Bibaleze.si

NIJZ odsvetuje potovanja nosečnicam

STA/N. K.

Nosečnost

0
28. 01. 2016 08.09

Primera okužbe z virusom Zika, ki se zadnje leto širi po Južni in Srednji Ameriki, v Sloveniji še niso potrdili. Potnikom, ki bi v treh tednih po vrnitvi s potovanja kazali simptome, značilne za okužbo z virusom, na Nacionalnem inštitut za javno zdravje svetujejo posvet z zdravnikom, nosečnicam pa, da potovanja na okužena območja odložijo.

Nosečnost

 

Virus Zika
Virus Zika FOTO: AP

Virus Zika prenašajo tigrasti komarji vrste Aedes, ki prenašajo tudi druge nalezljive bolezni, kot sta denga in čikungunja. Okuži se lahko vsakdo, ki potuje ali biva na območjih, kjer so komarji okuženi z virusom.

Ta območja so v Afriki, jugovzhodni Aziji in na otokih v Pacifiku. Lani pa se je virus pričel širiti tudi po državah Srednje in Južne Amerike. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je pred dnevi objavila, da je navzoč že v 21 od 55 držav v Amerikah, in izrazila pričakovanje, da se bo razširil po vseh državah na ameriški celini.

Kot poudarjajo na NIJZ, v Evropi okužbe z virusom še niso dokazali. Izjema so potniki, ki so se okužili na potovanju izven Evrope in zboleli po vrnitvi domov.

Za Slovenijo velja enako kot za ostalo Evropo - avtohtonih primerov okužbe z virusom Zika ni. "Teoretično bi se seveda lahko kakšen potnik, ki potuje po državah, kjer virus intenzivno kroži, tam okužil," je ob tem za STA povedala Eva Grilc z NIJZ.
Grilčeva je dodala, da ljudem, ki potujejo na okužena območja, svetujejo predvsem, da se zaščitijo z repelenti, ponoči pa tudi z mrežami proti komarjem in insekticidi.

Glede nosečnic, ki so potovale na območja, kjer se prenaša virus Zika, je Grilčeva dejala, naj pozorno spremljajo svoje zdravstveno stanje in se posvetujejo s svojim zdravnikom ali ginekologom glede spremljanja nosečnosti. Sicer pa nosečnicam, zlasti v prvi in drugi tretjini nosečnosti, na NIJZ svetujejo, da potovanje na okužena območja odložijo, je dodala Grilčeva.

Nosečnost
NosečnostFOTO: Thinkstock

Virus Zika velja za nevarnega za nosečnice oz. plod. Kriv naj bi namreč bil - kar sicer še ni dokazano - za mikrocefalijo, prirojeno napako pri novorojencih, ko se ti rodijo z nenavadno majhno glavo. To lahko povzroči možganske poškodbe.

Na NIJZ še navajajo, da okužba z virusom pogosto poteka povsem brez simptomov. Določen delež, okoli 20 odstotkov okuženih, pa razvije simptome in znake okužbe, podobne številnim nalezljivim boleznim. Potek bolezni je pri večini lahek, težave običajno izzvenijo v nekaj dneh ali največ po enem tednu. O smrtih zaradi okužbe z Ziko ni poročil, a za okužbo prav tako ni ne zdravila ne cepiva.

Potnikom, ki v treh tednih po vrnitvi s potovanja kažejo simptome, značilne za okužbo z virusom Zika, na NIJZ svetujejo, da se posvetujejo s svojim zdravnikom, ki jih bo, če bo smiselno, napotil k infektologu. Diagnostiko okužbe z virusom Zika v Sloveniji opravljata laboratorij za diagnostiko zoonoz in laboratorij WHO na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete v Ljubljani.

Sicer pa Slovenija po besedah Grilčeve za enkrat ne spada med ogrožene države, v katerih so komarji, ki prenašajo virus Zika.

Otrok okužen z virusom Zika
Otrok okužen z virusom ZikaFOTO: AP


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855