
Okužba z virusom noric
Norice se prenašajo z virusom, imenovanim varicella-zoster, in sicer po zraku in z neposrednim stikom. Inkubacijska doba je precej dolga – od okužbe do prvih znakov lahko mine tudi 20 dni. Norice boste prepoznali po drobnih rdečih pikah, premera dva do tri milimetre, ki lahko zelo srbijo. Nato se pike spremenijo v vodene mehurčke, ki v nekaj dneh počijo, na mestih pa se naredijo kraste. Kužnost je največja dva dni pred pojavom mehurčkov in še pet dni po tem, ko ima zboleli kraste. Če boste obiskali zdravnika, vam bo najverjetneje predpisal antihistaminik, npr. Claritine, oziroma antibiotike v primeru okužbe mehurčkov. Posebnega zdravila za norice ni, je pa na tržišču v prosti prodaji pršilo, ki zmanjšuje srbenje in vpliva na hitrejše sušenje kože. Prebolela bolezen sicer pomeni doživljenjsko imunost, medtem ko se virus zasidra v hrbtenjačo in lahko v primeru velikega padca imunskega sistema izbruhne v obliki pasavca.
Simptomi
Virus noric je zelo kužen in se prenaša z neposrednim stikom in kapljično, torej z vdihanjem kapljic, ki jih je izdihal oziroma izkašljal oboleli. Virus preživi v vzraku zgolj deset minut, zato je okužba prek predmetov manj verjetna. Kaplični način širjenja lahko pomeni okužbo več ljudi naenkrat, zato se bolezen najhitreje širi prav v skupinah: vrtci, različne oblike skupinskega varstva itd. Spremljevalci okužbe so blažja in kratkotrajna vročina, glavobol in bolečine v sklepih.

Norice v prvem trimesečju nosečnosti
Če imate norice, vam svetujemo, da se izogibate stika z zdravimi osebami, še posebej nosečnicami, ki noric niso prebolele. Če pa ste nosečnica, potem pazite nase. Virus noric se namreč prenaša preko posteljice in je najbolj nevaren za plod v njegovih prvih treh mesecih. Statistike pravijo, da se na 100 otrok 1 do 2 rodita s hudo okvaro. Slednja se kaže kot prirojene napake na očeh, okončinah, možganih, kot gluhonemost ali brazgotinami na koži. Če ste v prvem trimesečju nosečnosti in niste preboleli noric, ste pa prišli v stik z obolelim, potem poiščite zdravniško pomoč – dobili boste hiperimune gamaglobuline ali plazmo. Ob tem velja omeniti, da so okvare ploda zaradi noric precej redke, ker je prekuženost v Sloveniji velika – večina žensk namreč preboli norice že v otroštvu. Če ne veste, ali ste norice preboleli ali ne, se lahko obrnete na infekcijsko kliniko. S pregledom krvi je možno ugotoviti protitelesa proti virusu noric.
Norice pred porodom
Norice so za plod nevarne, če nosečnica zboli pet dni ped porodom ali dva dneva po njem. V takem primeru jih bo novoroječek dobil med petim in desetim dnem po porodu, pričakovan pa je težak potek bolezni. Lahko se namreč razvije huda oblika bolezni, ki naj bi bila kar v tretjini primerov smrtna. Povsem drugače je, če mati zboli v obdobju 16–5 dni pred porodom. Njena protitelesa so v takem primeru tako aktivna, da preidejo prek posteljice in zaščitijo plod, norice pa se v blagi obliki pojavijo pri novorojenčki v prvih treh dneh po porodu.
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV