Bibaleze.si

NAŠE PORODNIŠNICE: Šempeter pri Novi Gorici

Natalija Rus

Porodnišnice

7
08. 04. 2009 13.14

V šempetrski porodnišnici se otroci rojevajo že več kot 40 let. Porodnicam nudijo veliko alternativnih načinov rojevanja in udobje med porodom, zato se pri njih nosečnice, mamice in novorojenčki dobro počutijo.

Enoposteljna soba

 V letu 2008 so zabeležili 913 porodov in 16 parov dvojčkov. Porodnice prihajajo iz Severnoprimorske regije, imajo pa tudi okrog pet odstotkov porodnic od drugod, predvsem s Krasa.
Ginekološko porodna služba sestoji iz ginekološkega in porodniškega oddelka. Porodniški oddelek ima še oddelek za otročnice ter sobe za patološko in rizično nosečnost. Imajo tri porodne sobe in eno v rezervni pripravljenosti. V sklopu porodnega oddelka pa je tudi operacijska dvorana za carske reze.

Švedska porodna postelja
Švedska porodna posteljaFOTO: Porodnišnica Šempeter pri Novi Gorici

Monica

V šempetrski porodnišnici se lahko pohvalijo z Monico, prvim  fetalnim holterjem za 24-urno spremljanje plodovega srca, ki ga lahko nosečnice uporabljajo doma, izven bolnišničnih zidov. To je majhna naprava, ki si jo nosečnica obesi okrog vratu, na trebuh pa ji namestijo elektrode, ki spremljajo plodov srčni utrip. Naslednji dan lahko ginekolog iz zapisa razbere, kaj se je v zadnjih 24 urah dogajalo z otročkom. Naprava omogoča spremljanje plodu predvsem pri rizičnih nosečnostih in pri mamicah, ki so imele morda v prejšnjih nosečnostih smolo. Kar nekajkrat je Monica pomagala pri odločitvah, ki so rešile malo življenje.

Porodne sobe

V treh porodnih sobah je po ena porodna postelja. Dve sta starejši, pred nekaj leti pa so kupili moderno švicarsko porodno posteljo, ki omogoča porod v različnih položajih.
Prednost šempetrske porodnišnice je v tem, da lahko porodnici ponudijo tudi alternativni način poroda. V eni od porodnih sob imajo nižjo in veliko posteljo, na kateri si porodnica z menjavanjem položajev lajša porodno bolečino, porod pa je bolj učinkovit in hitrejši. V posebni sobi s francosko posteljo in kadjo se lahko porodnice pripravljajo na porod skupaj s partnerjem. Kad ni namenjena porodu v vodi, ampak lajšanju porodnih bolečin v aktivni dobi. Za lajšanje bolečin imajo ženske na voljo tudi velike žoge, na katerih se lahko gugajo in sproščajo, vse to pa pripomore k hitrejšemu napredovanju poroda.

Enoposteljna soba
Enoposteljna sobaFOTO: Porodnišnica Šempeter pri Novi Gorici

Carski rez

V zadnjih letih beležijo 16 odstotkov carskih rezov, kar je za malenkost več kot pred leti. Predstojnik porodniško ginekološkega oddelka dr. Zvonko Šoštarič z nasmehom pove, da morda zato, ker Primorke rojevajo najtežje otroke v Sloveniji. Zadnja taka korenjakinja je bila deklica s težo 5860 gramov.

Premalo osebja

S kadrovsko stisko se srečujejo že vrsto let. Trenutno je zaposlenih šest babic, dve sta na porodniški, tako da si pomagajo še s sedmimi 'zunanjimi' ter babicami iz izolske in postojnske porodnišnice. Sodelujejo vsi zdravniki ginekološko porodne službe. Trenutno jih je šest, po normativu bi jih moralo biti devet, vendar zadnjih treh odhodov na specializacijo niso nadomestili.

Sobe za porodnice so eno in dvoposteljne, imajo pa tudi večje sobe, v katere lahko sprejmejo več mamic in novorojenčkov. Nadstandardne sobe nimajo, lahko pa se vseeno pohvalijo s sobo, ki ima lastno kopalnico.

Porodna blazina
Porodna blazinaFOTO: Porodnišnica Šempeter pri Novi Gorici

Očetje pri porodu

Pri porodu je prisotnih okrog 85 odstotkov očetov, nekaj pa je tudi porodnic, ki si ob sebi želijo mamo ali prijateljico. Za prisotnost očeta pri porodu ni potrebnih posebnih priprav, zaželeno pa je, da oba obiščeta šolo za starše. Mamica in dojenček po naravnem porodu ostaneta v porodnišnici tri dni, po operativnem porodu pa sedem dni ali več.

Lajšanje porodnih bolečin

Epiduralna analgezija je porodnicam za zdaj na voljo le v dopoldanskem času, prav tako hitro učinkujoči analgetik ultiva. Predvsem pa ženski za lajšanje porodnih bolečin najprej ponudijo alternativne metode. Na voljo so jim metode sproščanja, avdio terapije, odvrnitev pozornosti, porodna kad, blazina. Carski rez lahko opravijo v spinalni analgeziji – to pomeni, da je mamica med operacijo budna, sliši prvi otrokov jok, otroka lahko takoj vidi in mu pritisne prvi poljubček.

Zelo pomemben je prvi stik novorojenčka in mamice. Otroka, ki se rodi po naravni poti in je brez težav, takoj pristavijo k materinim prsim. Tako novorojenčku zagotovijo takojšen stik z mamino kožo, ki otroku zagotavlja občutek varnosti in topline. Na oddelku je otroček ves čas pri mamici, imajo popolni rooming. Kadar je mamica preveč utrujena, za otroka poskrbijo sestre. Porodnišnico zapusti okoli 95 odstotkov polno dojenih novorojenčkov.

V posebni sobi s francosko posteljo in kadjo se lahko porodnice pripravljajo na porod skupaj s partnerjem.
V posebni sobi s francosko posteljo in kadjo se lahko porodnice pripravljajo na porod skupaj s partnerjem.FOTO: Porodnišnica Šempeter pri Novi Gorici

Nedonošenčki

V osmem nadstropju bolnišnice so v sklopu pediatričnega oddelka otroci, ki imajo kakršne koli težave, ali pa so se rodili nekaj tednov prezgodaj. Na oddelku imajo inkubatorje, tople posteljice, vse, kar potrebuje novorojenček s težavami. Da mamice ni bi bile ločene od otrok, tudi njim priskrbijo posteljo na tem oddelku.

Preden gre otrok domov, mu z ultrazvočno preiskavo pregledajo kolke in naredijo osnovne krvne preiskave. Tako imajo starši eno skrb manj. Vse preiskave namreč opravljajo zastonj, ker se, kot pravi predstojnik porodniško ginekološkega oddelka, zdravstvena zavarovalnica do njih obnaša malce licemersko.

Pohvalijo pa se lahko z lepim priznanjem. V letu 2008 niso beležili mrtvorojenosti. Dr. Zvonko Šoštarič in dr. Barbara Kerkoč Rudolf pa sta dobila priznanje Zdravniške zbornice Slovenije iz perinatonlogije kot dva izmed najboljših porodničarjev. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863