
Porodnica lahko v bistvu rodi v kateremkoli položaju, če ga želi spremeniti, ne potrebuje nobene opreme, nič posebnega. Tudi pri sedečih, čepečih položajih, to se da vse izvesti tudi na oz. ob postelji. Pri položajih, kjer visiš, se lahko rjuha zaveže, da na vrata, na katera se obesi opozorilo. Niso nujne potrebščine, kot so pručka, žoga ali stol (dobro je, da jih porodnišnice imajo, večina jih tudi ima), lahko se znajdemo. V bistvu se priporoča, da se menjajo položaji zaradi poteka poroda, zaradi samega procesa, da se otroček lažje spusti in obrne.
Za kakšen položaj se najpogosteje odločajo pri nas?
Posebne statistike o tem, za kakšen položaj se najpogosteje odločajo pri nas, ni, ampak je po mojem mnenju klasičen ležeči položaj najpogostejši. Če pogledamo filme, večinoma ženske pri porodu ležijo na hrbtu, imajo noge navzgor, zraven kričijo – gre za klasičen prikaz poroda. Ko žensko priklopijo na CTG, ima ženska občutek, da se ne more gibati, da mora ležati, ampak to ni res. Kabli so kratki in ženska res ne ve, kako bi se obrnila. Vse je novo in kar čakajo na dovoljenje, da se lahko obrnejo z enega boka na drugega. Ne vedo, da je to priporočljivo, da storijo. Babicam je v interesu, da se obračajo vsaj z enega boka na drugega. Sama sem dvakrat tako rodila – stala sem, sedela na žogi, pa nisem imela prenosnega CTG-ja. Je več dela s kabli, ampak zraven so moški in babice, ki lahko poskrbijo za te tehnične zadeve. Ženska je tam, da rodi, ne da se ubada z vprašanjem, kam bo umaknila kabel. Ko gre za medicinske indikacije, epiduralno analgezijo, v določenih situacijah si omejen na posteljo, toda tudi na njej se lahko porodnica postavi v drug položaj, ne samo ležečega.
Kakšne so prednosti in slabosti ležečega položaja rojevanja oz. na hrbtu?
Dokazano (Evidence Based Birth) je, da je več epizotomij, podaljšana je druga porodna doba, se pravi doba iztiska se podaljša. Ko ležimo, nas namreč še gravitacija vleče navzdol. Če pogledamo medenico – v ležečem položaju je obseg manjši v primerjavi s tem, če čepimo. Svetovna zdravstvena organizacija in druga združenja priporočajo, da ženska zavzame položaj, ki njej ustreza, spodbujajo pa pokončne položaje tudi med samim iztisom, se pravi rojstvom otroka. Dokazano je tudi, da je več vakumskih porodov, operativnih dokončanih porodov, če ženska leži. Več je primerov, ko babica pomaga otročka spraviti na svet s Klistlerjevim manevrom. Tukaj se vedno pojavi dilema, ali je to res treba, vendar se za to odločijo, da pomagajo otroku. Je kar nekaj slabosti, zato je bolj priporočljivo, če je ženska vsaj malce na boku, da se medenica bolje odpre. Če ženska rodi na boku, je tudi manj raztrganin. Za porod je najslabše, kar lahko narediš, to, da ves čas ležiš. Treba se je vsaj z boka na bok obračati, vsaj vsakih 15 minut. Idealno pa je, da ženska stoji. Obenem se v ženskah, ki so bile spolno zlorabljene, med samim porodom, če ležijo ali če so na vseh štirih, prebudijo spomini na to. Že sam položaj telesa jih spominja na zlorabo.
Kakšne so prednosti, slabosti rojevanja na žogi, kleče, ob lestvi …?
Slabosti so te – v nekaterih primerih, če pride do razpoka mehurja, lahko pride do izpada malih plodovih delov. To pomeni, da popkovnica ali rokica padejo čez maternični vrat. To so sicer urgentna stanja v porodništvu, ki se jim hočemo izogniti, a so izjemno redka. Če umetno predrejo mehur, priporočajo, da se porodnica uleže na hrbet ali bok za 30 minut, potem pa se pogleda, kakšno stanje je. Ko se glavica spusti dovolj nizko in ni nevarnosti, da bi karkoli izpadlo ven, bi se načeloma lahko gibala. Če mehurja ne bi predrli ali pa bi ga predrli in bi ženska takoj vstala, bi glavica avtomatsko nekako zaprla maternični vrat. Po svetu so različne prakse. V določenih položajih, odvisno, kje je popkovnica, ko je otroček še v maternici, se lahko recimo na eni strani boka stisne. Takrat vidimo, da padejo plodovi utripi ali se porodnica ne počuti dobro. Le-ta pogosto intuintivno čuti, da to ni v redu in položaj spremeni. Pri epiduralni je pa tako, da imamo eno, pri kateri nič ne čutiš, in drugo, pri kateri lahko hodiš. Veliko je odvisno tudi od porodnišnice, kakšne zadeve uporablja, vendar je pri epiduralni priporočljiv položaj 'roll over': kombinacija polsedečih položajev, pa na en bok, na vse štiri in na drugi bok, pa spet v posledeči položaj. Tudi pri tem se želimo izogniti ležanju na hrbtu.
Pozitivnih strani je ogromno. Če stoji, to pomaga pri spuščanju otroka, odpiranju materničnega vratu, že zaradi same gravitacije, popadki so po navadi krajši in bolj intenzivni ter bolj produktivni. Tako se lahko spodbudi tudi napredovanje poroda. Ne glede, ali stoji, je na vseh štirih, to pomaga razbremeniti bolečino v križu, spodbudi, da se otrok obrne. Pri tem, ko stojiš ali si nagnjen naprej, lahko partner lažje masira po križu in hrbtu. Intenzivna bolečina v križu med porodom je nenaravna, velikokrat je zaradi nepravilnega položaja otroka. Otrok je z obrazom obrnjen proti našemu trebuhu, z zatiljem počiva na našem križu, mi pa hočemo obratno. Če se da v položaj na vse štiri, lahko razbremeni križ. Ta slednji položaj je tudi zelo dober za vse ženske, ki imajo težave s hemoroidi, ker se zmanjša pritisk na njih.

Še enkrat, da izpostavim, pri pokončnih položajih je manj epizetomij, manj vakuma, manj nepravilnih plodovih utripov.
Ali je kašen položaj tipičen za določeno porodno dobo?
Ne, tega položaja ni. Mi smo ustvarili, da ko gre ženska iz prve dobe v drugo, se uleže. Zakaj je do tega prišlo? Prvi naj bi bil Ludvik XIV., sončni kralj, ki si je zaželel svoje ženske oz. ženo in ljubice gledati, ko rojevajo leže. On je v tem užival … Kasneje je sledilo obdobje medikalizacije poroda. Ženske so morale ležati, ker so bile pod vplivom močnih zdravil, bile so nezavestne. Tudi pri vseh pregledih, preiskavah je za nas lažje, da ženska leži, ni pa nobenih dokazov, da je to najboljše za porod. Če pogledamo še nazaj v zgodovino … Na sliki lahko vidimo Kleopatro, ki je rodila čepe. To je tisti naravni porod. Ženske so večinoma rojevale čepe, pa potem na stolih, pručkah ali v drugih položajih, kot je njim ustrezalo. Mi smo se potem omejili na posteljo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV