V večini držav je poseg umetne oploditve, uporaba semenčic ali zarodka, pri katerem ženski v maternico vstavijo otroka določenega spola, prepovedan. Dovoljen je le, če tako lahko preprečimo, da bi otrok zbolel za gensko prenosljivo bolezen, značilno za moški ali ženski spol.
Tudi v avstralski državi Viktorija je izbira spola otroka pri umetni oploditvi nelegalna, zato se vedno več žensk odloča za pot na Tajsko ali v Združene države Amerike, kjer je to dovoljeno. Avstralke, ki si želijo spol otroka izbrati iz osebnih in ne iz zdravstvenih razlogov, se požvižgajo na zakone v svoji domovini. V tajskih centrih za umetno oploditev so že potrdili, da res opravljajo sporne posege pri Avstralkah.
Prevarane?!
Nekaj žensk iz Viktorije se je odločilo o svojih izkušnjah z izbiro otrokovega spola razpisati na nekem spletnem forumu, kjer tudi svetujejo in pomagajo drugim, ki o tem posegu še razmišljajo. Na forumu so med drugim razkrile, da so jim zdravniki v Viktoriji sami priporočili pot na Tajsko, čeprav jih večina to zanika.

Ena od žensk je na forumu napisala, da razmišlja o splavu, saj je izvedela, da pod srcem nosi dečka. Že prej je bila noseča z dečkom, a ga je splavila. Napisala je celo, da se počuti nekako 'prevarano,' saj že ima sina, želi pa si roditi še deklico.
Vsaj ducat žensk iz Viktorije na forumu redno razpravlja o svojih izkušnjah na Tajskem ali v ZDA, kjer so lahko izbrale spol svojega otroka pri oploditvi v epruveti. Ženskam tudi predlagajo, kam naj gredo in kako naj vplivajo na zvezno vlado, da bi spremenila avstralske predpise na tem področju.
Na Tajskem je ceneje
Izbira spola otroka pri umetni oploditvi je v avstralskih državah prepovedana. Na Tajskem zdravstveni svet tega sicer ne priporoča pri načrtovanju družine, a ne glede na to veliko tajskih klinik za umetno oploditev ponuja svoje usluge kot cenejšo izbiro kot v ZDA, kjer si lahko starši z globljim žepom izberejo, katerega spola bo njihov otrok.
Kljub temu da strokovnjaki za zdravljenje neplodnosti tesno sodelujejo s sydneyjsko kliniko za umetne oploditve, pa ljudi tja napotijo le, če obstajajo zdravstveni razlogi za tak poseg in ne osebni.
„Zaradi tega nisem slab človek!“
Neka Melbournčanka bo šla na Tajsko prihodnje leto. Želi si, da bi njeni hčerki lahko dobili še bratca, vendar so jo na kliniki v Melbournu zavrnili, ko je prosila, da bi si pri umetni oploditvi rada izbrala spol otroka. Na konkurenčni kliniki pa so ji priporočili strokovnjaka, ki jo sedaj pripravlja na umetno oploditev na Tajskem.

Pravi, da je lepo najti strokovnjaka, ki osebno nima nič proti temu, da si sami izberemo spol otroka. „Sedaj se počutim, kot da le nisem tako slab človek.“ Dejstvo, da ljudje tega ne odobravajo, se ji zdi žalostno. Meni, da je na svetu res veliko slabega, a to ni ena od slabih stvari.
Po pomoč na splet
„Lani sta k meni prišle dve ali tri ženske,“ je povedal direktor melbournske klinike za umetno oploditev dr. Lyndon Hale. Želele so, da bi jih umetno oplodili, vendar bi si rade izbrale spol otroka in to kljub temu da je to nelegalno.
Takšnim ženskam razložijo, da to ni dovoljeno ter jih napotijo drugam. Povedo jim sicer, da gredo lahko na Tajsko, a jim ne pomagajo najti primerne klinike, niti jih ne zdravijo pred potjo v tujino. Za vse to morajo poskrbeti same, poiskati podatke in se dogovoriti za datum posega, saj bi zdravnik, ki bi jim pri tem pomagal, v Avstraliji lahko končal za zapahi.
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV