Statistični urad Republike Slovenija je v letu 2018 ugotovil, da se je med ženskami najbolj zmanjšalo število Marij (za 1.781), An (za 474) ter Jožef (za 335) in Frančišk (za 333), med moškimi pa število Francev (za 776), Jožefov (za 570) ter Antonov (za 527). Zabeležili pa so porast števila prebivalk po imenu Zala, Ema in Eva ter prebivalcev po imenu Luka, Mark in Filip.
Na spletni strani imajo navedena imena, ki se po letu 1991 ne pojavljajo več. Ženska imena so naslednja: Hilda, Leopoldina, Slava, Ladislava, Štefica, Jozefa, Bogomila, Friderika, Bronislava, Vinka, Barica, Božidara, Jolanka, Manda, Julka, Dorica, Vekoslava, Cveta, Herta, Maksimilijana, Savka, Sidonija, Ljubomira, Irenca in Zmaga. Moška imena so naslednja: Vilko, Radivoj, Jozo, Vekoslav, Rajmund, Dragotin, Bogomil, Venceslav, Radko, Vladko, Zmagoslav, Ferdo, Stipo, Zvone, Radislav, Zorko, Koloman, Ludovik, Zahid, Vojteh, Svetislav, Juro, Munib, Djuro in Đorđo.
Kaj je pomembno pri izbiri imena?
Janez Keber je v Leksikonu imen zapisal, da se bodoči starši pri izbiri imena za otroka ravnajo po nekih motivih, dejavnikih. Le-ti so: dejavnik tradicije, etični, verski, dinastični, politični, literarni, dejavnik blagoglasnosti, sosedstva, izvirnosti in nevpadljivosti.
Zelo pogosto bodoči starši dobijo tudi nasvete od prijateljev in sorodnikov, kakšno ime naj izberejo. Na njih je, da se odločijo, ali jih bodo upoštevali ali ne.
Mi vam svetujemo, da se postavite v vlogo otroka in se vprašate: ''Mu bo ime všeč? Ga bo z veseljem nosil? Kako se glasi zraven priimka?'' Ko dobite odgovore na to, ste na pravi poti. Prav tako razmislite, ali so vam všeč tuja, kratka, moderna, klasična, starinska imena. Mogoče želite otroka poimenovati po babici, dedku, ki vam je veliko pomenil ... Kriterijev je veliko za upoštevati in res ni lahka naloga.