Bibaleze.si

Najpogostejši razlogi za lažno pozitiven test nosečnosti

S.B.

Nosečnost

0
27. 06. 2024 05.00

Lažno pozitiven test nosečnosti se lahko drastično poigra s čustvi ženske. Zakaj pride do tega? Preverite.

test

Ne glede na to, ali si ženska želi, pričakuje nosečnost ali pa ji je ta odveč, se med opravljanjem nosečniškega testa pojavi cel vrtiljak čustev. Nikdar namreč nismo povsem pripravljene na tisti plus na testu, pa če si otroka močno želimo ali ne. In lažno pozitiven test ima zato lahko izjemen vpliv na čustva vsake ženske. Izkušnja, ko je test lažno pozitiven, je lahko zelo neprijetna, še posebej za tiste, ki imajo težave z zanositvijo, ali si zelo želijo zanositi (ali oboje). Lažno upanje, ko ugotovite, da je rezultat lažno pozitiven, je tako močno čustvo, da se ga ne da opisati. Zakaj pa pride do lažnih rezultatov, si preberite v spodnjih vrsticah. 

Večina testov nosečnosti za domačo uporabo je zanesljivih in celo do 99 % natančnih od dne pričakovane menstruacije naprej. Če se testirate prezgodaj, se lahko zgodi, da je test nosečnosti lažno negativen, zato strokovnjaki priporočajo, da ob pojavu simptomov (izostanek menstruacije, boleče prsi, slabost ...) test čez nekaj dni ponovite znova. Precej redko se lahko zgodi tudi to, da je test lažno pozitiven. 

Test nosečnosti je lahko tudi lažno pozitiven.
Test nosečnosti je lahko tudi lažno pozitiven.FOTO: Dreamstime

Testi nosečnosti zaznavajo hormon hCG (humani horionski gonadotropin), ki je prisoten samo v telesu nosečnice. Zato pozitiven rezultat testa nosečnosti pomeni, da ste skoraj zagotovo noseči. Vendar lahko v redkih primerih dobite lažen pozitiven rezultat zaradi naslednjih razlogov:

- nedavna nosečnost (npr. po spontanem splavu, nedavnem porodu ali umetni prekinitvi nosečnosti);

- nekatere redke vrste cist na jajčnikih;

- nekatera zdravila, ki vsebujejo hormon hCG, denimo nekatera zdravila za izboljšanje plodnosti;

- kemična, molarna in zunajmaterična nosečnost;

- pretečen rok uporabe testa za preverjanje nosečnosti.

Kaj je kemična nosečnost?

Kemična nosečnost pomeni, da ste plod izgubili v zelo zgodnji fazi nosečnosti. Izguba ploda se zgodi takoj po ugnezditvi zarodka in v tem primeru zdravnik z ultrazvokom ne bi mogel zaznati plodu, telo pa zaradi proizvajanja in prisotnosti hormona hCG pošlje testu signal za pozitivno nosečnost. Če testa nosečnosti ne bi opravljali, sploh vedeli ne bi, da ste noseči in bi šla ta infomacija lahko mimo vas. Ženske, ki pa nestrpno pričakujejo in si želijo otroka, pogosto ob prvih znakih naredijo test kmalu po izostanku menstruacije ali še pred tem datumom, zato lahko za nosečnost izvedo, ker so v telesu še vedno prisotni nosečniški hormoni, kljub temu da ploda že ni več v telesu. Izguba plodu v zgodnji nosečnosti je pogosta – zgodi se pri približno eni od štirih žensk – vendar je večina žensk, ki izgubijo otroka, pozneje zmožna normalno donositi.    

Pri simptomih nosečnosti in pozitivnem testu, se je potrebno oglasiti pri zdravniku.
Pri simptomih nosečnosti in pozitivnem testu, se je potrebno oglasiti pri zdravniku.FOTO: Shutterstock

Kaj je molarna nosečnost?

Pri molarni nosečnosti se zgodi, da se v zgodnjih fazah oploditve pojavi nenormalen razvoj plodu. Več o tem si lahko preberete tukaj.

Kaj je zunajmaterična nosečnost?

Zunajmaternična nosečnost pomeni, da se je zarodek ugnezdil oz. pritrdil zunaj maternice. Do nje v 95-97% pride v jajcevodu, zato največkrat govorimo o t. i. tubarni nosečnosti. Do zunajmaternične nosečnosti lahko pride tudi na drugih delih telesa, kot so jajčniki, trebušna votlina ali rudimentarni rog maternice. Zunajmaternična nosečnost ne more potekati normalno. Zarodek ne more preživeti v okolju, ki ni maternica. Razvoj in rast tkiva drugje pa lahko povzročita hujše zaplete, tudi življenjsko nevarne, v kolikor stanja ne zdravimo. 

Med simptomi zunajmaternične nosečnosti so:

- izostanek menstruacije;

- bolečina na eni strani spodnjega dela trebuha;

- bolečina na vrhu ramena;

- krvavitev iz nožnice ali rjav, voden izcedek;

- neprijeten občutek na stranišču.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855