Ste noseče in vaša tehtnica pridno kaže vse več, pred nosečnostjo pa ste imele idealno težo? Tako tudi mora biti! Za vse, ki ste imele že pred zanositvijo težave s prekomerno telesno težo, so v Združenih državah Amerike ugotovili, da se lahko v nosečnosti zredite le za dodatnih devet kilogramov! Izgovor, da pač morate jesti za dva, torej ne pride v poštev ...

Zdrava teža – zdrava mati in otrok
Ameriški Inštitut za varovanje zdravja že od svoje prve raziskave o teži med nosečnostjo iz leta 1990 opozarja, da bi bilo za ženske s prekomerno telesno težo najbolj zdravo, da na primerno težo shujšajo, še preden zanosijo. Zdrava teža pomeni manj tveganja za mater, saj naj bi bil med predebelimi bodočimi materami pogostejši z nosečnostjo povezani previsok pritisk, nosečniški diabetes ter carski rez.
Raziskave tudi kažejo, da je zdrava teža matere hkrati bolj zdrava tudi za otroka. Med drugim namreč obstaja možnost, da se bodo otroci, rojeni predebelim materam, v odrasli dobi tudi sami borili z odvečnimi kilogrami. Hkrati naj bi pri materah s prekomerno telesno težo obstajala večja nevarnost za prezgodnji porod.
Priporočljivo že, vendar ...
Glede na podatke, ki kažejo, da je kar 55 odstotkov vseh nosečnic predebelih in da več kot polovica nosečnosti ni načrtovanih, se lahko materam v ZDA kaj hitro zgodi, da se kljub napotkom v nosečnosti zredijo več, kot bi se smele.
Težava s prekomernim pridobivanjem teže se pojavlja predvsem zato, ker več kot polovica žensk v nosečnosti ne upošteva napotkov o pravilni in zdravi prehrani.

Vprašajte ITM!
Glede na vaš ITM (indeks telesne mase) si lahko izračunate, koliko kilogramov se lahko zredite med nosečnostjo. ITM izračunate tako, da svojo telesno težo v kilogramih delite s kvadratom vaše višine v centimetrih.
Če je vaša teža normalna (torej ITM med 18,5 in 24,5), je priporočljivo, da se med nosečnostjo zredite za najmanj 11 in največ 16 kilogramov. V kolikor ste predebeli (oziroma imate ITM med 25 in 29,9 – t.i. debelost prve stopnje), bi se morali med nosečnostjo zrediti za sedem oziroma največ 11 kilogramov. Če pa imate debelost druge stopnje (vaš ITM je 30 ali več), je priporočljivo, da se med nosečnostjo zredite le za pet oziroma največ devet kilogramov. Za vse tiste, katerih ITM je prenizek (je manj kot 18,5 – podhranjenost), velja, da naj bi se med nosečnostjo zredile za najmanj 13 do 18 kilogramov.
Nosečnost ni čas za hujšanje
Strokovnjaki poudarjajo, da nosečnost ni čas za hujšanje in da prekomerna teža še ne pomeni, da mora bodoča mamica začeti s stradanjem. Potrebno se je predvsem zamisliti nad prehranjevalnimi navadami in začeti težo pridobivati enakomerno, vendar ne prekomerno.
Smernice kažejo, da naj bi podhranjene in normalno hranjene nosečnice v drugem in tretjem tromesečju za zdrav razvoj otroka pridobile po pol kilograma na teden. Za predebele nosečnice pa je dovolj, če se v drugem in tretjem tromesečju zredijo za največ 230 gramov oziroma nekaj manj kot četrt kilograma na teden.
Velik izziv
Ameriški strokovnjaki poudarjajo, da nosečnice s prekomerno telesno težo čaka velik izziv. Hkrati pravijo, da je morda nosečnost kljub vsemu zelo primeren čas, da se odločijo za spremembe v načinu prehranjevanja.
Zavedati se namreč morate, da je zdravje matere hkrati tudi zdravje njenega otroka in da preveliki novorojenčki mnogokrat odrastejo v predebele odrasle. Še pred nekaj leti so bili novorojenci, težji od štirih kilogramov, dokaj redki. Danes temu ni več tako. Strokovnjaki zato nosečnicam odsvetujejo, da bi jedle za dva. Jesti je namreč treba ravno prav.
Pogovorite se z zdravnikom!
Nosečnice bi se morale najprej pri svojem zdravniku pozanimati o tem, kakšna prehrana je za njih in njihovega otroka najbolj primerna in zdrava. Istočasno bi se njihov zdravnik moral pozanimati o tem, ali misli bodoča mamica dojiti – dojenje ne samo, da je dobro za otroka, pač pa mamici po porodu pomaga hitreje izgubiti med nosečnostjo pridobljene kilograme.
Zrediti se za največ devet kilogramov se morda nosečnicam s prekomerno težo zdi dokaj velik izziv, vendar strokovnjaki menijo, da je uresničljiv. Najbolj pomembno je, da se nosečnica s pomočjo osebnega zdravnika dobro seznani z načini zdrave prehrane, ki bodo tako njej kot otročku, ki ga nosi pod srcem, omogočali zdravo nosečnost.
Kaj menite? Zaupajte nam na forumu!
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV