Ker želimo vsem, ki ste v veselem pričakovanju, zagotoviti, da boste na porod odšle mirne in pripravljene, smo na naši strani pripravili nekaj vprašanj in vas prosili, da na njih odgovorite. Posredovali smo jih slovenskim porodnišnicam. V tem članku najdete vse informacije o rojstvu v porodnišnici Slovenj Gradec.
PRISOTNOST OČETA:
Ali se nosečnice po vaših izkušnjah kaj drugače počutijo, če je pri porodu samo babica, ne tudi oče?
Po naših izkušnjah nudijo babice porodnicam zelo dobro oporo med porodom, posebej sedaj v času epidemije, ko prisotnost parterja ni možna. Nosečnice prosimo, da to trenutno stanje sprejmejo in zaupajo babici ter porodniški ekipi v času poroda. Porodnice se po naših izkušnjah dobro počutijo, nekatere so še bolj sproščene.
Lahko pričakujemo, da bo ukrep neprisotnosti očeta pri porodu kmalu odpravljen?
Menimo, da bo ta ukrep odpravljen šele po koncu epidemije. Trenutno nimamo podatka, da bi bil v kratkem odpravljen.
Ali lahko partner naknadno prinese stvari za porodnico in dojenčka?
Obiski v porodnišnici niso dovoljeni, tudi za očete novorojenčkov ne, zato vam partner naknadno teh stvari ne more dostaviti. Ob odhodu domov naj partner prinese s seboj lupinico za varen prevoz novorojenčka, po potrebi pa tudi novorojenčkova oblačila za odhod iz porodnišnice.
Porodnicam svetujemo, da imajo ob prihodu v porodnišnico s seboj naslednje:
- materinsko knjižico (s priloženim izvidom krvne skupine)
- osebni dokument, iz katerega je razvidna EMŠO št.
- kartico zdravstvenega zavarovanja
- vse izvide
- zdravila, ki jih redno jemljete
- pribor za osebno higieno
- priporočljivi so osebni sobni copati
Kdaj in kako lahko partner vidi otroka? Te lahko pride iskat v porodnišnico?
Partner vidi otroka ob odhodu domov, ko vas pride iskat v porodnišnico.
PRIHOD IN ODHOD IZ PORODNIŠNICE
Ali porodnice po porodu kaj prej spustijo domov? Kdaj, koliko prej?
V SB Slovenj Gradec otročnic ne spuščamo prej domov, odpuščene so 3. dan po vaginalnem porodu in 4. dan po carskem rezu.
Kako izgleda sprejem brez partnerja?
Partner porodnico pripelje v bolnišnico in jo pospremi do vstopne točke, kjer se poslovita. Tam porodnico prevzame zdravstveno osebje, ki jo pospremi do porodne sobe ali oddelka.
Je v porodnišnicah dovolj zdravstvenega osebja?
Da, v porodnišnicah je dovolj zdravstvenega osebja.
Ali je potrebno imeti vse s sabo, glede na to, da ti verjetno ne sme nihče dostaviti nič dodatnega? Kaj vse je potrebno imeti?
Porodnicam svetujemo, da imajo ob prihodu v porodnišnico s seboj naslednje:
- materinsko knjižico (s priloženim izvidom krvne skupine)
- osebni dokument, iz katerega je razvidna EMŠO št.
- kartico zdravstvenega zavarovanja
- napotnico izbranega ginekologa
- izvide dosedanjega ginekološkega zdravljenja
- izvide zdravljenja zaradi drugih bolezni
- izvide laboratorijskih, ultrazvočnih preiskav
- zdravila, ki jih redno jemljete
- pribor za osebno higieno
- priporočljivi so osebni sobni copati
Se vse nosečnice ob prihodu v porodnišnico testira?
Sklepamo, da imate v mislih testiranje na okužbo s koronavirusom. Ne, vseh nosečnic ne testiramo. Testiramo pa vse nosečnice s povišano telesno temperaturo nad 37.0 stopinj Celzija in/ali znaki okužbe zgornjih dihal.
Kaj se zgodi, če je sprejeta nosečnica, ki je okužena s koronavirusom?
V tem primeru postopamo po priporočilih, ki so enotna za vse porodnišnice v Sloveniji. V tem primeru porodnico izoliramo od ostalih pacientk, omejimo tudi stik z osebjem. Porod vodi ena babica v za to pripravljeni porodni sobi. Na oddelku so posebne sobe, ki omogočajo nastanitev otročnic (in njihovih novorojenčkov) s potrjeno okužbo. Te sobe so fizično ločene od ostalega oddelka.
POROD
Prvič bom rodila. Me zato lahko še bolj skrbi, sem bolj ogrožena kot ostale?
Pretirana skrb ni potrebna, niste bolj ogroženi kot ostale.
Ali porod zaradi trenutnih razmer poteka kakor koli drugače? Bi me moralo bolj skrbeti, kot bi me v normalnih okoliščinah?
Sam porod poteka enako do sedaj (nista pa do nadaljnjega možna prisotnost partnerja pri porodu ter porod v vodi). Pretirana skrb ni potrebna. Je pa večja pozornost zdravstvenih delavcev usmerjana v upoštevanje predpisanih preventivnih ukrepov z namenom preprečevanja širjenja koronavirusa. Pomembno je, da že ob najmanjšem sumu na okužbo postopamo po sprejetih priporočilih, zato se lahko zgodi, da bo ob sprejemu v porodnišnico pri vas potrebno odvzeti bris nosu in žrela ter vas do prejema negativnega izvida obravnavati kot možno osebo z okužbo.
Je ves čas poroda potrebno nositi masko?
Da.
Katere storitve niso na voljo zaradi trenutnih razmer (kot npr. sredstva za lajšanje bolečine, različne pozicije, vrste poroda, obisk patronažnih sester po porodu..)? Kako bo glede epiduralne analgezije?
Do nadaljnjega ni možen porod v vodi in prisotnost očeta pri porodu. Epiduralno analgezijo in druge oblike lajšanja bolečine med porodom so v SB Slovenj Gradec dostopne kot sicer. V kolikor boste rodili drugje, je najbolje, da za te informacije pokličete v izbrano porodnišnico.
Koliko je možnosti, da se porodnica in dojenček v porodnišnici okužita s koronavirusom?
Zelo majhna.
Ali je varno roditi doma? Se lahko dogovoriš za naročilo ekipe za porod na domu?
Porod doma ni varen, sploh pa ne v času epidemije. Naročilo ekipe na domu ni možno.
Lahko rodim v drugi občini (prihajam iz Postojne, rodila bi v Ljubljani)?
Lahko.
DRUGO
1. Se zdravniško osebje v porodnišnicah redno testira za koronavirus?
Zdravstveno osebje se testira v skladu z aktualnimi smernicami, ki jih predpisuje ministrstvo. Testiranje zdravstvenega osebja poteka v primeru odrejene indikacije za testiranje.
2. Nosečnice res niso bolj rizična skupina od ostalih, kar se tiče okužbe s koronavirusom?
Po do sedaj znanih podatkih nosečnice niso bolj ogrožene od splošne populacije, je pa potrebna posebna pozornost pri nosečnicah s pridruženimi boleznimi (sladkorna bolezem, visok krvni pritisk,…). Bolezen pri nosečnicah običajno poteka v obliki blage gripe/prehlada, predvsem z vročino ≥ 38 st. C in kašljem, občutkom težkega dihanja ali gastrointestinalnimi težavami. Ni podatkov o povečanem tveganju za splav. Možnost prirojenih napak ploda zaradi virusa je malo verjetna.
Zdravstveni delavci se zavedamo, da koronavirusna epidemija (izolacija, stres, finančna nestabilnost…) poveča tveganje za obporodno anksioznost, depresijo, zlorabo drog in alkohola ter domače nasilje. Nosečnice prosimo, da svoje stiske izrazijo, da bodo lahko deležne ustrezne pomoči.
3. Je trenutno mogoče opraviti vse redne nosečniške preglede?
Ne, rednih pregledov v času epidemije je manj. Preventivni pregledi za ZDRAVE nosečnice praviloma potekajo med 11. in 14. tednom, med 20. in 24. tednom z morfologijo, 28. teden, med 32. in 34. tednom, 37. teden, 39. teden, 40. teden. Pregleda v 16. in 24. tednu pa opravimo telefonsko. Po presoji lečečega ginekologa, lahko preglede opravljamo tudi pogosteje, če je to indicirano.
Nabor preventivnih preiskav krvi med nosečnostjo je ostal enak. Še vedno določamo plodov genotip za krvno grupo pri RhD negativnih nosečnicah, opravljamo obremenilno testiranje z glukozo za ugotavljanje nosečniške sladkorne bolezni. Prav tako potekajo nemoteno invazivni posegi v nosečnosti (amniocenteza, biopsija horionskih resic) in merjenje nuhalne svetline pri ginekologih z ustrezno licenco.
4. Te patronažna sestra zdaj pride pogledati enako pogosto kot prej?
Da.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV