Bibaleze.si

Kdo odloča o tem, kje lahko ženske rojevajo?

E. Ž., N.R

Nosečnost

15
11. 02. 2010 16.19

V tujini se čedalje bolj uveljavlja model avtonomne babiške skrbi, ko za zdrave nosečnice in porodnice skrbijo babice. To dokazuje tudi praksa, saj se število porodov na domu in v porodnih centrih povečuje.

Doula
Rojstvo
RojstvoFOTO: iStockphoto

Pri nas lahko ženske, vsaj uradno, izbirajo zgolj med različnimi porodnišnicami. Je pa vedno več zdravih nosečnic, ki se kljub uradni doktrini odločijo, da bodo svojega otroka rodile na naraven način, v intimnosti in varnosti svojega doma. Pri tem jim pomagajo avstrijske babice ali doule; imamo pa že tudi nekaj slovenskih, ki so so izobrazile v tujini.

Večina naših ginekologov in porodničarjev rojevanju doma nasprotuje, saj naj bi bilo nevarno tako za mater kot za otroka.

Kot še pravijo slovenski porodničarji, stroka kljub rizičnosti ni proti možnosti poroda na domu, a je najprej nujno treba naš sistem temu prirediti. "Urediti je treba, da bodo porodi na domu sploh zakoniti, saj imajo starši zaradi sedanje pravne nedorečenosti težavo že pri prijavi rojstva otroka matičarju,“ pravi porodničarka Tanja Blejec in dodaja, da mora zdravstveno ministrstvo postaviti jasna strokovna merila, katera nosečnica sploh lahko rojeva doma, ob čigavi pomoči, urediti pa je treba tudi povezavo s porodnišnico za take primere.

Urediti možnost porodov na domu ni tako preprosta, pravi direktor porodnišnice v Postojni Aleksander Merlo.Poleg tega da bi bilo treba urediti sistem, kdo in kako ukrepa v primeru zapletov pri porodu, bi morali tudi na novo organizirati celoten sistem obravnave porodnice in novorojenčka. Kot primer je navedel, kdo bo spremljal novorojenčka, kdo bo ocenjeval njegovo zdravje, kdo bo porodnici svetoval in pomagal itd. Vse to bi zahtevalo vsaj reorganizacijo sistema patronažne službe, pravi Merlo.

A v tujini babice in doule nosečnice spremljajo ves čas nosečnosti in jih torej dobro poznajo; vedo, če nosečnost ne poteka običajno in jih v takih primerih napotijo na zdravnika. Nosečnice, ki imajo rizično nosečnost, seveda tako rodijo pod budnim nadzorom obojih, v porodnišnici.

Rojevanje je pač domena žensk, tako je odločila narava, in ne gre za to, kakšen način je dober ali slab, gre za to, da imajo ženske možnost izbire. In te v Sloveniji ni.

Naravni začetki, združenje za informiranje, svobodno izbiro in podporo na področju nosečnosti, poroda in starševstva se za pravico do svobodne odločitve, kje in kako bo ženska rodila, bori že več let. V združenju že dolgo opozarjajo, da to področje v Sloveniji ni ustrezno urejeno. Kot pravijo, ni vprašanje - porod zunaj porodnišnice da ali ne – vprašanje bi moralo biti, kako zagotoviti porod, ki je varen za mamo in otroka, hkrati pa porodnici zagotoviti enako pomembno pravico do soodločanja o skrbi pri tako pomembnem dogodku kot je rojstvo otroka.

„Po našem prepričanju je čas za argumentirano in strpno obravnavo tematike. Ta je neposredno povezana z zagotavljanjem reproduktivnih pravic žensk in družin, ki jih je tu nujno treba vključiti in spoštovati,“ je povedala Irena Šimnovec, predsednica združenja.

Po njihovem mnenju bi morale biti babice dodatno usposobljene in izobražene za pomoč pri takih porodih. Poskrbljeno pa bi moralo biti tudi za zdravniško zaledje. V Evropi in nasploh v državah razvitega sveta danes obstajajo številni porodni modeli z dobrimi praksami, ki vključujejo tudi porod zunaj porodnišnice.

Doula
DoulaFOTO: iStockphoto

Tudi Zavod Iskreni.net je pozval Ministrstvo za zdravje ter Zbornico zdravstvene in babiške nege k ureditvi porodov izven porodnišnic. Kot pravijio, se je v Sloveniji pogled na porod in rojevanje v zadnjih letih močno spremenil. Ženske oziroma pari se čedalje bolj zavedajo svoje pravice do izbire načina poroda. Slovenske nosečnice pa so na tem področju čedalje bolj ozaveščene.

Mnoge slovenske ženske si tako želijo roditi v drugačnem okolju, kot je bolnišnično, in ob stalni skrbi izbrane babice. Tak način je – za ženske, ki so zdrave in ki so to želijo – znanstveno dokazano daleč najbolj ustrezen.

Porod v tujini

V tujini je porod doma že ustaljena praksa. Tam so porodi izven porodnišnic pravno urejeni in tudi finančno kriti s strani zdravstvenih zavarovalnic. Žal slovenske nosečnice te možnosti nimajo, zato se v zadnjem času v vse večjem številu odločajo za porode v sosednjih državah, predvsem v Avstriji in Italiji, ali pa se za spremljanje poroda individualno dogovorijo z babico iz tujine. Porod izven porodnišnice je pravica vsake zdrave nosečnice.

Mama
MamaFOTO: iStockphoto

Babice in doule

Vsaka ženska naj bi med nosečnostjo in ves čas poroda ob sebi imela babico ali doulo. Tako bi se porodnica že med nosečnostjo spoprijateljila z njo in ji - kar je najbolj pomembno - zaupala. Danes pa marsikatera ženska v porodni sobi zamenja celo dve babici, saj lahko porod traja tudi več kot osem ur, kolikor naj bi bila babica v službi. Čeprav so naše babice izredno prijazne in strokovne, porodnica do njih v nekaj urah ne more čutiti popolnega zaupanja. Zanimivo je, da pri nas so babice, ki bi z veseljem prevzele to vlogo, a žal jim slovensko okolje tega ne omogoča, celo nasprotno - lahko se celo zgodi, da bi jim njihova stanovska organizacija odvzela licenco.

Zato tudi Iskreni.net poziva Ministrstvo za zdravje ter Zbornico zdravstvene in babiške nege, naj z zakonodajo omogočijo porode na domu in v porodnih centrih, babicam dodelijo večje kompetence, kritje stroškov pororodov na domu in v porodnih centrih iz obveznega zdravstvenega zavarovanja ter vzpostavijo zdrav in odprt dialog in sodelovanje med porodnišnicami in babicami. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863