Raziskovalci so testirali 830 žensk v menopavzi, da bi ugotovili povezavo med pozno nosečnostjo in možganskimi sposobnostmi. Raziskava, ki je bila objavljena v Journal of American Geriatrics Society, je tako pokazala, da imajo ženske, ki imajo otroka po 35. letu starosti, boljši spomin v srednjih letih kot tiste, ki imajo otroke mlajše. Raziskava celo nakazuje, da bi lahko pozna nosečnost varovala pred izgubo spomina v poznejšem življenju.
Vzrok za boljše delovanje možganov oziroma boljši spomin naj bi tičal v porastu hormonov, ki telo preplavijo v nosečnosti, za dotične hormone je bilo ugotovljeno, da vplivajo na kemične procese v telesu in delovanje možganov. Nekateri strokovnjaki verjamejo, da te možganske spremembe zaradi rojstva otroka trajajo celo življenje.
Roksana Karim, glavna avtorica študije na Univerzi v Južni Kaliforniji, je dejala: "Čeprav ni dovolj podatkov o tem oziroma ne moremo reči, da naj bi ženske na zanositev čakale do 35 leta, vendar pa ta študija nakazuje na pozitiven učinek poznejše nosečnosti – to je novo in obsežno spoznanje."
Študija, ki je preučevala, kako starost ženske v nosečnosti vpliva na spomin, je tako med testiranimi ženskami opravila vrsto testov, vključno z branjem in spominjanjem besednih seznamov in pripovedovanjem zgodb, ki so jih predhodno poslušale. Raziskovalci so preučili starost, v kateri so ženske dobile prvo menstruacijo, starost, v kateri so ženske zanosile, število nosečnosti in druge dejavnike, ki so vplivali na nosečnost ter njihovo duševno zdravje.
Raziskava je ugotovila tudi, da imajo ženske, ki so imele svojega prvega otroka med 15. in 24. letom, slabše zdravstvene in funkcionalne sposobnosti pri 40. letih.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV