Bor je slovensko in zelo redko južnoslovansko ime, ki izhaja iz imena drevesa 'bor', to pa iz indoevropske prabesede za iglavca. Uporabil ga je Janez Jalen v povesti Bobri leta 1942. Ime pa je lahko mišljeno tudi kot krajša različica imen, ki se začenjajo z Bor- ali končujejo na -bor, kot so Tibor, Boris, Borislav, Borko, Borut, Borjan ipd.
Razlagajo ga tudi kot skrajšano obliko iz slovanskega zloženega imena Borislav (prim. Borim iz Borimir), kar je zloženka iz velelnika 'bori' glagola 'boriti se' in sestavine 'slav' v pomenu 'slaven'. Ime Borislav je torej prvotno pomenilo 'kdor je slaven po borjenju, kdor naj bi se boril za slavo'.

Slovansko, prvotno bolgarsko in nato še rusko ime nejasnega izvora in prapomena, ki ravno tako velja za povezano z imensko sestavo 'bor' kot 'bojevati se, bojuj se', je tudi moško ime Boris. Prvotno zanj trdijo, da je nastalo kot krajša verzija imena Boris, vendar pa je možna tudi razlaga, da kot ime bolgarskega kneza Borisa Mihaela izvira iz besede, ki naj bi jo Bolgari prinesli iz Azije. Po eni od številnih domnev naj bi bila to mongolska beseda 'bogori' ali 'majhen' oz. altajska beseda 'bars, baris', ki pomeni snežni leopard.
Po podatkih SURS-a je število prebivalcev Slovenije z imenom Bor 1296. To ime je po pogostnosti med moškimi imeni na 152. mestu, med vsemi imeni pa na 327. mestu. Največ prebivalcev, kar 540, z imenom Bor živi v osrednjeslovenski regiji, kjer je tudi najbolje uvrščeno glede na pogostnost.

Vir: Simon Lenarčič, Slovar imen, ki so v rabi med Slovenci
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV