V porodnišnici Postojna imajo letno okoli 1500 porodov. Zaposlenih imajo šest specialistov ginekologije in porodništva, dve specialistki pediatrije, tri specialiste anesteziologije, 14 diplomiranih babic, 15 diplomiranih medicinskih sester in 23 srednjih medicinskih sester.
Toliko so stare Slovenke, ko rodijo
Ključne informacije o materinskem dopustu
Njihova posebnost je možnost poroda v babiški hiši. Prostori so urejeni tako, da bo v apartmaju poleg porodne sobe nosečnica s svojo družino lahko počakala na porod, družini pa bo v hiši omogočeno bivanje še nekaj dni po porodu.
Prisotnost in plačilo: pri porodu je načeloma lahko prisotna ena oseba, v posebnih okoliščinah več. "Omejitev števila oseb je predvsem zaradi zagotavljanja intimnosti in miru porodnice ter boljšega sodelovanja med porodnico in babico," so razložili. Omogočajo pa tudi porod v babiški hiši, kjer je lahko prisotnih neomejeno število spremljevalcev. Plačilo za prisotnost spremljevalca pri porodu je 17 evrov.
Upoštevanje porodnega načrta: vedno se trudijo upoštevati želje porodnic, kar vključuje tudi porodni načrt. S porodnico se vedno pogovorijo o njenih željah in jih poskušajo kar se da upoštevati, seveda če niso v njeno ali otrokovo škodo. Če je ogroženo življenje, je praviloma treba ukrepati drugače, kot je zapisano v porodnem načrtu.
Pet skrivnosti iz porodne sobe
Kako se pripraviti na porod?
Strah pred porodom skozi oči izkušene babice
Možne vrste porodov: na kolenih, na vseh štirih, na boku, na pručki, sede, v vodi, stoje, v babiški hiši.
Carski rez: ne na željo. Vsako nosečnico obravnavajo individualno in upoštevajo indikacije za carski rez (kot so na primer stanje po carskem rezu, medenična vstava ploda …). Če ni resnega medicinskega razloga za carski rez, je tveganje, ki ga prinaša carski rez, večje od tveganja, ki ga prinaša vaginalni porod, so opozorili.
Posebne porodne sobe: imajo sobo za porod v vodi, ki je nekoliko večja od ostalih porodnih sob in v kateri je poleg običajne postelje še vodna kad. Imajo tudi babiško hišo, kjer sta poleg postelje za rojevanje še blazina za rojevanje in pručka. V babiški hiši je sicer možno sobivanje celotne družine, vključno s sorojenci, starimi starši, doulo … Babiška hiša ima svoj vhod, majhno kuhinjo, jedilnico, družinsko sobo, kopalnico in sobo, namenjeno rojevanju.
Protibolečinska sredstva: 24 ur na dan nudijo epiduralno analgezijo, ultivo (analgezija z Remifentanylom), smejalni plin, dolantin (i. v. protibolečinska sredstva), tens ter kot bolj naravne opcije masažne žogice in porod v vodi. Plačljivi so epiduralna analgezija (180 evrov), ultiva (120 evrov) in porod v vodi (170 evrov).
Epiduralna: možna 24 ur na dan in stane 180 evrov. Vsaka ženska, ki bi si jo želela, mora obiskati predavanje o epiduralni analgeziji. Predavanja potekajo vsak petek ob 13.30 v porodnišnici. Vodi jih anesteziolog in so brezplačna. Na predavanju lahko z anesteziologom razčistite vse dvome, ki jih imate. Udeležba na predavanju pa ne pomeni, da se morate ob porodu nujno odločiti za epiduralno analgezijo. Ali jo res potrebujete, se lahko odločite v porodni sobi.
Po porodu je porodnica še v porodni sobi: po vaginalnem porodu je v porodni sobi še tri ure, da jo lahko podrobneje spremljamo. Spremljevalec je lahko ves čas z njo. Po elektivnem carskem rezu porodnico preselimo na oddelek, kjer tisti dan podrobneje spremljamo njeno stanje. Pri carskem rezu v regionalni anesteziji je partner lahko prisoten tako pri samem carskem rezu kot nato še tri ure po porodu na oddelku. V primeru nujnega carskega reza gre porodnica v enoto intenzivne nege.
Dojenje: spodbujajo, ker je dojenje koristno tako za mamico kot za otroka. Novopečenim mamicam pomagajo z nasveti, pri pristavljanju, ponudijo nastavke za bradavice v primeru ploskih bradavic. Mamice, ki se ne odločijo za dojenje, naučijo rokovanja z dojkami (čim manj dotikanja, hlajenje, tesnejši nedrček), za otroke pa imajo adaptirano mleko. Imajo tudi črpalke za črpanje mleka, s katerimi si lahko pomagajo mamice.
Pomoč ob morebitni poporodni depresiji: njihovo izkušeno osebje lahko prepozna depresijo in nudi nasvete, ponudijo tudi posvet s psihiatrom. O poporodni depresiji ali sumu nanjo obvestijo še območno patronažno sestro, da lahko po odhodu domov spremlja novopečeno mamico in hitreje prepozna morebitne znake poporodne depresije.
Oskrba nedonošenčkov: omogočajo porod z oskrbo novorojenčka po 34. tednu nosečnosti naprej. Prej nosečnico premestijo za porod v terciarni center, ker je tako zanjo in za otroka takrat najvarneje. V porodnišnici imajo za oskrbo novorojenčkov stalno prisotnega pediatra. Imajo tudi ogrevane posteljice in inkubatorje. Novorojenčka, ki ga ne morejo sami rešiti (resne dihalne stiske, druge zdravstvene težave), z ustreznim transportnim sredstvom (bodisi helikopterjem ali rešilcem) in ustreznim medicinskim osebjem premestijo v ljubljansko pediatrično kliniko.
Če mora biti nedonošenček po porodu dlje časa v inkubatorju, ga mamica lahko obišče za hranjenje, lahko ga boža, se pogovarja z njim. Ko je novorojenček dovolj stabilen, ga lahko tudi pestuje. Mamici pokažejo, kako si črpa mleko (imajo tudi strojčke za črpanje mleka). Če ima novorojenček dobro razvite sesalne reflekse, ga hranijo po steklenički, ko je dovolj stabilen ga mamica lahko tudi doji. Če novorojenček nima razvitih sesalnih refleksov, ga na začetku hranijo po sondi. Mamice lahko svoje novorojenčke, ki so v inkubatorju, pridejo kadar koli pogledat.
10 nenavadnih pojavov pri novorojenčkih
Sobivanje ob morebitnih zdravstvenih zapletih: novorojenček je lahko 24 ur na dan pri mamici ali pa je med 23. in 4.30 do 5. uro na otroškem oddelku. Če je potrebno stalno spremljanje novorojenčka, mora biti le na otroškem oddelku (zaradi natančnejšega spremljanja), vendar ga lahko mamica kadar koli obišče. V primeru zlatenice je lahko novorojenček stalno skupaj z mamico v sobi.
Mamica po porodu dobi: paket vložkov, hlačke, vse potrebno za novorojenčka (vključno z neomejenim številom pleničk), haljo, brisače, hrano, sredstva proti bolečinam. Ob odhodu domov mora prinesti svoja oblačila zase in za novorojenčka ter lupinico. Ob odpustu dobi še paket praktičnih daril.
Vse o čišči in menstruaciji po porodu
Največje število porodnic v sobi: tri. Vse sobe imajo prost dostop do interneta. Imajo še nadstandardne sobe z lastno kopalnico, kjer je lahko sama porodnica. Doplačilo je 30 evrov na dan.
Možnost, da oče prespi v porodnišnici: oče lahko prespi in biva v porodnišnici z mamico v eni od nadstandardnih sob. Takrat je doplačilo za mamico 30, za očeta pa 50, torej skupno 80 evrov na dan. Cena vključuje njegovo bivanje in vse obroke, oče pa spi na navadni postelji. Oče in ostali spremljevalci lahko prespijo tudi v babiški hiši. Doplačilo za babiško hišo je 100 evrov na dan ter vključuje bivanje in obroke za poljubno število ljudi, ki tam v tem času prebivajo.
Tako bo starševstvo lažja naloga
Obiski: od 15. do 16.30, v nadstandardnih sobah od 12. ure. Obiski so dovoljeni za partnerje in sorojence. Omejeno število obiskov je zaradi možnih okužb, ki bi jih obiskovalci lahko prenesli na novorojenčka.
VSE INFORMACIJE SI LAHKO NATISNETE TUKAJ.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV