V brežiški porodnišnici so januarja 2016 v soglasju s Svetovno zdravstveno organizacijo (WHO) sprejeli Pobudo za odlično obporodno skrb in prijazno pomoč pri rojevanju. Gre za strokovno, varno in učinkovito skrb za žensko in otroka, ki vključuje fizične in čustvene individualne potrebe mame, otroka in očeta ter hkrati združuje babiški in zdravniški pristop.
Letno imajo nekaj več kot 500 porodov. Vsi zaposleni (porodničarji, babice in medicinske sestre) delujejo na več mestih - v porodni sobi, ginekološko-porodnem oddelku in ginekološki ambulanti. Skupno jih je 22.
Želijo si povečati število porodov z milejšim, prijaznejšim in celostnim pristopom k ženski, ki rojeva. "Ker smo majhni in ker imamo voljo po spremembah, želimo ustreči nosečnici pri njenih željah. Individualno obravnavati vsako od njih, da bi ji zagotovili kar najbolj prijetno porodno izkušnjo," so poudarili.
Toliko so stare Slovenke, ko rodijo
Ključne informacije o materinskem dopustu
Prisotnost in plačilo: poleg partnerja ali neke druge osebe je lahko pri porodu prisotna še doula. Prisotnost obeh je brezplačna.
Vloga partnerja pri porodu
Kako se pripraviti na porod?
Upoštevanje porodnega načrta: da, razen če je ogrožena varnost in/ali zdravje porodnice in/ali novorojenčka.
Pet skrivnosti iz porodne sobe
Možne vrste porodov: sede, na boku, kleče, na pručki. V prihodnosti bo možen tudi porod v vodi.
Carski rez: dogovor za carski rez na primer, ko ne gre za glavično vstavo ploda, ko gre za stanje po predhodnem carskem rezu, ko je stanje po poškodbi oziroma bolezenskem stanju, kjer je odsvetovan vaginalni porod, in ko porodnica predloži potrdilo psihiatra, da gre pri njej za patološki strah pred porodom.
Posebne porodne sobe: do konca leta 2018 bosta prenovljeni dve sobi za porode v domačem okolju in babiške porode, kjer bo tudi kad za porod v vodi.
Protibolečinska sredstva: za uporabo ob porodu so brezplačna, nudijo pa: tens, dolantin, smejalni plin in epiduralno analgezijo.
Epiduralna: brezplačna. Zaželen je predhodni dogovor z anesteziologom z napotnico izbranega ginekologa, ni pa pogoj.
Po porodu je porodnica še v porodni sobi: po vaginalnem porodu še tri ure, po carskem rezu pa jo iz operacijske dvorane odpeljejo za dve uri v sobo za prebujanje in nato na porodniški oddelek.
Dojenje: imajo certifikat "Novorojenčku prijazna porodnišnica" in spodbujajo dojenje. Ob morebitnih težavah, povezanih z dojenjem, priskoči na pomoč medicinska sestra, ki skrbi za novorojenčke in je vedno prisotna na oddelku. Vsi zaposleni imajo opravljen "tečaj dojenja". Pri mamicah, ki ne želijo dojiti, opravijo zdravstveno vzgojo in upoštevajo njihovo željo. Mamice, ki nimajo dovolj mleka oziroma želijo dodajati mlečno formulo, izobrazijo, ustrežejo in naučijo priprave umetnega mleka.
Pomoč ob morebitni poporodni depresiji: ob znakih poporodne depresije ali ob drugih psiholoških odstopanjih poskrbijo za podporo. Porodnico napotijo k psihologu, najpogosteje v ljubljansko porodnišnico. Pri urgentnih stanjih poskrbijo za psihiatrično obravnavo.
Oskrba nedonošenčkov: imajo dva inkubatorja in lahko zagotavljajo nego za manj ogrožene nedonošenčke, ki sami dihajo. Vse resno ogrožene nedonošene in donošene novorojenčke premestijo v terciarni center.
Če je novorojenček v inkubatorju, je lahko mamica ob njem poljubno dolgo, odvisno tudi od njenega stanja in počutja. Mleko si začne črpati prvi dan po porodu. Posodijo ji črpalko in jo naučijo izčrpavanja mleka. Spodbujajo in izobrazijo jo pri pripravi mleka, nadaljnjem hranjenju in vzdrževanju laktacije.
Sobivanje ob morebitnih zdravstvenih zapletih: novorojenček vedno biva skupaj z mamico v sobi. Če gre za nezapletene zdravstvene težave (zmerna zlatenica, vnetja ...), se novorojenčka zdravi v sobi. V primeru bolezenskih stanj mamice (fizičnih in/ali psihičnih) osebje porodnišnice poskrbi za vse potrebe novorojenčka.
Mamica po porodu dobi: mamica in novorojenček dobita vse potrebno. Količine vložkov, plenic in drugega potrebnega niso omejene.
Vse o čišči in menstruaciji po porodu
Največje število porodnic v sobi: tri. Doplačilo za porodnice, ki želijo biti same v sobi, je 25 evrov na dan.
Možnost, da oče prespi v porodnišnici: s preureditvijo sob do konca leta 2018 bo možno tudi sobivanje partnerja in najem celotne sobe/apartmaja za bivanje po porodu. Doplačilo je 50 evrov na dan, mogoče se bo dogovoriti za dodatno prehrano iz bolnišnične kuhinje po veljavnem ceniku.
Tako bo starševstvo lažja naloga
Obiski: za svojce so vsak dan od 16. do 17. ure, med prazniki in v nedeljo od 14. do 17. ure. Obiskov partnerja in sorojencev ne omejujejo.
VSE INFORMACIJE SI NATISNITE TUKAJ.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV