O nosečnosti kroži med ljudmi toliko napačnih prepričanj, da se včasih zdi povsem 'normalno', da je toliko prvorodk tako prestrašenih. Izjave same po sebi niso škodljive ali nevarne, je pa res, da lahko bodočo mamico bremenijo ali jo ovirajo, da bi kaj naredila v svoje dobro.

'Moja mami je imela težak porod, zato bom tudi jaz težko rodila'
Že res, da je z rojstvom veliko stvari položenih v zibko, a k sreči k temu ne sodi težavnost rojevanja. Če bi bila izjava resnična, bi tiste mamice, ki imajo vsaj dva otroka, oba morale roditi na enako težek oziroma lahek način – pa temu ni tako: če je prvi porod dolg in bolj boleč, je lahko drugi povsem drugačen. Prav tako je treba vedeti, da je medicina oziroma anesteziologija danes tako napredna, da se nosečnica lahko že vnaprej odloči, da bo rodila 'lažje'. Več pa je tudi ultrazvočnih pregledov, kar pomeni boljši nadzor poteka nosečnosti in hitrejše odkrivanje posebnosti.
'Moja mami je po porodu ostala močnejša, zato tudi jaz ne bom mogla shujšati'
Življenjski standard se je od takrat, ko je vaša mama rodila vas, do danes zelo spremenil. Več je tudi opozarjanj, nasvetov, kako skrbeti zase tako v času nosečnosti kot po porodu, na splošno smo bolj seznanjeni z vplivom življenjskega stila na zdravje itd. Kako hitro boste izgubili poporodne kilograme in koliko je odvisno od tega, kako boste skrbeli zase, koliko se boste gibali, kakšen je vaš prehranjevalni sistem, ali boste dojili itd.
'Športnice rodijo lažje in hitreje'
Porod zahteva tako psihično in fizično kondicijo, pripravljenost, pravi nemalo katera diplomirana babica porodništva. Prednost športnic je v tem, da so bolj vajene naporov, da so v splošnem bolj zdrave in v boljši kondicijski formi. Vendar pa to ne pomeni, da bodo tudi lažje rodile. Porod kot tak je lahko zelo nepredvidljiv, pri čemer se v ospredje postavi osebnostni profil bodoče mamice: je psihično močna in pripravljena, se zna sprostiti, je vodljiva, kakšne predsodke ima, kolikšno vedenje o samem poteku poroda, kaj pričakuje in kakšne so njene želje itd. Tu smo si ženske različne, kar potemtakem pomeni, da imamo prav vse možnosti za lahek in hiter porod. Ne gre pa spregledati nasveta, ki ga običajno dobi vsaka nosečnica že na začetku devetmesečnega potovanja – poskrbite zase in za svoje telo in pričakajte porod v najboljši telesni pripravljenosti.
'Ženska se lahko moškemu upre, če je ta zraven pri porodu'
To je eno od prepričanj, ki po statističnem pregledu takoj pokaže, da izgublja 'veljavo' – danes je pri porodu namreč prisotnih več kot 50 odstotkov bodočih očkov. Izjava je sama po sebi lahko zelo nasprotujoča, saj – kaj je lepšega, kot na svet pospremiti bitje, ki ste ga tako težko pričakovali? Prav tako je vloga moškega danes veliko bolj v ospredju, kot je bila nekoč. Čeprav moški pri samem porodu nima nikakršnega fizičnega dela, pa je že to, da diha skupaj z mamico in jo spodbuja vredno več kot karkoli v tistem trenutku. Mnogo moških, ki so videli žensko rojevati, je izjavilo, da rojstvo je čudež in kako veliko delo opravi ženska.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV