Avstralska raziskava je pokazala, da si nosečnice težje zapomnijo, kam so kaj pospravile. Pozabljivost pa s porodom ne izgine – spremlja jih lahko še do tri mesece po veselem dogodku. Hormoni naj bi v nosečnosti vplivali ravno na dele možganov, ki skrbijo za naš spomin.
Mit ali resnica?
Znanstveniki so dolgo menili, da so tako imenovani nosečniški možgani le mit. Raziskovalci z avstralske državne univerze so še v začetku leta trdili, da noseče ženske niso nič bolj raztresene in da tudi njihova pozabljivost nima nič z nosečnostjo.

Nova študija pa je pokazala, da se motijo. Preizkusili so dve skupini žensk – v eni so bile nosečnice, druga je bila kontrolna. Ugotovili so, da so se nosečnice odrezale približno 15 odstotkov slabše na testih, ki so preizkušali njihov prostorski spomin – ki omogoča, da si zapomnite napotke in to, kam kaj pospravite.
Hormončki!
Podobne težave so opazili pri ženskah še tri mesece po porodu. Prostorski spomin je povezan z delom možganov, imenovanim hipokampus. Znanstveniki verjamejo, da na delovanje tega dela možganov lahko vplivajo spreminjajoče se ravni hormonov, ki so značilne za nosečnost.
Vodja raziskave Diane Farrar je povedala: “Nosečnice pogosto omenjajo pozabljivost in motnje pozornosti. Znanstveniki pa še niso odkrili, zakaj do tega sploh pride.“ Nekateri celo dvomijo, da so nosečnice res pozabljive.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV