Vsaka nosečnica ima svoje želje o načinu poroda, ugotavlja asist. Petra Petročnik, diplomirana babica v vodniku Nijz o nosečnosti, porodu in zgodnjem starševstvu "Pričakujemo dojenčka". Bodočim mamicam svetuje, naj se v porodnišnici pred porodom pozanimajo, ali lahko skupaj izvedejo njihov porodni načrt. Namreč, slovenske porodnišnice se med seboj razlikujejo v oskrbi in ponujajo različne možnosti porodov. "V preteklosti je veljalo, da je večina parov za porod izbrala najbližjo porodnišnico, danes pa se pari večinoma odločajo za porodno okolje, ki ustreza njihovim porodnim načrtom. Svetujemo vam, da se o storitvah porodnišnice dobro pozanimate že v času nosečnosti. Če si na primer želite roditi v vodi, bodite pozorni, da boste izbrali porodno okolje, ki ponuja omenjeno storitev," je pozvala.
Podrobnosti in posebnosti slovenskih porodnišnic lahko preverite spodaj na zemljevidu s klikom na želeno porodnišnico:
V vseh slovenskih porodnišnicah si prizadevajo karseda upoštevati želje porodnic. Trudijo se, da bi porod potekal po morebitnem porodnem načrtu; vedno in povsod se z nosečnico najprej pogovorijo tudi ob prihodu v porodno sobo, kjer lahko izrazi svoje želje in pričakovanja tako pisno kot tudi ustno. Nato skupaj z babico pregledata porodni načrt in se vnaprej pogovorita o določenih stvareh in morebitnih nejasnostih. Želje analizirata in babica opozori na morebitna pričakovanja, ki morda niso v skladu s strokovnimi smernicami.
Porodni načrt daje nosečnici možnost izraziti, kaj si želi med porodom in čemu se hoče izogniti, če porod seveda poteka normalno, vsaj približno po pričakovanjih in brez zapletov. V nasprotnem primeru ne morejo več slediti porodnemu načrtu, takrat rešujejo situacijo, delujejo v skladu stroke in po točno določenem protokolu. Treba se je namreč zavedati, da je vsak porod edinstven in da določenih stvari ni mogoče vnaprej načrtovati. O postopkih se zato medicinsko osebje pogovarja z nosečnico tudi med porodom in sproti obrazloži, zakaj je morda treba narediti kaj drugače kot je denimo zapisano. Namreč, včasih je treba ukrepati tudi izven načrta, denimo, če je ogroženo življenje mamice in/ali otročka.
Kako se lotiti pisanja porodnega načrta?
V porodnem načrtu izrazite svoje želje, a vselej ob zavedanju, da vam morda česa ne bodo mogli nuditi. Lahko denimo zapišete, ali si želite porod brez protibolečinskih sredstev. Pred porodom lahko načeloma zavrnete včasih rutinski klistir in britje, ni odveč, če izrazite želje glede presredka. Razmislite, ali se želite gibati, sprehajati, uporabiti porodno pručko, žogo, stol. Navedete lahko položaj, v katerem bi želeli roditi - leže, stoje, čepe, morda v vodi. Izpostavite, koga bi želeli ob sebi - partnerja, doulo ali nekoga drugega - in koga sploh nočete v porodni sobi - denimo študentov in dijakov. Morda vam lahko omogočijo poslušanje najljubše glasbe, masažo, uživanje določene hrane in pijače. Navedite, kdo naj po porodu prereže popkovino, kdaj si želite podojiti novorojenčka, ali želite takojšen stik "koža na kožo" in kdaj naj opravijo potrebne zdravniške preglede.
V porodnem načrtu lahko denimo navedete: → vaše osebne podatke: ime, priimek, naslov, datum rojstva. Pa tudi predviden datum poroda, morebitne zdravstvene posebnosti (alergije, pozitivna na streptokok B), težave (nosečniška sladkorna bolezen, visok krvni pritisk), pretekle zaplete (carski rez pri prejšnjem porodu, morebitne splave), kateri porod je tokratni po vrsti in ali pričakujete dvojčka. Vse je sicer zapisano tudi v porodni knjižici, a vendarle.
→ kdo naj bo v porodni sobi: zdravstveno osebje, partner, doula, morda drug sorodnik ali prijateljica, študenti, dijaki
→ klistir in britje: da ali ne
→ gibanje med popadki: hoja, sedenje na porodni žogi, blazini ...
→ željen položaj: leže na hrbtu ali bočno, čepe, sede, kleče, na pručki, stolu, v vodi ...
→ okolje: mirno, poslušanje najljubše glasbe ...
→ protibolečinska zdravila in sredstva: da ali ne, kakšna (ultiva, epiduralna), in morebitne druge metode lajšanja bolečin
→ ali želite med porodom piti vodo, morda kaj pojesti, če je mogoče
→ ali želite infuzijo (lahko da bo vseeno potrebna iz zdravstvenih razlogov)
→ prerez presredka: da ali ne
→ potiskanje in dihanje: ali želite pritiskati in dihati po lastnem občutku ali želite, da vas vodi babica
→ fotografiranje, snemanje pri porajanju: da ali ne
→ ali želite otipati dojenčkovo glavico med porodom
→ po porodu: kdo naj prereže popkovino (vi, partner, osebje), kengurujčkanje, pregledi novorojenčka, kdo naj dojenčka prvi pestuje - vi ali partner
→ ali imate dogovorjeno hrambo matičnih celic
→ želje glede posteljice: kako naj se porodi (pomoč osebja ali po naravni poti), ali jo je možno shraniti
→ ob morebitnem nujnem carskem rezu: zapišite, ali ga dovolite ob najmanjšem razlogu zanj ali se ga želite izogniti, če je le mogoče. Navedite, ali ga želite s spinalnim blokom (ko ste še budni) ali v splošni anesteziji.
→ dojenje: ali želite pomoč osebja, morda tudi z zdravili za spodbujanje nastanka mleka, ali dovolite dodajanje nadomestnega mleka, ali sploh želite dojiti
→ bivanje v porodnišnici po porodu: nekatere porodnišnice za plačilo ponujajo apartmaje, kjer je lahko cela družina, ali nadstandardne enoposteljne sobe. Navedite, če želite posebno prehrano (vegetarijansko, vegansko, za alergike, sladkorne bolnike) in če je kakršna koli omejitev obiskov (če koga ne bi želeli videti v porodnišnici).
Pozanimajte se o vseh možnostih v izbrani porodnišnici, o izkušnjah rojevanja v določeni porodnišnici se morda pogovorite z drugimi mamicami, ki so tam že rodile. Več podatkov boste imeli, lažje boste sestavili svoj porodni načrt. Razmislite torej, kakšno okolje si želite v porodni sobi, kakšna zdravila dovolite, kako si želite preživeti popadke. V porodni sobi se vseeno sproti posvetujte z osebjem, zaupajte jim morebitne skrbi, želje, spremembo načrtov. Pripravljen porodni načrt doma pred porodom je namreč "le" seznam želja in pričakovanj, ki pa se lahko med samim rojevanjem tudi spremenijo. Zato je nujno tudi med porodom izraziti svoje želje, ki so morda tudi drugačne od zapisanih v porodnem načrtu.

Jaz sem porodni načrt zapisala pred prvim porodom in zaradi vsega dogajanja je ostal v torbi za v porodnišnico. Spominjam pa se, kako sem med drugim recimo navedla, da si želim roditi po naravni poti brez protibolečinskih zdravil. Med porodom sem si zaradi presenetljivo bolečih popadkov premislila in babico rotila, naj mi da kar koli, samo da ne bi tako zelo bolelo. Pri drugem in tretjem porodu nisem imela zapisanega načrta, vse sem se dogovarjala sproti med porodom. V resnici med popadki, dihanjem in potiskanjem nisem niti pomislila na načrt, vse moje misli so bile usmerjene v še nerojeno dete. Da bi bilo vse v redu z njim in da bi bilo čim prej vsega konec.
Porodni načrt je torej prvotno namenjen izražanju želja, pričakovanj, da bi bil porod karseda lep. Nič ni narobe, če ga zapišete, v bistvu je v nekaterih porodnišnicah celo zaželeno. Zagotovo pa se v vsakem primeru zdravstveno osebje venomer trudi za čim bolj pozitivno izkušnjo sleherne bodoče mamice. Z izkušnjami pomagajo in delajo vse v dobro porodnice in otročka. In na koncu je najpomembneje, da porod poteka brez večjih zapletov in da v materinem naročju zajoka zdrav dojenček. Kajne?
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV