
Glede na nove smernice mestnega zakona o človekovih pravicah odrekanje postrežbe alkohola nosečnicam predstavlja "diskriminacijo na podlagi spola". Odklonitev postrežbe alkoholnih pijač ali surove ribe nosečnicam, kar bi lahko potencialno škodilo zarodku, tako predstavlja kršitev pravic, nove smernice povzema francoska tiskovna agencija AFP.
Leta 2003 je newyorško sodišče ugotovilo, da zakon za zaščito otrok ne velja za nosečnice, pri čemer pa njihova dejanja lahko vplivajo na zdravje zarodka.
Medtem drugod po ZDA restavracije in bari ter lokali, v katerih strežejo alkohol, morajo z napisi opozarjati na nevarnost pitja alkohola v času nosečnosti.
V 18 ameriških zveznih državah je uživanje živil in snovi, ki jih odsvetujejo med nosečnostjo, med drugim tudi alkohol, pravno enakovredno zlorabam otrok, navaja spletna stran neprofitne organizacije za preiskovalno novinarstvo ProPublica.
Zaradi prenatalne izpostavljenosti fetusa alkoholu lahko pride pri zarodku do fetalnega alkoholnega sindroma, kar lahko pri otroku povzroči napake in anomalije, svari Svetovna zdravstvena organizacija (WHO).
Po podatkih ameriškega Centra za nadzor in preprečevanje bolezni deset odstotkov ameriških nosečnic glede na izsledke raziskave, objavljene septembra lani, priznava, da so v preteklih 30 dneh uživale alkohol.
''Fetalni alkoholni sindrom je trajna motnja, ki jo zaznamujejo počasnejša rast, neobičajen videz obraza ter poškodbe centralnega živčnega sistema. Otroci s fetalnim alkoholnim sindromom rastejo počasneje tako v maternici kot tudi pozneje. Poleg neobičajnega videza obraza imajo pogosto manjšo glavo, možgane, srce in hrbtenico. Poleg tega imajo tudi druge anatomske posebnosti. Otroci s fetalnim alkoholnim sindromom se rodijo manjši kot drugi novorojenčki, pogosto imajo težave s hranjenjem in spanjem. Imajo tudi težave z vidom, sluhom, pozornostjo, učenjem preprostih stvari, vedenjem v družbi in nadzorovanjem lastnega vedenja,'' razlaga Maja Bajt, univ. dipl. psih. Poudarja, da pogosto uživanje alkohola (7 ali več enot alkohola tedensko) ali opijanje (5 ali več enot alkohola ob eni priložnosti) močno poveča tveganje za razvoj fetalnega alkoholnega sindroma, obenem pa opozarja, da lahko otrok razvije fetalni alkoholni sindrom tudi kljub manjšim zaužitim količinam alkohola. ►Če ne pride do fetalnega alkoholnega sindroma, se poveča možnost, da ima otrok mnoge duševne, telesne ali vedenjske motnje. ►Po izsledkih NIJZ mnogi otroci, katerih matere so med nosečnostjo uživale alkohol, dostikrat potrebujejo tako nenehno zdravstveno kot tudi dodatno učno pomoč. ►In ne nazadnje, če ženska med nosečnostjo uživa alkoholne pijače, lahko pride do spontanega splava v prvih mesecih nosečnosti ali odmrtja ploda v poznejših. ►Ugotovili so tudi, da je možen prezgodnji porod, prenizka porodna teža pri novorojenčku ali celo njegova smrt. |
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV