
– kruhu in drugih krušnih izdelkih (polnozrnati, Graham, francoski kruh, beli, pobeli, črni, kruh pri pici …),
– vseh vrstah testenin,
– vseh vrstah Zidarič in kosmičih,
– vseh vrsta riža (beli, rjavi, rižev narastek ...),
– krompirju, ne glede na to, kako je pripravljen,
– fižolovkah, ne glede na način priprave,
– sadju (svežem in posušenem),
– zelenjavi, ki raste v zemlji (korenček, rdeča pesa Id.),
– konzerviranih živilih (med, marmelada, džem Id.)
– kolačih in različnih biskvitih,
– športnih napitkih,
– sadnih in zelenjavnih sokovih,
– jogurtih, ki jim dodamo sveže sadje.

Kruh
Kruh ne vsebuje samo škrobnatih ogljikovih hidratov ,a mapk tudi vitamine iz skupine B, ki pomagajo telesu pri sproščanju energije iz hrane. Zelo dobro je, da nosečnica uživa vse vrste kruha, od belega, polnozrnatega, koruznega, sadnega, čebulnega, sezamovega.
Priprava: Kruh je skoraj nepogrešljiv pri pripravi sendvičev, privoščite pa si ga lahko tudi ob juhi ali skledi mešane solate.
Nasvet: Če si boste pripravili sendvič, uporabite čim manj masla, pri kupljenih namazih pa bodite na vsebnost konzervansov in različnih aditivov (E).
Krompir
Krompir vsebuje (v primerjavi z na primer žitnimi kosmiči ali kruhom) vitamin C – še posebej mladi krompir. Največ hranilnih snovi naj bi se skrivalo ravno pod olupkom, zato je priporočljivo, da ga res tenko olupimo (mladega lahko samo zelo dobro operemo). Če imate možnost nakupa sladkega krompirja, je ta zelo priporočljiv, saj vsebuje veliko beta karotena.
Priprava: Načinov za pripravo krompirja je res veliko, naj pa bi se nosečnica še bolj kot sicer ogibala pripravljenemu na maščobi (pomfit). Poleg priloge lahko pripravite tudi nadevanega z različnimi namazi ali ga jeste hladnega v solati.
Žitni kosmiči
Nutricisti pravijo, da so žitarice odlična izbira za zajtrk. Mnogim vrstam so dodani vitamini in minerali, vključno z najnujnejšo med nosečnostjo – folno kislino.
Priprava: Žitarice lahko jeste samostojno kot obrok (npr. zajtrk ali malica), lahko pa jih dodate različnemu pecivu.
Testenine
Makaroni, špageti, rezanci, lazanje ... vsaka izbira bo najboljša, pazite le, da vaš obrok ne bo zajemal več omake kot testenin. Nutricisti opozarjajo le, da se bodoča mamica zaradi vsebnosti maščob namesto sirovih raje odloči za zelenjavne ali mesne omake oziroma polnila.
Priprava: Testenine so odličen glavni obrok, makarone pa lahko pripravite tudi v solati ali narastkih. Zelo dobre so, če jih dodate različnim juham, če ste bolj spretni, pa jih lahko vključite tudi v kakšno sladico (med najbolj znanimi še vedno ostaja portugalska aletria).
Riž
Riž je lahko prebavljiv, hkrati pa dovaja energijo in ne povzroča alergij. Ker pri kuhanju žejno vpija vodo, je dober nosilec okusov in dodatkov. Nutricisti priporočajo nosečnicam, da jedo tako belega kot rjavega.
Priprava: Idej za pripravo riža je 'neskončno': rižote, narastki, pudingi, solate, priloge itd.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV