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863