V trboveljski porodnišnici imajo približno 500 porodov letno. Želijo si jih več in nasploh večjo rodnost, je poudarila nadzorna medicinska sestra Diana Pavlič. Po njenih besedah so njihova pomembna prednost majhnost, domačnost in upoštevanje individualnosti.
Toliko so stare Slovenke, ko rodijo
Ključne informacije o materinskem dopustu
Prisotnost in plačilo: pri porodu je lahko en spremljevalec. Izbere ga nosečnica sama, zaželeno je, da pred porodom obišče materinsko šolo. Prisotnost ni plačljiva.
Upoštevanje porodnega načrta: če je le možno. Če določenih želja ne morejo izpolniti, se dogovorijo o sprejemljivih možnostih.
Pet skrivnosti iz porodne sobe
Kako se pripraviti na porod?
Strah pred porodom skozi oči izkušene babice
Možne vrste porodov: v ležečem in sedečem položaju. Pred porodom lahko nosečnice hodijo ali sedijo na žogi, če to dopušča njihovo zdravstveno stanje.
Carski rez: tako kot drugje v Sloveniji se zanj ni možno dogovoriti po želji.
Posebne porodne sobe: ne.
Protibolečinska sredstva: ob porodu lahko porodnice prejmejo ultivo, epiduralno anestezijo, protibolečinska sredstva. Trenutno se dogovarjajo še za uporabo dušikovega oksidula. Vse je brezplačno.
Epiduralna: možna glede na razpoložljivost anesteziologa, trenutno ne morejo zagotavljati 24-urne oskrbe. Nosečnica izrazi željo po epiduralni anesteziji ob kontrolnih CTG-jih, nato jo povežejo z anesteziologom. Je brezplačna.
Po porodu je porodnica še v porodni sobi: po vaginalnem porodu še dve uri, po carskem rezu je premeščena v enoto intenzivne nege za 24 ur.
Dojenje: kot porodnišnica z nazivom novorojencu prijazna smatrajo dojenje za najboljši začetek življenja novorojencev. Vsi njihovi zdravstveni delavci imajo opravljen tečaj o dojenju ter z nasveti in praktičnim postopki pomagajo porodnicam. Matere, ki se ne odločijo za dojenje, dobijo individualno pomoč pri hranjenju novorojencev.
Pomoč ob morebitni poporodni depresiji: mamico napotijo k ustreznemu strokovnjaku.
Oskrba nedonošenčkov: skrbijo za nedonošence od 34. tedna naprej, druge premestijo v terciarni center. Če nedonošenček potrebuje zdravstveno oskrbo v inkubatorju, je lahko mati ves čas ob njem. Mleko si lahko iztiska, poskrbijo pa tudi za pravilno shranjevanje izbrizganega mleka.
Sobivanje ob morebitnih zdravstvenih zapletih: matere in novorojenčka načeloma ne ločujejo, razen v primeru zdravstvenih zapletov. Takrat omogočijo neoviran stik med njima.
10 nenavadnih pojavov pri novorojenčkih
Mamica po porodu dobi: matere prejmejo vse potrebno za nego sebe in novorojenca. S seboj prinesejo le pripomočke za osebno higieno (zobna krtačka, zobna krema, glavnik ...). Priporočljivo je, da s seboj prinesejo nedrček za dojenje in blazinice.
Vse o čišči in menstruaciji po porodu
Največje število porodnic v sobi: tri, vendar upoštevajo tudi želje porodnic glede števila porodnic v sobi, če je možno. Ni plačljivo.
Možnost, da oče prespi v porodnišnici: le izjemoma. Ni plačljivo.
Tako bo starševstvo lažja naloga
Obiski: za očete in sorojence med 13. in 17. uro, za druge obiskovalce med 15. in 16. uro.
VSE INFORMACIJE SI NATISNITE TUKAJ.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV