Bibaleze.si

Nosečnost in (samo)podoba: ko spremembe na telesu vzbujajo stisko

A.K.

Nosečnost

0
05. 03. 2025 05.00

Rast trebuha in prsi, vedno večja telesna teža, nepravilnosti na koži in številne druge telesne spremembe so nekaj naravnega, a kljub temu nekaterim nosečnicam delajo težave pri sprejemanju svoje nove podobe. Kako sprejeti vse spremembe, ki jih prinese novo obdobje, in vzljubiti svoje telo?

noseca

"Kako lahko sploh govorimo negativno o svojem telesu, ko pa se v njem dogaja ples življenja?"

Nosečnost je obdobje številnih vidnih in manj vidnih telesnih in čustvenih sprememb, med katerimi so tudi takšne, ki jih nekatere ženske težko sprejmejo. V telesu raste novo bitje in nekaj povsem normalnega je, da se skupaj z njim preoblikuje tudi žensko telo. 

Mnoge sprejmejo te spremembe pozitivno, so pa tudi takšne, ki jim nosečnost povzroči težave s samopodobo, ki jih poprej niso imele, ali pa še poslabša že obstoječe težave s sprejemanjem sebe. Hormonske spremembe vplivajo na povečanje prsi, ki se pripravljajo na dojenje, trebuh pa postaja zaradi razvoja ploda vse večji. 

Z vsem tem se rade pojavijo strije, na obrazu pa pri mnogih nastanejo akne in druge kožne nepravilnosti. Mnoge so veliko bolj utrujene kot poprej, v tem obdobju pa je pogosto tudi nihanje razpoloženja. Negativno razpoloženje pa le še poveča verjetnost za negativne misli o svojem telesu in splošno nezadovoljstvo. 

Nosečnost je obdobje številnih vidnih in manj vidnih telesnih sprememb.
Nosečnost je obdobje številnih vidnih in manj vidnih telesnih sprememb.FOTO: Shutterstock

Sem ta noseča ženska v ogledalu res jaz?!

Večje težave s svojo telesno podobo in samosprejemanjem v času nosečnosti in tudi sicer imajo ženske, ki so imele v preteklosti težave z motnjami hranjenja; so izrazito usmerjene k perfekcionizmu in samokontroli; so bolj tesnobne; nosijo prepričanje, da njihova vrednost temelji le na popolnosti telesnega videza; se pretirano ukvarjajo z dietami in hujšanjem ... 

Če ne že prej, je za takšne ženske obdobje nosečnosti priložnost oziroma lekcija za vzpostavitev zdravega odnosa do sebe. Pri tem je seveda treba poudariti, da ni čisto nič narobe, če nismo vsak trenutek zadovoljne s seboj. Je pa pomembno, da znamo sprejeti tudi tiste manj popolne dele sebe in se naučiti z njimi živeti. 

Žensko telo je že samo po sebi čudež, saj je sposobno nositi otroka in ga hraniti. Resda so nekatere telesne spremembe, ki ji prinaša nosečnost, manj prijetne, vendar nanje lahko gledamo kot na podporo rastočemu plodu. 

Kako razviti pozitiven odnos do sebe in svojega telesa?

Pomembno je, da se znamo in zmoremo osredotočiti na sposobnost našega telesa v času nosečnosti. Telo se spreminja, razvija, prilagaja, da otoku pomaga rasti. Ob neprijetnih občutkih, pomislekih in negativnih mislih je pomembno, da jih delimo s partnerjem, prijateljicami, skratka podporo, ki jo imamo ob sebi. 

Če svoje občutke zanikamo in potlačimo, jih s tem samo shranimo za kasneje. Vse čustvene tegobe je pomembno izraziti, ko se pojavijo. Prav tako je izrednega pomena, da svojega nosečega telesa ne primerjamo z drugimi nosečnicami ali nenosečnicami – sploh pa ne s telesi na družbenih omrežjih. Vsako telo je unikatno, zato je povsem nesmiselno, da bi se zaradi tega počutili slabo. 

Če radi analizirate telesa različnih zvezdnic ali vplivnic, se raje osredotočite na resnične primere nosečih teles, ki so vse prej kot skrbno načrtovane in obdelane fotografije, dopolnjene s filtri. Zelo pomembno je vzdrževati ali začeti bolj zdrav življenjski slog, a pri tem ne pretiravajte. Redno (zmerno) gibanje, urejena prehrana, reden ritem spanca in čas zase pomagajo pri osredotočenosti na zdravo podobo telesa. V tem kontekstu je priporočljiva tudi masaža za nosečnice, ki pomaga pri razbremenitvi stresa in tem, da se v svoji koži počutimo dobro. 

Po porodu je pomembno nositi oblačila, v katerih se počutite udobno in se ne obremenjevati s konfekcijskimi številkami, ki ste jih nosili pred zanositvijo. Če so negativni občutki glede telesnih sprememb vseskozi prisotni ali postajajo celo bolj intenzivni, je priporočljivo najti pomoč strokovnjaka ali vključitev v katero od podpornih skupin za nosečnice in/ali mlade mamice. 

Oboje pomaga pri delitvi težkih občutkov, raziskati težave s podobo telesa in vzpostaviti ljubezen do sebe. Ne pozabite, da otrok organsko čuti, kaj vi čutite do sebe, kar se še toliko bolj pokaže v času njegovega odraščanja. Vsaka mama si želi, da bi imel njen otrok zdrav odnos do sebe, pri tem pa imamo najpomembnejšo vlogo prav me same.

Sprejmite svoje telo in uživajte v njegovi novi podobi.
Sprejmite svoje telo in uživajte v njegovi novi podobi.FOTO: Shutterstock

Pozitivne afirmacije, ki so lahko pri tem v pomoč

Med nosečnostjo: "Zavedam se, da moje telo počne vse, kar je potrebno za zdrav razvoj otroka."
 "Vem, da mora moje telo rasti in se spreminjati, da omogoči razvoj malega bitja v meni."
 "Cenim svoje telo, ker mi je omogočilo to nosečnost."

Po porodu: "Moje telo je šele pred kratkim rodilo otroka, zato potrebuje čas za okrevanje."
 "Svoje telo sprejemam takšno, kakršno je, čeprav je zdaj drugačno."
 "Hvaležna sem svojemu telesu, da mi je podarilo to dragoceno darilo."

"Sprejemam telesne spremembe, ki so se zgodile med nosečnostjo, strije, brazgotine, celulit in malce več kilogramov."

Po porodu številne ženske poudarjajo, da morajo svoje 'staro telo dobiti nazaj'. Ampak, naše telo nas ni nikoli zapustilo. Naše telo je še vedno naše – močno, sposobno, unikatno. Vse pomanjkljivosti, ki nam niso všeč, pripovedujejo zgodbo o neverjetnih stvareh, ki jih je telo naredilo in še vedno dela za nas. Pravzaprav je zdaj idealen čas, da vzljubimo svoje telo prav takšno, kakršno je. Nenazadnje nam je ali nam šele bo dalo nekaj najbolj dragocenega na tem svetu. Se strinjate? 

Viri: WomensHelath / Mentalhealth / Psychcentral

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 831