
Porodni načrt nastane takrat, ko se ženska posveti sama sebi in razmisli, kako želi roditi, kaj bi ji omogočilo čim lepšo izkušnjo, da vse skupaj v porodni sobi poteka brez zapletov, koga želi ob sebi ... Svoje misli in želje zapiše na list papirja, ki ga nato pokaže babici in zdravnikom v porodnišnici. Nekatere si pomagajo že z ustaljenimi vzorci porodnih načrtov in zapišejo potrebne podatke, druge zaupajo same sebi in se osredotočijo na svoje želje, zahteve, hotenja, zmožnosti ...
Kaj naj vsebuje?
Porodni načrt lahko oblikujete po svoje, toda vseeno morate biti pozorni na to, da v njem izražate svojo želje, in ne zahteve, ob katerih bi se babice počutile nemočno.

- Vsebuje naj oporne točke, ali želite, da vam popadke lajšajo z zdravili.
- Pomembno je tudi, da navedete, ali ste preboleli kakšne bolezni, če redno jemljete zdravila.
- Mogoče je primerno, da tudi navedete, ali vam bolj ustreza, da rodite stoje, leže, čepe, ali potrebujete mogoče porodno žogo.
- Izpostavite, koga želite ob sebi, bodisi je to partner bodisi drug sorodnik, dobro razmislite o tem, s kom bi radi delili najlepši dogodek v svojem življenju.
- Če bi vas motila prisotnost študentov, to tudi navedite.
- Marsikatera lažje predihava popadke ob najljubši glasbi, mogoče lahko s sabo prinesete najljubši CD in željo o njegovem poslušanju izrazite pisno.
- Ne pozabite navesti, kdo naj prereže popkovino, in ali želite dojenčka takoj podojiti.
Zavedati se morate, da nekatere babice vseeno rajši vse to slišijo osebno. Veliko boste dosegli tudi s tem, da se boste z osebjem veliko pogovarjali, jim zaupali svoja hotenja in skrbi, povprašali, kar koli vas bo zanimalo. Na ključni dan poskušajte vzpostaviti pristen odnos s porodničarjem in babico. Če imate možnost, si že prej oglejte porodnišnico, porodne sobe, se pogovorite z babico ter se z njo pogovorite o porodu, ki vas kmalu čaka.

Zdravnik Marsden Wagner je ob slovenski izdaji priročnika Oblikujte svoj porodni načrt zapisal, da porodničarji v Sloveniji niso zares pripravljeni spremeniti sistema in porod vrniti ženskam ter njihovim družinam. Dodal je, da zdravniki še vedno želijo obdržati avtoriteto nad celotnim dogajanjem v porodni sobi. Zagovarja, da je treba povečati avtonomijo babic in žensk, kajti le tako bo mogoče doseči humano obporodno skrb. Želi, da se v Sloveniji odgovornost za to, kar se dogaja med porodom, vrne porodnicam.
Danijela Gorišek, predstavnica za stike z javnostmi iz Splošne bolnišnice Celje, nam je sporočila: ''V porodnišnico Splošne bolnišnice Celje približno dva do tri odstotka nosečnic pride s porodnim načrtom. Ta ocena velja za zadnjih pet let, porasta pa v teh letih ne beležimo. Če si je nosečnica oblikovala svoj porodni načrt in želi roditi po njem, je seveda priporočljivo, da ga prinese s seboj in z njim seznani babico. Ko je porodni načrt v skladu s strokovnimi smernicami in trenutnim zdravstvenim stanjem porodnice in otroka, osebje porodni načrt upošteva. V primeru, da ni tako, pa se porodničar in babica s porodnico pogovorita in predstavita vzroke za njegovo neupoštevanje.''
Bojan Kurnik, babičar iz Univerzitetnega kliničnega centra Maribor, nam je povedal: ''Porodni načrti so se pri nas začeli pojavljati pred nekaj leti, sicer posamezno, ampak nič kaj manj "zahtevni", kot se pojavljajo danes. Lahko bi rekel, da je nosečnic s porodnimi načrti sedaj več kot prejšnja leta, spet pa moram poudariti, da se ne pogovarjamo o nekih signifikantnih številkah, ki bi bistveno vplivale na statistične podatke, če bi jih imeli. Kdo pride s porodnim načrtom? Običajno spremlja porodni načrt nosečnice, ki imajo izrazito željo po naravnem porodu, to je s čim manj ali nič intervencij s strani osebja, porod naj bi imel nekakšen naraven tok in hitrost …
Babica skupaj z nosečnico analizira porodni načrt in da nosečnici vse potrebne informacije o njem, kar pomeni, da ji pove, kakšne možnosti ima babica sama, da se drži porodnega načrta, do kakšne mere, kar se njenih poklicnih kompetenc tiče. Običajno so želje napisane v porodnem načrtu, tako da jih je v veliki meri možno izpolniti, torej so za babico realne, takrat se držimo porodnega načrta, seveda ves čas v interakciji s porodnico. Če porodnica meni, da bi kakšno željo spremenila, ji to tudi ugodimo, če je možno.''
Še enkrat poudarjamo, porodni načrt vam ne bo prinesel popolnega poroda, v katerem bo vse organizirano in ne bo nikakršnih odstopanj. Z njim pravzaprav lahko spoznate, kaj bi vas v ključnem trenutku osrečilo, po drugi strani pa je vaš porodni načrt vir ključnih informacij vsem zdravnikom in babici, ki vas do sedaj niso poznali.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV