Bibaleze.si

Porodna bolečina je edina bolečina v življenju, ki nam ne škoduje

S.B.

Nosečnost

1
06. 07. 2021 08.00

Strah ima velike oči. In že v času nosečnosti se večina žensk psihično pripravlja na porodno bolečino, četudi najverjetneje sploh ne vedo, kaj jih pravzaprav čaka, saj si niti dva poroda nista enaka. Kadar nas je strah, se mišice avtomatsko krčijo, s krčenjem ter paniko pa bolečino le povečujemo. Zato raje zadihajte in se poskusite čimbolj sprostiti.

Po porodu se lahko zaradi nenadne spremembe v hormonih pojavi tresavica.

V trenutku, ko izvemo, da smo noseče, se v nas podzavestno prikrade tudi strah pred porodno bolečino. Že sama misel na to, da dojenček, velik okrog 50 cm, pride iz našega telesa skozi relativno majhno odprtino, je zastrašujoč. Sprašujemo se, kaj vse se takrat v telesu dogaja s kostmi in organi, da otrok skozi kanal pride iz telesa, in kako zelo močno mora to boleti. Ampak če pristopimo k porodu s strahom in paniko, si bomo naredili več škode kot koristi. Zato je boljše, če se udeležimo šole za starše in si preberemo kakšno strokovno knjigo, s pomočjo katere bomo boljše spoznali svoje telo in odzive telesa na porod, s tem pa bomo pripravljeni in se bomo zavedali, kaj točno se dogaja, ter razumeli sam proces iztiska otroka iz telesa. Ob tem pa je najboljše, če poskusimo biti kar se da sproščeni, čimbolj dihati in predihavati popadke ter upoštevati navodila strokovne zdravstvene osebe, ki nas vodi skozi porod. 

Že v času nosečnosti se soočamo s strahom pred porodno bolečino.
Že v času nosečnosti se soočamo s strahom pred porodno bolečino.FOTO: Shutterstock

Živimo v obdobju, ko je strah pred porodno bolečino postal vsesplošen. K temu so pripomogli tudi hollywoodski filmi, ki porod prikazujejo kot neko najhujšo življenjsko izkušnjo ženske. V enem trenutku ženski odteče plodovnica, v drugem trenutku pa že krili z rokami in kriči na porodni postelji. Pravzaprav pa ni treba, da tudi vaš porod poteka tako. Če boste pred tem dobro pripravljeni in podučeni, bo za vas vsekakor lažje. Pred porodom se poskusite pogovoriti s kakšno porodno svetovalko ali doulo, ta vas bo namreč pomirila in vam pojasnila vse vaše predsodke ter odpravila morebitne skrbi. Poskusite lahko tudi z meditacijo in vizualizacijo, ki vas bosta sprostili in pomirili. Porodna bolečina vsekakor je močna, intenzivna in nepozabna, ampak je tudi edina bolečina v življenju, ki nam ne bo škodovala. 

Preberite še: Strah pred porodom skozi oči izkušene babice

Mehanizem 'zbeži ali se bori', ko občutimo strah 

Ko začutimo nevarnost, naše telo preplavi adrenalin, ki nam daje dodatno moč, da se borimo ali zbežimo iz določene nevarne situacije. Čeprav porod sam po sebi ni nevarna situacija, pa ravno tako naše telo preplavi drug hormon, in sicer se v telesu med porodom sprošča oksitocin, ki pripomore k temu, da se naše telo bori z bolečino. Rečemo mu tudi hormon ljubezni in do sproščanja pride tudi tekom dojenja in orgazma. 

Porodna bolečina je edina bolečina, ki nam ne bo škodovala.
Porodna bolečina je edina bolečina, ki nam ne bo škodovala.FOTO: Shutterstock

Porod brez kančka bolečine skorajda ne obstaja (le majhen procent je takšnih srečnic, ki niso čutile bolečin med porodom). Veliko je takih, ki se že vnaprej odločijo za protibolečinska sredstva in posežejo po epiduralni, vendar tudi ta porod ne poteka povsem brez bolečin, saj še vseeno čutite svoje telo, epiduralna pa le nekoliko ublaži intenzivnost bolečine. Porodnice, ki rodijo s pomočjo carskega reza, pa čutijo bolečine, ko začnejo popuščati zdravila. Tako da brez bolečine enostavno ne gre, treba se je le pripraviti nanjo in, tako kot velja za vsako neprijetnost, pogledati strahu v oči in se boriti. 

Pri soočanju s porodom in porodno bolečino vam je lahko v pomoč tudi spremljevalec, ki je po navadi partner, bližnja oseba ali doula. Skratka nekdo, ki mu zaupate in ki vam bo v tem času znal nuditi oporo in vam bo stal ob strani. Vsekakor pa vam bo najbolj pomagalo to, da si v mislih vizualizirate cilj poroda. To je predvsem rojstvo zdravega in čudovitega otroka. In res je, kar pravijo – tudi bolečino pozabimo v trenutku, ko zagledamo dvoje malih oči, ki ljubeče zrejo v nas. 

Vir: Miss7Mama

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863