Bibaleze.si

Nosečnica na letalu

Natalija Rus

Nosečnost

0
11. 07. 2008 18.03

"Potovanje z letalom je odvisno od tega, v katerem mesecu nosečnosti je ženska in kako dolgo bo polet trajal," pravi ginekologinja Alenka Novak.

Polet, ki naj bi trajal od ene do dveh ur, torej ne predstavlja težave za nosečnico.

Alenka Novak, specialistka ginekologije in porodništva, je povedala, da naj bi se potovanju z letalom izognili v prvem tromesečju nosečnosti. Takrat je namreč več možnosti, da bi prišlo do spontanega splava. V tem obdobju pa so tudi slabost, bruhanje in slabo počutje bolj intenzivni. Novakova je tudi omenila, da pri dolgih letih pride do tako imenovanega vpliva kozmičnega sevanja, kar predstavlja odstotek škodljivega sevanja, kot pri rentgenskem slikanju pljuč, zato ga Novakova še posebej odsvetuje.

Po dvanajstem tednu nosečnosti je potovanje z letalom najbolj primerno.
Po dvanajstem tednu nosečnosti je potovanje z letalom najbolj primerno.FOTO: iStockphoto

Mag. Bogdan Pucelj z Inštituta Jožefa Štefana je vpliv kozmičnega sevanja predstavil primerjalno:
"Pri letalskih poletih je prejeta doza sevanja odvisna predvsem od višine in trajanja leta. Tako je pri enournem letu na višini deset kilometrov izpostavljenost sevanju primerljiva s tisto, ki jo prejmemo zaradi naravne radioaktivnosti v običajnem okolju v približno dveh dneh.
Za boljše razumevanje je Pucelj dodal še: "Pri čezoceanskem letu, kot je npr. relacija Evropa–ZDA, je doza zaradi kozmičnega sevanja približno taka, kot jo prejmemo pri enem rentgenskem slikanju pljuč."

Ugoden čas med 12. in 36. tednom
Po dvanajstem tednu nosečnosti slabosti, bruhanja in slabo počutje ponavadi že popustijo. Zato bi ta čas lahko bil »idealen« za potovanje z letalom.
Preden se odpravite na pot se posvetujet z osebnim zdravnikom in ginekologom. Preverite, ali vaše zdravstveno zavarovanje krije stroške morebitnih zapletov in težav. Priskrbite si ustrezno zavarovanje, ki vključuje tudi nerojenega otroka in nujni transport v domovino.

Sprehodite se po letalu

Novakova je pojasnila, da v drugi in tretji tretjini nosečnosti lahko maternica pritisne na žile, ki potekajo iz spodnjih okončin proti srcu. Nosečnicam zato bolj otekajo noge, posledično pa kri v nogah zastaja in je tok krvi iz spodnjih okončin počasnejši. To pa lahko privede do tako imenovane globoke venske tromboze (nenadnega strjevanja krvi v žilah). Pri večurnih medcelinskih letih je za to težavo še več možnosti. Če krvni strdek potuje do pljučnih žil, lahko pride do pljučne embolije, ki pogosto privede do usodnih posledic.

Polet, ki naj bi trajal od ene do dveh ur, torej ne predstavlja težave za nosečnico.
Polet, ki naj bi trajal od ene do dveh ur, torej ne predstavlja težave za nosečnico.FOTO: iStockphoto

Zadnje tromesečje
V zadnji tretjini nosečnosti potovanje z letalom ni več tako priporočljivo. Največji razlog je možnost (pre)zgodnjega poroda. Nosečnica je v tem obdobju tudi bolj okorna in ima vseh majhnih in velikih neprijetnosti na letalu hitro dovolj! Nekateri letalski prevozniki pa imajo tudi določene omejitve.

Letalski prevoznik
Kakšne omejitve ima slovenski letalski prevoznik Adria Airways, nam je povedala Brigita Zorec, strokovna sodelavka za odnose z javnostjo Aerodroma Ljubljana.

Do katerega tedna nosečnosti ženska lahko potuje z letalom?
Letenje je za nosečnice dovoljeno vse do 36. tedna. Pod pogojem, da nosečnost poteka brez zapletov. Po mednarodnih standardih je letenje nosečnicam dovoljeno tudi med 36. in 38. tednom, če čas letenja ne presega štirih ur. Ti pogoji pa so odvisni tudi od letalskih prevoznikov, zato je dobro, da se nosečnica pred potovanjem o njih prepriča.

Kdaj letalski prevoznik lahko prepove polet z letalom?
Veliko letalskih prevoznikov prepove letenje nosečnicam, ki so v prejšnjih nosečnostih imele prezgodnji porod ali imajo krvne strdke v nožnih venah. To se nanaša tudi na povratno potovanje domov. Torej, če se odpravi na pot v sedmem mesecu nosečnosti, obstaja nevarnost, da bodo imele težave s povratkom, če je le ta predviden v osmem ali devetem mesecu nosečnosti.

Preden gre bodoča mati na letalo, potrebuje kakšno potrdilo o poteku nosečnosti?
Pravila se od prevoznika do prevoznika lahko razlikujejo. Za domačega prevoznika denimo velja, da do 32. tedna nosečnice lahko potujejo normalno, po 32. tednu nosečnosti pa za potovanje z letalom potrebujejo zdravniško spričevalo, ki mora biti izdano največ sedem dni pred datumom potovanja in s katerim zdravnik potrjuje, da potovanje nosečnosti ne bo škodovalo.

Ali za potnice, ki so noseče obstaja kakšna posebna skrb ali prednost na letališču in letalu?
Nosečnice imajo prednost pri vkrcanju na letalo, drugih ugodnosti nimajo, velja pa tudi, da na letalu ne smejo sedeti pri zasilnih izhodih. V tej vrsti namreč ni dovoljeno sedeti nosečnicam, potnikom ki potujejo z dojenčki (mlajšimi od dveh let), potnikom, ki imajo prekomerno telesno težo ali ki niso dovolj močni, da bi v nujnem primeru lahko odprli zasilni izhod.

Je imel domači prevoznik že kdaj nosečo potnico, pri kateri so se pojavile težave?
Ne, takega primera nismo imeli.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863