Slabost in bruhanje v prvih mesecih nosečnosti lahko močno vplivata na splošno splošno počutje ženske, vendar obstajajo načini, kako se z njimi spopasti, ne da bi popolnoma prevzela vaše življenje.Pogovorite se s partnerjem, družinskimi člani in prijatelji o tem, kako se počutite in nikar ne oklevajte kadar je treba sprejeti pomoč. Če pa vaše stanje ni tako resno in težko je tukaj nekaj nasvetov, kako si lahko pomagate.
Obstajajo različna "domača zdravila" in nasveti, ki olajšajo to obdobje:
Jejte manjše obroke večkrat na dan, najbolje na 2 do 3 ure. Nizek krvni sladkor in lakota lahko povzročita bruhanje.
Poskusite nadomestiti izgubljeno tekočino. Pijte čez dan po manjših požirkih in se izogibajte pitju pol ure pred in po obroku. Če vas moti tudi tekočina, uživajte sadje in zelenjavo z visoko vsebnostjo vode (za poletne nosečnice je primerna lubenica, za zimske pa pomaranče).
Čaj poprove mete in gazirana mineralna voda lahko pomagata pri slabosti in bruhanju.
Izogibajte se zelo začinjeni hrani, mastni hrani in hrani z močnimi vonjavami.
Če je le mogoče, jejte hladne obroke (vonji po topli hrani lahko dražijo). S časoma boste tudi bolje vedeli, katera hrana vam bolj ustreza in od katere vam je slabo.
Poskusite se nekaj časa izogibati "sprožilcem" slabosti. Prehranski dnevnik, v katerega lahko zapisujete, kaj ste zaužili, vam bo pomagal odkriti živila, ki vam najbolj škodijo. Tudi kuhanje po možnosti prepustite komu od domačih.

Ko začutite slabost, jo poskusite omiliti z rezino polnozrnatega krekerja, riževo ploščico ali toastom. Prav tako 15 minut preden vstanete, pojejte nekaj krekerjev.
Vzemite si čas, preden vstanete, ne dvigujte se naglo, saj lahko vrtoglavica povzroči izgubo zavesti.
Priporočljiva je hrana, bogata z beljakovinami in kompleksnimi, popolnimi ogljikovimi hidrati.
Jejte, vonjajte ali pa grizljajte rezine limone ali limete.
Ne kadite in ne pijte alkohola. Izogibajte se tudi pijačam, ki vsebujejo kinin.
Pripravki z ingverjem so se izkazali za izjemno učinkovite. Poskusite ingverjev čaj, ingverjeve piškote ali ingverjeva prehranska dopolnila. Nekatere študije so pokazale varnost uporabe ingverja pri blaženju nosečniške slabosti, brez negativnega vpliva na razvoj otroka. Toda previdno z ingverjem. Ingverjevih kapsul ni priporočljivo jemati več kot 1 g na dan.
Jemanje 50 mg vitamina B6 se je izkazalo tudi za učinkovito pri zdravljenju slabosti in bruhanja med nosečnostjo. Vendar pa se pred jemanjem kakršnih koli pripravkov vsekakor posvetujte z zdravnikom.

Poskrbite za dovolj počitka. Stres in zaposlenost bosta situacijo le poslabšala. V nekaterih primitivnih družbah, kjer je življenje bolj sproščeno in preprosto, je jutranja slabost neznan pojem. Zato se stvari odslej lotite bolj umirjeno in z distanco.
Preživite čim več časa na svežem zraku in pogosto zračite prostore. Izogibajte se pretoplim prostorom, ker vročina spodbuja slabost. Veliko nosečnic se zateče k alternativni medicini zaradi strahu pred jemanjem zdravil in morebitne škode, ki bi jo lahko povzročila.
Akupunktura in akupresura kažeta res dobre učinke. Akupresurne zapestnice, ki jih nosite okoli zapestja, pritiskajo na akupresurne točke na notranji strani zapestja, lajšajo slabost.
Homeopatski pripravki kažejo učinkovitost pri velikem številu nosečnic. Pomaga lahko tudi aromaterapija, vendar se pred uporabo teh izdelkov posvetujte z usposobljenim in izkušenim aromaterapevtom.
Vir: roditelji.story.hr
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV