Dandanes lahko pogosto vidimo ženske pri 40-ih, ki se znajdejo v vlogi matere. Pa ne samo na televiziji, tudi v vsakdanjem življenju. Zaradi tega imamo občutek, da se je biološka ura premaknila. Nosečnost pri ženskah, starejših od 35 let, večinoma nima večjih zapletov, pogostejša pa je prisotnost bolezni, kot so sladkorna bolezen, hipertenzija ali fibroidi, ki so lahko prisotni že pred nosečnostjo, vendar lahko povečajo tveganje za nosečnostne zaplete.
Iz Berlina prihaja zgodba 66-letne matere Charlie Alexandre Hildebrandt, ki je pri 66 letih rodila desetega otroka. Vodja berlinskega muzeja je osem od desetih otrok rodila po svojem 53. rojstnem dnevu, med njimi sta tudi dvojčka. Že od prej ima dva odrasla otroka, kar osem otrok pa je Hildebrandtova rodila s carskim rezom. "Je najstarejša nosečnica, ki sem jo obravnaval na kliniki Charité," je povedal direktor oddelka za porodništvo na kliniki Wolfgang Henrich. Hildebrandtovo pozna že dolgo, tudi vseh osem carskih rezov je opravil on. "Nosečnost je bila večinoma nezahtevna," je še dejal zdravnik, a poudaril, da pri tej starosti to ni samoumevno. Kot je pojasnil, starejše nosečnice obravnavajo zelo skrbno. Pri porodu so bili prisotni anesteziologi, porodničarji in neonatologi.
Direktor oddelka za porodništvo, ki dela kot ginekolog od leta 1990, je še pojasnil, da je bilo pravo čudo, da je postopek potekal tako dobro. Po 40. letu se plodnost običajno hitro zmanjša, je še dodal, ter poudaril, da je verjetnost, da bo 40-letnica v dobrem zdravstvenem stanju rodila zdravega otroka z naravnim spočetjem, manjša od deset odstotkov. Mati desetih otrok je sicer zanikala, da je pri zanositvi potrebovala medicinsko podporo. Kot je odgovorila, se zdravo prehranjuje, redno plava in hodi, ne kadi in ne pije, nikoli ni uporabljala kontracepcijskih sredstev.
Ženske, ki so imele več kot en carski rez, so izpostavljene večjemu tveganju za zdravstvene težave
Placenta je organ, ki je med nosečnostjo pritrjen na steno maternice. Daje kisik in hranilne snovi razvijajočemu se otroku in odstranjuje odpadne snovi. Več carskih rezov pa pomeni večje tveganje za težave s placento, vključno s pregloboko vsaditvijo placente v steno maternice, placenta pa lahko tudi delno ali popolnoma prekriva odprtino materničnega vratu. To stanje lahko poveča tveganje za resno krvavitev, potrebo po transfuziji krvi, lahko pride do postoperativnih težav zaradi poškodb organov in tkiv, prezgodnjega poroda, celo do odstranitve maternice oziroma histerektomije.
Tveganje za zdravstvene težave, povezane z rezi pri carskem rezu, narašča s številom rezov. Ena od zdravstvenih težav, ki se lahko pojavijo zaradi več rezov, je kila, ko se del črevesja izboči skozi šibek del trebušne stene. Po carskem rezu se lahko razvijejo brazgotine, in vsak nadaljnji carski rez lahko privede do debelejših brazgotin, te pa otežijo izvedbo carskega reza. Debele brazgotine lahko povečajo tudi tveganje za poškodbe mehurja ali črevesja ter resno krvavitev. Tveganje za zdravstvene težave, povezane z rezi pri carskem rezu, narašča s številom rezov. Ena od zdravstvenih težav, ki se lahko pojavijo zaradi več rezov, je kila, ki nastane, ko organ ali tkivo izbokne skozi šibko točko v steni mišice.
Število carskih rezov, ki jih ima oseba, vpliva tudi na nadaljnje porode, poskus naravnega poroda po carskem rezu običajno ni mogoč po treh ali več carskih rezih.
Biološka ura je dejstvo življenja
Po 35. letu starosti se tveganje začne povečevati:
- Zanositev lahko traja dlje. Rojeni ste z omejenim številom jajčec. Ko dosežete sredino ali pozna 30. leta, število jajčec upada tako po količini kot po kakovosti. Poleg tega, ko se starate, jajčeca niso oplojena tako enostavno kot v mlajših letih.
- Če ste starejši od 35 let in ne morete zanositi več kot šest mesecev, razmislite o posvetu z zdravnikom.
- Večplodna nosečnost je pogostejša. Možnost, da boste imeli dvojčke, se povečuje s starostjo. To je zato, ker lahko hormonske spremembe povzročijo sproščanje več kot enega jajčeca hkrati. Prav tako lahko asistirane reproduktivne tehnologije – kot je oploditev in vitro – igrajo veliko vlogo.
- Tveganje za gestacijski diabetes se povečuje. Ta vrsta sladkorne bolezni se pojavi le med nosečnostjo. Pogostejša je v starejših letih. Ljudje z gestacijskim diabetesom morajo natančno spremljati raven sladkorja v krvi s pomočjo prehrane in telesne dejavnosti. Včasih so potrebna tudi zdravila. Če se ne zdravi, lahko gestacijski diabetes povzroči, da otrok zraste večji od povprečja. Večji otrok pa povečuje tveganje za poškodbe med porodom.

- Gestacijski diabetes lahko poveča tudi tveganje za prezgodnji porod, visok krvni tlak med nosečnostjo in zaplete pri novorojenčku po porodu.
- Tveganje za razvoj visokega krvnega tlaka med nosečnostjo je večje. Raziskave kažejo, da je visok krvni tlak, ki se razvije med nosečnostjo, pogostejši pri starejših ženskah. Vaš zdravnik bo natančno spremljal vaš krvni tlak ter rast in razvoj vašega otroka. Če med nosečnostjo razvijete visok krvni tlak, boste morali pogosteje obiskovati zdravnika. Prav tako boste morda morali roditi pred rokom, da se izognete zapletom.
- Obstaja večje tveganje za prezgodnji porod in otroka z nizko porodno težo. Prezgodaj rojeni otroci pogosto imajo zapletene zdravstvene težave.
- Možnost za carski rez se poveča. Po 35. letu je večje tveganje za zaplete, povezane z nosečnostjo, ki lahko vodijo do carskega reza.
- Tveganje za kromosomske nepravilnosti je večje. Otroci, rojeni starejšim materam, imajo večje tveganje za določene kromosomske nepravilnosti, kot je Downov sindrom.
- Tveganje za spontani splav in mrtvorojenost narašča s starostjo. To je lahko posledica obstoječih zdravstvenih težav ali kromosomskih nepravilnosti pri otroku.
Vir: mayoclinic
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV