Bibaleze.si

Osupljivi rezultati zdravljenja z matičnimi celicami

M.K.

Nosečnost

0
27. 05. 2013 11.34

V Sloveniji se lahko vsaka bodoča mamica do 32. tedna nosečnosti odloči za shranitev matičnih celic v javno banko. Shranjevanje je brezplačno in prostovoljno, mag. Marko Cukjati, dr. med., z Oddelka za preskrbo s krvjo Zavoda RS za transfuzijsko medicino pa pravi, da gre za življenjsko naložbo. O tem pričajo tudi zadnja raziskava britanskih zdravnikov.

Shranjevanje matičnih celic je življenjska naložba.

 

Novorojenček
Novorojenček FOTO: iStockphoto

Britanska raziskava: bolniki po kapi okrevali z uporabo matičnih celic

Britanski zdravniki so presenečeni nad rezultati raziskave, v kateri so nekaj bolnikom, ki jih je močno prizadela kap, v poškodovani del možganov vnesli matične celice. Po vnosu so se pokazali izjemni znaki izboljšanja, ki samo potrjujejo, da gre poskusno zdravljenje v pravo smer. Za zdaj rezultati postopka niso razkrili nobenih škodljivih učinkov, pri več kot polovici bolnikov pa so zdravniki zaznali izboljšanje: nekaj bolnikov po več letih popolne paralize lahko premika prste, drugi lahko spet samostojno hodijo.

Zakaj je odločitev za shranitev matičnih celic pametna?

O možnosti shranjevanja popkovnične krvi se večina staršev seznani na starševski šoli, kjer spoznajo osnovne informacije in izvedo, da pri nas to možnost ponuja nekaj zasebnih bank in pa javna banka, to je Enota za shranjevanje popkovnične krvi na Zavodu RS za transfuzijsko medicino. Mag. Marko Cukjati, dr. med., z Oddelka za preskrbo s krvjo Zavoda RS za transfuzijsko medicino (ZTM) pravi, ''da popkovnična kri vsebuje poleg zrelih krvnih celic tudi majhno število matičnih celic, ki sodelujejo pri obnavljanju telesa, tako da se delijo in dozorevajo v različne vrste zrelih celic, ki zamenjujejo stare, poškodovane celice tkiv in organov. Trenutno lahko s presaditvijo teh celic pozdravijo nekatere rakave bolezni krvi in dedne motnje presnove ter imunskega sistema. Zdravljenje drugih bolezni, kot so Alzheimerjeva in Parkinsonova bolezen, bolezni srca in jeter, diabetes, mišična distrofija, multipla skleroza, poškodba hrbtenjače, še raziskujejo. Pričakujemo lahko, da bodo imele matične celice v prihodnosti pomembno vlogo pri zdravljenju različnih dednih, degenerativnih, ishemičnih bolezni in poškodb.''

Kakšen je postopek shranjevanja in kaj sama hramba pomeni za otroka, pa si preberite TUKAJ.

Shranjevanje matičnih celic je življenjska naložba.
Shranjevanje matičnih celic je življenjska naložba.FOTO: Thinkstock

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863