Bibaleze.si

Nosečnostna sladkorna bolezen

P.L.

Nosečnost

0
01. 03. 2010 12.11

Po zadnjih raziskavah so znanstveniki ugotovili, da je nosečnostna sladkorna bolezen bolj pogosta, kot si mislimo. Odkrili so, da prizadene kar 16 odstotkov vseh nosečnic.

Trebušček
Trebušček
TrebuščekFOTO: iStockphoto

Do nedavnega je veljalo, da je nosečniška sladkorna bolezen (NSB) redka bolezen. A žal je nedavna študija to ovrgla. K raziskavi so povabili 23 tisoč nosečnic in ugotovili, da je stopnja sladkorne bolezni kar dvakrat večja, kot so predvidevali, poroča Telegraphu.

Še do nedavnega je veljalo, da NSB dobi od 5 do 8 odstotkov nosečnic, žal pa je številka veliko večja. Kar 16 odstotkov je tistih, ki imajo zaradi te bolezni strogo dieto, ki se je morajo držati vso nosečnost.

NSB lahko povzroči predčasen porod, lahko pa je tudi vzrok za preeklampsijo. Zanjo je značilno, da se pojavi v drugi polovici nosečnosti in izzveni po porodu.

Kako pa je z nosečniškim diabetesem pri nas, smo vprašali ginekologinjo in porodničarko, dr. Mirjam Gradecki:

"Pogostnost nosečnostne sladkorne bolezni je v Sloveniji med 2,8 in 4,5 %. Pogostnost NSB v neki populaciji je odvisna od pogostosti sladkorne bolezni v tem okolju in pa od uporabe presejanja za to bolezen. V začetnem obdobju namreč poteka bolezen brez bolezenskih znakov in diagnozo lahko postavimo le z obremenilnim testom za glukozo. Število nosečnic z nosečnostno sladkorno boleznijo narašča zaradi nezdravega načina življenja, predvsem naraščajoče pogostnosti debelosti in pa zaradi natančnejšega presejanja nosečnic z obrmenilnim testom za glukozo."

Nosečnica in hrana
Nosečnica in hranaFOTO: iStockphoto

Začetno obdobje

V začetnem obdobju bolezen poteka običajno brez znakov in jo lahko ugotovimo le z določitvijo koncentracije glukoze v krvi po obroku. Pri nosečnici z NSB so običajni znaki sladkorne bolezni, kot so pretirana žeja in lakota, obilno odvajanje urina, hujšanje in motnje vida zelo redki. Pogostejša pa so vnetja sečil, poveča se tudi tveganje za preeklampsijo. Nezdravljena sladkorna bolezen v nosečnosti povzroči pretirano rast ploda, polihidramnij (preveliko količino plodne vode), na koncu nosečnosti pa lahko povzroči tudi poslabšnje stanja ploda, ker delovanje posteljice ne zadošča več pretirano velikemu plodu. Pri porodu prevelikih novorojenčkov je veliko večja verjetnost porodnih zapletov in pogosteje je potrebno porod dokončati operativno (z vakuumsko ekstrakcijo ali carskin razom). Otroci mater z NSB imajo v otroštvu in pozneje v življenju povečano tveganje za razvoj debelosti in sladkorne bolezni, je povedala Gradeckova.

Z dietnim zdravljenjem želimo vzdrževati normalne vrednosti krvnega sladkorja, preprečiti prekomerno pridobivanje telesne teže oz. vzdrževati normalno tel težo nosečnice, preprečiti ketozo in s tem ustvariti ustrezno presnovno okolje za razvoj ploda. Dieta je energetsko prilagojena diabetična dieta (omejen vnos ogljikovih hidratov, predvsem tisth z visokim glikemičnim indeksom, omejen vnos kalorij in primerna porazdelitev kalorij po obrokih). Gre pravzaprav za zdrav način prehranjevanja, ki bi bil primeren tudi za zdrave nosečnice, je zaključila dr. Mirjam Gradecki.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863