
Verjeli ali ne, niste osamljeni, mnogim ženskam je med nosečnostjo prve tri mesece zelo slabo, le tretjini njih ni. Zavedati se morate, da to ne vpliva niti na otrokovo niti vaše zdravje, razen če gre za hiperemezo, ki zahteva zdravnikov nadzor.
Nasveti, kako ublažiti jutranjo slabost ali jo celo preprečiti
►Zjutraj se počasi prebujajte, ne skočite en dva tri iz postelje. Preden se dvignete iz postelje, še malo poležite. Zraven postelje imejte na nočni omarici zdrav prigrizek in kozarec vode ali čaja ali pa naj vam partner v posteljo prinese opečenec in čaj.
►Jejte večkrat na dan, in sicer po malem. Ne obremenite želodca naenkrat z večjo količino hrane.
►Uživajte suho sadje, še posebej suhe marelice, ki vzdržujejo raven kalcija v krvi. Vsakič, ko začutite, da vam bo slabo, pojejte od dve do tri suhe marelice ali nekaj mandljev.
►Pijte, četudi niste žejni, saj telo izgublja elektrolite. Privoščite si vodo, sadne sokove, zeliščne čaje, približno od dva do tri litra dnevno.
►Proti slabosti si lahko pomagate tudi z ingverjem, saj njegove sestavine pomirjajo želodec.
►Če vas motijo intenzivni vonji in vam je zaradi nji slabo, ne uporabljajte parfumov, ne prižigajte dišečih sveč … Čim več časa preživite na svežem zraku, sprehajajte se in globoko dihajte.
►Nekateri pa pravijo, da proti slabosti pomaga vonj citrusov.
Izmenično prhanje s toplo in mrzlo vodo bo pospešilo prekrvavitev in ne bo vam tako slabo.
►Še vedno telovadite, saj so ugotovili, da je ženskam, ki ostanejo aktivne med nosečnostjo, manj slabo.
►Če vas je strah, kaj vas čaka med nosečnostjo, pri porodu, kot mamo … se o vsem pogovorite s partnerjem, izbranim ginekologom, prijateljico. Mogoče vam je slabo prav zaradi strahu …
Srbečica
Srbečica, prisotna predvsem na trebuhu, je eden izmed spremljajočih znakov med nosečnostjo. Vzrok se skriva v raztegovanju kože. Srbečica pa se lahko ob koncu nosečnosti razširi po vsem telesu. Kako jo ublažiti?
►Ublažite jo lahko tako, da se ohladite s prhanjem ali kopanjem, pri čemer ne smete pretiravati s previsoko temperaturo vode. V kopel lahko nekaj kapljic eteričnega olja kamilice.
►Perilo obvezno perite z blagim praškom brez vonja, pomembno je tudi, da je dobro sprano. Tako se boste izognili reakcijam na kemične sestavine.
►Če je le možno, imejte trebušček nepokrit, da koža lahko diha. Izognili se boste tudi drgnjenju kože ob tkanino oz. prašek, s katerim ste oprali perilo.
Ne skrbite, na srbečico boste pozabili, ko boste povili otročka. Če pa vas koža res neznosno srbi, pa se posvetujte z izbranim zdravnikom.
Med nosečnostjo prihaja do velikih hormonskih sprememb, med drugim tudi do močnejše stimulacije želodčne kisline, ki jo povzroči hormon gastrin. Značilno je tudi, da se zaklopka med požiralnikom in želodcem tudi malce poleni. Rezultat tega je zgaga.

Kako preprečiti zgago?
►Najprej se lahko posvetujete z izbranim zdravnikom, ki vam bo verjetno predpisal zdravilo za znižanje želodčne kisline.
►Jejte večkrat na dan po malem, prav tako med hranjenjem ne ležite. Izbirate lahko prebavljivo hrano, odrecite se mastni in začinjeni.
►Poskušajte žvečiti hrano počasi in dlje časa. Ne hitite, za vsak obrok si vzemite čas.
►Po vsakem obroku grizljajte mandlje ali popijte jogurt, ker boste tako preprečili zgago.
►Vzemite si dovolj časa za sprostitev in ne razmišljajte o stvareh, ki vas spravijo ob živce.
►Zvečer pred spanjem se ne bašite s hrano. Ležite tako, da imate privzdignjeno vzglavje. Priporočljivo je spati na levem boku.
Akne
Med drugim se lahko pojavijo tudi akne, ki se najbolj razširijo v prvem trimesečju nosečnosti. Le-te so posledica hormonskega neravnovesja oz. rezultat povečane aktivnosti kožnih por, ki izločajo maščobo. Toda to ne pomeni, da se jih ne boste mogle znebiti vseh devet mesecev. Zaradi povečanega estrogena v drugem trimesečju pri nekaterih akne popolnoma izginejo, ne da bi se jih poskušale rešiti s posebnimi kremami, toniki, mili …
Kako se jih rešiti?
Če se nikakor ne morete znebiti aken, poskušajte z naslednjimi nasveti.
► Obraz si umivajte le z blagim sredstvom za čiščenje kože, najbolje pa le z mlačno vodo, ne drgnite ga, le nežno z rokami krožite po ličnicah, čelu in bradi. Posušite ga tako, da ga nežno popivnate s čisto brisačo. Dovolj bo, da to storite dvakrat dnevno, resnično ne pretiravajte z nenehnim čiščenjem.
►Uporabljajte kremo, ki ne vsebuje kemikalij, poiščite antialergijsko kozmetiko za obraz, kajti tako boste zmanjšale tveganje za nastanek alergije, ki prav tako pospešuje nastanek aken. V trgovinah, drogerijah in lekarnah prodajajo veliko izdelkov, s katerimi se lahko uspešno bojujete proti aknam. Pomembno je le to, da izberete takšne, ki ne vsebujejo parabenov, saj posnemajo delovanje estrogena, in eteričnih olj, ki povzročajo še bolj mastno kožo. Priporočljivo je, da uporabljate izključno vodotopno dekorativno kozmetiko in mineralne pudre.
►Če imate hude težave z aknami, se lahko posvetujete z dermatologom, ki vam bo predpisal ustrezna zdravila in losjone, ki jih lahko uporabljate med nosečnostjo.
►Težav s kožo se lahko rešite tudi z zdravo prehrano in pitjem zadostne količine vode, ki poskrbi, da je koža ves čas vlažna. Na vašem jedilniku naj bosta čim večkrat sadje in zelenjava, izogibajte se mastni in težko prebavljivi hrani, sladkarijam, predvsem čokoladi.
►Aken nikakor ne stiskajte, tudi tistih, ki niso na obrazu, saj lahko nastane bakterijska okužba.
►Nosite le lahkotna oblačila, ki so izdelana iz naravnih tkanin, ta preprečujejo stik kože z vlago.

►Poskušajte živeti čim bolj umirjeno, izogibajte se stresnim situacijam, ki tudi vplivajo na nastanek mozoljev. Lahko se udeležite joge, pilatesa za nosečnice in se tako čustveno in fizično popolnoma sprostite.
►Prav tako preživite čim več prostega časa na svežem zraku.
Strije
Med nosečnostjo se koža razteza in veliko je možnosti, da ženska v tem obdobju dobi strije.
Kako lahko preprečite njihov nastanek?
►Pazite, da med nosečnostjo ne pridobite preveč kilogramov. Poslušajte ginekologove nasvete, kaj je treba jesti in pri katerih jedeh ne pretiravajte.
►Kožo masirajte dvakrat dnevno, in sicer z naravnim oljem ali kremo. Še posebej se posvetite predelom, kot so trebuh, zadnjica, boki in prsi. Aromaterapevt lahko prav za vas pripravi eterično olje, ki bo preprečilo nastanek strij. Ne uporabljajte eteričnih olj brezglavo, nekatera med nosečnostjo niso priporočljiva.
►Na sonce pojdite le zaščiteni s kremo z visokim faktorjem. Sonce namreč lahko dodatno izsuši kožo, zato se med nosečnostjo ne izpostavljajte ure in ure sončnim žarkom.
Hemoroidi
Zdravniki iz medicinskega centra Johns Hopkins kot primarni vzrok navajajo napenjanje pri iztrebljanju blata, kar je posledica slabih prehranjevalnih navad. Kot drugi vzrok štejejo nosečnost, porod in čezmerno telesno težo. Če delate sede ali večinoma stoje, imate več možnosti, da dobite zlato žilo. S starostjo pa nastanejo tudi zaradi izgubljanja mišičnega tonusa. Po nekaterih podatkih naj bi imeli nekateri prirojene oslabljene vene ob zadnjiku in je zato tveganje, da dobijo hemoroide, večje.
Na njih vas lahko opozori kri v blatu ali na toaletnem papirju, oteklina, bolečina, predvsem, če se v njih nakopičijo krvni strdki. Pozorni morate biti tudi na srbenje okoli zadnjika in nepričakovano sluz. Hemoroidi vam lahko tudi oddajajo napačen signal, da danka ni popolnoma spraznjena.
Zdravnik vam pregleda zadnjično odprtino in danko, pomaga si s proktoskopom in anoskopom.
Če imate zlato žilo, priporočajo umivanje zadnjične odprtine s čim bolj mrzlo vodo, v lekarni se dobijo svečke in protivnetno mazilo, ki ga lahko uporabljajo tudi nosečnice. Na forumih so mamice delile svoje izkušnje in trdijo, da so jim pomagali tudi ledeni obkladki ter svečke iz masla (zamrznjenega). Zadnjično odprtino pa so si večkrat na dan namazale s kremo, primerno za otroško ritko. Ker na pojav hemoroidov pri nosečnicah vpliva predvsem zaprtje, je treba piti čim več vode.
Ljudem, ki imajo težave s trdim blatom, priporočajo laneno seme, namočene suhe slive, fige, ki imajo odvajalni učinek.
Pomagajo tudi kamilične kopeli, ki vplivajo antibakterijsko, koristijo pa tudi kopeli iz hrastovega lubja, saj pomirjajo vnetje okrog zadnjične odprtine.
Strokovnjaki iz medicinskega centra opozarjajo – če domača zdravila ne dajo pozitivnih učinkov, raje obiščite zdravnika. Prav tako, če v blatu zagledate kri, ne odlašajte, kajti lahko gre za rakasto obolenje. V skrajnem primeru, ko notranji hemoroidi začnejo izstopati, se zdravnik odloči za kirurški poseg.
Preventiva
Uživajte prehrano, ki vsebuje veliko vlaknin, sveže sadje, zelenjavo, polnozrnata žita in kruh. Ne pozabite piti dovolj tekočine, predvsem vode in negaziranih pijač.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV