Bibaleze.si

Nosečnost po 35. letu

M.K.

Nosečnost

5
04. 12. 2008 17.37

Veliko žensk si želi otroka tudi po 35. letu, vendar pa zanositev ni vedno tako enostavna, saj je pomembna tako fizična pripravljenost kot tudi psihična stabilnost nosečnice, na nosečnost pa vplivajo tudi drugi dejavniki.

Nosečnost po 35. letu je lahko tvegana.

Nosečnost med 35. in 39. letom

Pri ženski je upadanje plodnosti povezano tudi s staranjem, saj organizem počasi izgublja vitalnost. Zaradi tega svojo moč izgubljajo tudi jajčniki in posledica je težja zanositev.

Nosečnost po 35. letu je lahko tvegana.
Nosečnost po 35. letu je lahko tvegana.FOTO: iStockphoto

Zdravniki parom, ki želijo imeti otroka po 35. letu, svetujejo vsaj eno leto nezaščitenih spolnih odnosov, preden se odločijo za zdravniško pomoč. Tudi ko se ženska bliža 40. letu, pomoč pri zanositvi ni nujno stoodstotna, pravijo  strokovnjaki za zdravljenje neplodnosti. V ZDA, na primer, nekatere klinike sploh ne sprejemajo žensk, ki so starejše od 40 let in želijo zanositi.

Prav tako se pri teh letih podvoji tveganje za močno povišanje krvnega tlaka med nosečnostjo, za razliko od mlajših nosečnic, ki so k temu manj nagnjene.

Zdravstvene težave pa ima lahko tudi dojenček ob rojstvu. Z zanositvijo v poznih 30 letih se poveča tudi možnost za rojstvo dvojčkov (ali trojčkov). Z leti namreč jajčeca postajajo manj kakovostna, telo pa se na to odzove tako, da se pri eni ovulaciji iz jajčnikov sprosti več jajčec hkrati. Mati narava je tako poskrbela za možnost izbire pri spočetju. Enako velja za ženske te starosti, ki uživajo tablete za plodnost. Kljub temu je verjetnost za multiplo nosečnost še vedno zelo majhna.

Tudi nevarnost za splav in mrtvorojenega otroka se poveča. Zdravniki pravijo, da je pri starejših nosečnicah ta možnost podvojena v primerjavi z mlajšimi, čeprav vzroka ne poznajo.

Nosečnost med 40. in 44. letom

Najprej dobra novica: ženske, ki rodijo po 40. letu in so zanosile brez pomoči zdravil za spodbujanje plodnosti ali prejemale druge oblike biomedicinske pomoči, živijo dlje. Zakaj? Nekatere teorije pravijo, da ima estrogen, ki ga telo še vedno proizvaja, zelo pozitivne učinke na srce, kosti in druge organe. Ker pa je možnost za zanositev manjša, je med 40. in 44. letom le en odstotek nosečnic.

Po 35. letu se poveča možnost za rojstvo dvojčkov.
Po 35. letu se poveča možnost za rojstvo dvojčkov.FOTO: iStockphoto

Kako bo 40-letnica donosila in rodila otroka, je odvisno od več dejavnikov. Med drugim tudi od fizične pripravljenosti, načina življenja in od tega, ali je to zanjo prva nosečnost. Najbolj pogosto se 40-letne nosečnice pritožujejo zaradi utrujenosti, saj hormonske spremembe utrudijo vsako žensko.

Če je ženska rodila že kdaj prej, se med 40. in 44. letom poveča tudi verjetnost težav s hemeroidi, dojkami, kostmi, visokim krvnim tlakom itd. Zdravniki zato svetujejo vaje za krepitev medeničnega dna in druge vaje za krepitev spodnjega dela trupa.

Žal pa podatek, da se tretjina vseh nosečnosti med 40. in 44. letom konča s splavom, ni tako spodbuden.

Nosečnost med 45. in 49. letom

Odstotek žensk, ki imajo otroka v tej starostni skupini, je 0,3. Že samo spočetje je namreč velik dosežek in je običajno pokazatelj dobrega zdravja, a, kot pravijo ginekologi, dobra fizična pripravljenost še zdaleč ni garancija za zanositev. Tudi učinek tablet za plodnost se precej zmanjša.

Bi se podili in igrali z malčkom tudi pri 40?
Bi se podili in igrali z malčkom tudi pri 40?FOTO: iStockphoto



Večina žensk, ki se pri teh letih odloči za nosečnost, mora opraviti tudi zdravniški pregled in posebno testiranje kardiovaskularnih zmožnosti.

Tudi pri teh letih se  veliko nosečnosti konča s splavom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863