Bibaleze.si

Vedno več Slovenk rojeva tako kot Kate Middleton - s pomočjo hipnoze

Špela Zupan

Nosečnost

2
25. 02. 2020 08.30

Med Slovenkami je vse več zanimanja za hipnozo med nosečnostjo, s katero si je nosečniške tegobe blažila tudi Kate Middleton. Tanja Damijan, diplomirana babica, ki jo izvaja v kranjski porodnišnici, se zaveda, da se 90 odstotkov poroda "odvije v glavi" ter da porod pri sproščenih porodnicah poteka bolj spontano in z manj zapleti. Preverite, katerim nosečnicam jo priporoča in zakaj ter kako poteka terapija.

Kate, Middleton, princ William, George

Kate Middleton je za Happy Mum, Happy Baby razkrila, da je pri vseh treh porodih rodila s pomočjo hipnoze. Med nosečnostjo je trpela za hiperemezo, hudo obliko slabosti, zaradi katere nosečnice nenadzorovano bruhajo večinoma v prvem trimesečju. Tudi zato jo je še bolj zanimalo, kaj bi lahko storila za zdravo in lepo nosečnost. Poskusila je vse mogoče in vmes naletela na možnost hipnoze.

Medicinsko hipnozo izvajajo tudi v Sloveniji, natančneje v Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo Kranj, kjer se zadnja tri leta aktivno ukvarjajo s pripravo na porod s hipnozo. Osredotočajo se predvsem na pripravo na porod in tudi na podporo po porodu ob dojenju ali ob blažjih anksioznih stanjih.

Cena posamezne terapije je 50 evrov. Med nosečnostjo priporočajo od tri do štiri, po porodu okoli tri obiske, in ugotavljajo, da je čedalje več zanimanja tudi pri slovenskih mamicah. Uporaba medicinske hipnoze se je v Sloveniji sicer začela že leta 1962, uporabo hipnoze pri porodu v Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo Kranj pa je začel že prof. dr. Marjan Pajntar okrog leta 1970. Takrat je kar okrog 20 odstotkov porodnic rodilo s pomočjo hipnoze.

Kate Middleton
Kate MiddletonFOTO: Profimedia

Terapije s hipnozo v kranjski porodnišnici izvajata diplomirani babici Tanja Damijan in Eva Jerše, ki sta zaposleni v porodnem bloku, in po besedah Tanje Damijan so praktično vse nosečnice primerne za izvajanje medicinske hipnoze kot priprave na porod. Posebej pa jo priporočajo nosečnicam, ki se želijo bolj poglobljeno pripraviti na sam porod, da bi občutile manj bolečine in da bi hitreje rodile. Prav tako jo svetujejo nosečnicam, pri katerih se v nosečnosti pojavijo kakršne koli skrbi in strahovi bodisi glede nosečnosti ali poroda.

Psiha, psihično počutje, morda strah imajo namreč velik vpliv na potek poroda. "90 odstotkov poroda se "odvije v glavi". Pri porodnici, ki k porodu pristopi psihično sproščena in s čim manj strahov, poteka porod veliko bolj spontano in z manj zapleti," je poudarila Tanja Damijan. In ravno hipnoza v nosečnosti po njenih navedbah uspešno odpravlja različne nosečniške težave, kot so slabost, skrbi, strahovi ... Hipnoza kot priprava na porod pa tudi vpliva, da se porod pravočasno začne, da poteka z manj večjih porodnih zapletov, da poteka sorazmerno hitro in z malo bolečinami.

"Cilj priprave na porod je, da se med pripravami nosečnica nauči avtohipnoze, ki jo potem sama izvaja med porodom, je razložila. Terapija traja približno 60 minut in je sestavljena iz pogovora, anamneze, kjer pridobimo potrebne podatke, in same hipnoze, ki traja nekje od 20 do 30 minut. Terapevt s pomočjo besed, podajanja sugestij in vizualizacije ustvari potreben nivo hipnoze," je pojasnila. "Namen terapij je predvsem samosproščanje oziroma avtohipoza, kot jo poimenujemo mi. Da med porodom potem porodnica tudi s pomočjo avdioposnetka zna sama uporabiti tehnike in se avtohipnotizirati," je dodala Tanja Damijan.

S hipnozo lahko pomagajo tudi po porodu. Priporočajo jo denimo mamicam, pri katerih se pojavijo različne psihične težave, saj lahko težave s hipnozo zmanjšajo ali odpravijo. "Takrat je število terapij odvisno od težave, ki jo odpravljajo, nekako pa so za uspešno izvedbo terapije v povprečju potrebna tri srečanja," je razložila Tanja Damijan, ki ugotavlja, da so izkušnje mamic dobre. "Že med nosečnostjo povedo, da so bistveno manjši strahovi glede nosečnosti in poroda, da se v nosečnosti počutijo boljše in da bolj samozavestno vstopajo v svet starševstva," je opisala. Zatem tudi med porodom poročajo o manj bolečih popadkih in tudi sam porod hitreje poteka, je dodala.

Kate je recimo povedala, da so ji zelo pomagale sprostitvene in dihalne tehnike, ki se jih je naučila med terapijami. "Posluževala sem se jih, ko mi je bilo resnično slabo in tudi med porodom. Zelo mi je pomagalo že samo zavedanje, da imam nadzor nad svojim telesom, da si lahko pomagam sama," je razložila. Po njenih besedah je bilo na začetku nosečnosti resnično tako zelo hudo, da ji porod ni predstavljal prevelike muke. Še več – dejala je, da je med vsemi tremi porodi v bistvu uživala.

S hipnozo naj bi znižali stopnjo stresa, tesnobe, strahu, zaradi česar bo porod predvidoma mirnejši, bolj sproščen in z manj zapleti.
S hipnozo naj bi znižali stopnjo stresa, tesnobe, strahu, zaradi česar bo porod predvidoma mirnejši, bolj sproščen in z manj zapleti.FOTO: Dreamstime

Začetki medicinske hipnoze kot priprava na porod in pomoč po porodu segajo v leto 1950, bolj široko priljubljena v Evropi pa je tehnika od leta 1980 dalje. Leta 1989 je terapevtka Marie Mongan razvila program imenovan "HypnoBirthing", ob katerem se je osredotočala na tehnike sproščanja, vizualizacije, globokega dihanja in hipnoze z namenom lažjega, hitrejšega in bolj sproščenega poroda. Po navedbah New York Timesa udeleženke programa danes učijo tehnik za lažji, hitrejši in manj boleč porod.

Učinki hipnoze pred in po porodu sicer še niso znanstveno dokazani. Raziskava iz leta 2015 britanske Univerze Lancashire, v kateri je sodelovalo 680 žensk, je pokazala, da je bilo nosečnice po terapijah s hipnozo manj strah poroda, doživljale pa so tudi manj tesnobe. Opisovale so večinoma pozitivne občutke, rekoč, da so bile bolj umirjene, opolnomočene in samozavestne pred in med porodom. Večina se je za hipnozo odločila tudi nato po porodu, kar nakazuje, da je bila njihova izkušnja pozitivna.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863