Tako kot znajo biti med seboj različni otroci, so si lahko različne tudi nosečnosti. Druga nosečnost je praviloma lažja, kajti na neki način že malo bolje spoznate svoje telo, zaznavate določene spremembe in veste, kako se z njimi spopasti. Prvič je namreč vse novo in ponavadi kljub prebrani literaturi in pripovedovanju prijateljic, ki so že bile noseče, na svoji koži doživljate določene fizične spremembe, ki znajo presenetiti. Tako fizično kot čustveno pa je lahko druga nosečnost pravo nasprotje prvi.

Kaj je enako v prvi in drugi nosečnosti?
Kot smo že omenili, boste v drugi nosečnosti najverjetneje bolje pripravljeni na nekatere običajne spremembe. Preprosto boste že vedeli, kaj vas (lahko) čaka in kako pristopiti k določenim težavam – od jutranje slabosti, utrujenosti do lažnih popadkov in priprave na porod.
Če ste imeli v prvi nosečnosti težave, kot so gestacijski diabetes, preeklampsija, hemoroidi, občutljiv mehur ... obstaja možnost, da se tokrat ponovijo. Dobra novica je, da zdaj verjetno znate bolje prepoznati simptome in se tako tudi pravočasno odzvati.

Kaj je drugače?
V drugi nosečnosti bodo nekatere stvari verjetno drugačne:
- Nosečniški trebuh se bo pojavil prej.
- Bolj boste utrujeni, še posebej, ker boste hkrati skrbeli za starejšega otroka.
- Prej boste začutili prve otrokove gibe.
- Popadki so lahko drugačni, porod pa lažji.
- Bolečine v medenici in hrbtu so lahko izrazitejše.
Kako poskrbeti zase?
V prvi nosečnosti ste imeli veliko več časa zase – zdaj ga imate manj, ker morate hkrati skrbeti za starejšega otroka. Je pa zelo pomembno, da vseeno najdete nekaj časa zase, da si vzamete čas za počitek, vsaj za ležanje in branje ali poslušanje glasbe, skratka za sprostitev. Ne oklevajte in prosite za pomoč ljudi, ki so vam najbližji, pa naj gre za gospodinjska opravila ali varstvo otrok, da boste lahko manj obremenjeni in da si boste privoščili počitek, ki ga potrebujete.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV