Bibaleze.si

Nočne more v času nosečnosti

A.K.

Nosečnost

0
15. 02. 2022 04.45

Zelo običajno je, da je spanje v času nosečnosti moteno. Številne nosečnice imajo zaradi stalnega pritiska na mehur nočne "pohode" v kopalnico, svoje doda tudi bolj ali manj intenzivno gibanje ploda, ki prebuja bodočo mamico, pojavljajo se lahko tudi številne skrbi, zaradi katerih noč ostane prebedena. Posebna tema, ki ji velja nameniti več pozornosti, pa so nosečniške nočne more, ki so v tem obdobju precej pogoste.

spanje

Nosečnost je za žensko zelo pomembno obdobje preobrazbe in sprememb – telesnih in psihičnih – te spremembe pa se pogosto odražajo tudi v različnih vzorcih spanja in sanjanja. Čeprav se sanje med posameznimi ženskami razlikujejo, pa jih v obdobju nosečnosti večina poroča o pogostejših in intenzivnejših sanjah, sposobnosti jasnejšega spominjanja podrobnosti sanj, sanjah, ki vzbujajo tesnobo, in nočnih morah. Bodoče mamice najpogosteje poročajo o sanjah o nosečnosti, že rojenem otroku, otrokovem spolu, poteku poroda, starševstvu in partnerju. A v nekaterih primerih so nosečniške sanje tako zelo zastrašujoče, da nosečnico zbujajo ali kako drugače vplivajo na potek ali ritem spanja (npr. pogosto prebujanje, prebujanje s strahom, strah pred odhodom v posteljo).

O skrbeh se je pomembno pogovoriti s svojim partnerjem.
O skrbeh se je pomembno pogovoriti s svojim partnerjem.FOTO: Shutterstock

Takšne sanje so najpogosteje povezane z zapleti pri porodu in bojaznimi, da bi bilo z nerojenim otrokom kaj narobe, nemalokrat pa se pojavljajo tudi teme o konfliktih s partnerjem (npr. da je partner nezvest ali da bo nosečnico zapustil). Strokovnjaki s tega področja verjamejo, da naša podzavest s pomočjo sanj rešuje in predeluje teme, s katerimi se trenutno soočamo. Gre torej za skrbi in radosti nosečnosti ter spreminjajočih se življenjskih vlog. Prav zato ni nič presenetljivega, da se v času nosečnosti več sanj dotika prav nosečnosti, zdravja, poroda, otroka in partnerja. Čeprav je znano, da so tovrstne sanje delno tudi posledica hormonov, saj ti vplivajo na to, kako možgani obdelujejo informacije in čustva, se rade pojavljajo tudi po porodu in pri bodočih očetih. Pri njih so sanje pogosteje povezane z njihovimi lastnimi strahovi ali pa s strahovi njihovih partneric. Lahko se vrtijo okoli finančnih težav, očetovstva, zaščite družine, občutka zapuščenosti in vsega, kar je povezano s pričakovanjem novega člana družine. 

Zanimivost: Zelo pogosta nočna mora, o kateri poroča veliko novopečenih mater, se imenuje 'dojenček v postelji'. Gre za sanje, v katerih mati misli, da se je novorojeni otrok izgubil v postelji, zato ga mrzlično išče med rjuhami, govori v spanju ali celo na glas joče. Ko ugotovi, da je šlo le za sanje, je vseeno dobro preveriti, ali je z otrokom vse v redu.

Bi me nočne more morale skrbeti? 

Seveda je nosečnost čustveno intenzivna izkušnja, zato so pomisleki, skrbi in dvomi glede materinstva in otrokovega rojstva pogoste teme v sanjah nosečnic. Sanje so običajen in popolnoma normalen pojav, s pomočjo katerega predelujemo čustva in dogodke, ki so za nas pomembni. Če se nočne more pojavljajo zelo pogosto, strokovnjaki svetujejo pisanje dnevnika sanj, s pomočjo katerega lahko poskušamo razvozlati, zakaj se pojavljajo. Pomembno je spremljati, s čim se srečujemo v času nosečnosti, kakšne skrbi imamo, ali nas je česa strah, v kakšnem odnosu smo s partnerjem, njegovo in tudi lastno družino. Upoštevati velja tudi pretekle negativne izkušnje v povezavi z nosečnostjo in spontanimi splavi ter tudi zgodbe, ki smo jih slišali od najbližjih (prijateljic, mame) ali brali na raznih forumih in v člankih. Včasih se negativne informacije zakoreninijo globoko v našem nezavednem in se jih niti ne zavedamo, pogosto pa se pojavijo v sanjah. 

O skrbeh in strahovih se je pomembno pogovoriti s svojim partnerjem, sploh če se pogosto pojavlja v nočnih morah. Omejiti velja tudi spremljanje negativnih zgodb in informacij, ki močno vznemirjajo. Ob skrbeh, povezanih z lastnim zdravjem ali potekom nosečnosti, pa je pomembno obiskati ginekologa. Vse to so dejavniki, na katere lahko vplivamo sami in se tako tudi razbremenimo stresorjev, ki lahko vplivajo na vsebino sanj. Če smo nagnjeni k tesnobnim občutjem, pa je priporočljivo uporabljati različne tehnike sproščanja, kot so denimo čuječnost, meditacija, joga in samohipnoza. 

Viri: VeryWellFamily / SleepFoundation / PsychologyToday

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863