Bibaleze.si

Nosečnice – v avtu se pripnite!

Natalija Rus

Nosečnost

0
12. 01. 2009 14.03

Pripenjanje varnostnega pasu med vožnjo je postala že navada. Velja to tudi za nosečnice? Bodoče mamice se pogosto sprašujejo, če varnostni pas v primeru nesreče ne bo škodil nerojenemu otroku.

Bodoča mamica nosi odgovornost tudi za nerojenega otroka.

Za nasvet smo povprašali Bojana Oblaka iz Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu.

Bodoča mamica nosi odgovornost tudi za nerojenega otroka.
Bodoča mamica nosi odgovornost tudi za nerojenega otroka.FOTO: iStockphoto

Med vožnjo v avtomobilu so nosečnice ravno tako ogrožene kot ostali vozniki, celo bolj, saj poleg sebe v avtomobilu vozijo še nerojenega otroka. Strah, da bi s pripetim varnostnim pasom škodili otroku, je napačen, za bodočo mamico in otroka je tveganje veliko večje, če se nosečnica ne pripne. Zelo pomembno je, da si pas pravilno namesti. Spodnji del pasu naj poteka pod trebuhom, zgornji pa nad trebuhom in preko ramen. Tako bo varnostni pas zadržal telo nosečnice in ne bo poškodoval otroka. Če bodoča mamica ne bi bila pripeta, bi ob trku lahko udarila v sprednji del notranjosti avtomobila, armaturno ploščo ali krmilo.

Tak udarec bi bil zanjo in za otroka veliko bolj nevaren kot pa pritisk, ki ga povzroči pas na telo.

Tudi kot sopotnica se mora nosečnica pripeti z varnostnim pasom.
Tudi kot sopotnica se mora nosečnica pripeti z varnostnim pasom.FOTO: iStockphoto

Pred vožnjo si pripravite sedež in slecite oblačila

Bodoča mamica naj upošteva nekaj varnostnih ukrepov še preden začne z vožnjo. Najprej naj sleče plašč ali bundo. Sedež naj prilagodi tako, da bo udobno sedela ter bo razdalja med krmilom in trebuhom čim večja. Varnostni pas naj si potegne pod trebuh, pozorna naj bo na diagonalni pas, ki mora biti med prsmi.

"Še bolj pomembna za varnost pa je napetost varnostnega pasu. Če ni pravilno nameščen in dovolj trdno zategnjen, lahko pride do resne poškodbe plodu. Pri trku namreč ohlapen pas 'zleze' čez sredino trebuha, kar je lahko usodno za še nerojenega otroka," opozarja Bojan Oblak.

In dodaja: "Ravno tako se mora nosečnica pripeti, če je v vozilu kot sopotnica, vendar naj bo njen sedež čim bolj nazaj. Po naših izkušnjah se vse preveč ljudi, med njimi tudi nosečnice, 'pozabi' pripeti na zadnjih sedežih avtomobila."

Za voznice v visoki nosečnosti pa velja tudi opozorilo, da je njihovo telo bolj okorno, refleksno odzivanje pa posledično slabše.

Srečno in varno vožnjo vam želimo!

Svoje mnenje lahko izrazite tudi na forumu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863