Nosečnost je vznemirljivo potovanje, polno veselja in negotovosti. Dostop do strokovnih nasvetov in informacij pa je v tem obdobju za bodoče starše bistvenega pomena. Eden najboljših razpoložljivih virov znanja je zagotovo babica.
Babica je specializirana za podporo ženskam med nosečnostjo, porodom in poporodno nego s poudarkom na zagotavljanju celostnega pristopa, ki zagotavlja tako fizično kot čustveno dobro počutje matere in otroka. Za razliko od tradicionalnih porodničarjev, babice pogosto nudijo bolj prilagojeno oskrbo, poudarjajo metode naravnega poroda in opolnomočijo ženske, da prevzamejo aktivno vlogo pri svojih zdravstvenih odločitvah.
So dobro opremljene za vodenje nosečnosti in poroda z nizkim tveganjem ter sodelujejo z zdravniki, kadar je potrebna medicinska intervencija. Posvetovanje z babico tekom nosečnosti pa lahko prinese številne prednosti. O tem smo se pogovarjali z diplomirano babico Mojco Zemljak Ferenc, ki deluje v porodnišnici Trbovlje.

Kako je prišlo do odločitve, da nosečnicam v porodnišnici Trbovlje ponudite posvet z babico? Koliko posvetov pripada nosečnici?
S šefico, Špelo Rebernak, ki je odgovorna oseba zdravstvene nege ginekološko porodnega oddelka in diplomirana babica sva razmišljali v tej smeri, da veliko žensk pride k nam nepripravljenih in ima številna vprašanja in posledično so tudi naši ginekologi preobremenjeni z določenimi vprašanji, ki se po navadi vežejo predvsem na fiziološke spremembe v nosečnosti, zato smo se skupaj usedli in pogovorili katere so tiste teme, na katere bi lahko v babiških ambulantah babice odgovorile nanje in si vzele tudi več časa za pogovor z nosečnico. Tako se je rodila ideja, katere teme bi na posvetih obravnavale.
Načeloma ženskam pripada več babiških posvetov, pri nas smo se odločili za dva, ki sta razdeljena na različne sklope. Prvi je začetni, nekje med 12. in 14. tednom nosečnosti, na katerem se pogovorimo o sami nosečnosti, fizioloških spremembah v nosečnosti, poslušamo plodov srčni utrip, hkrati pa se prilagodimo vsaki nosečnici posamezno in smo na voljo za morebitna vprašanja, ki jo pestijo v tem obdobju. Drugi posvet pa je vezan na sam porod, poporodno obdobje in dojenje ter vprašanja, ki dodatno zanimajo posamezno nosečnico.
Kakšni so odzivi nosečnic na posvete z babico? Se jim zdijo informacije, ki jih pridobijo koristne?
Babiški posvet je bil zelo dobro sprejet, še posebej pri prvorodkah. Načeloma se ženske na posvetu odprejo in zaupajo svoje strahove, skrbi in dvome, saj gre za individualni posvet, kjer lahko vprašajo vse, kar jih zanima. Veliko nosečnic spregovori o težavah, ki jih pestijo v tem ranljivem obdobju, pa nimajo nikogar, na katerega bi se lahko obrnile. Opažamo tudi, da so ženske precej psihično obremenjene, da jih ima majhen odstotek ob sebi ljudi, s katerimi se lahko o tem pogovorijo, zato smo uvedli tudi psihološki vprašalnik, ki ga izpolnijo na prvem posvetu, s pomočjo katerega smo ugotovili, da ima veliko nosečnic težave z anksioznostjo, depresijo, duševnimi težavami, katere nimajo na koga nasloviti, nimajo koga vprašati o tem, se zaupati ... zato se pogosto na posvetu odprejo in skupaj poiščemo rešitve. Opazili smo, da so posveti z babico dobra stvar, ki se je izkazala v praksi in da je pomembno, da se o vsem pogovorimo in da na posvetu ni tabu tem.

Kako se lahko nosečnice pripravijo na posvet z babico?
Na prvem posvetu se spoznamo z nosečnico in ta nam lahko zaupa, s kakšnimi težavami se sooča, če ima morebiti kakšna vprašanja, dvome ali skrbi. Če nosečnica nima posebnosti niti vprašanj, imamo že neke osnovne teme pogovora zasnovane in v tem primeru mi vodimo pogovor, nosečnica pa lahko v vsakem trenutku postavi morebitno vprašanje, ki se ji poraja. Pri drugem posvetu pa svetujemo, da si nosečnica zapiše morebitna vprašanja, ki jo pestijo tekom nosečnosti ali če jo karkoli zanima glede poroda, da se lahko na posvetu o tem pogovorimo.
Razmisli lahko tudi v smeri na kakšen način bi želela roditi, kaj bi želela pri porodu in svoje želje zapiše. Skupaj lahko potem na drugem posvetu naredimo porodni načrt ali zapišemo glavne želje, ki so potem lahko smernice za zdravstveno osebje, prisotno pri porodu. Vedno se namreč trudimo slediti željam nosečnice in jih pri porodu upoštevati. Skratka, nosečnicam svetujemo, da naj poskusijo priti na posvet s čim več vprašanji. Nosečnice se že tako tekom same nosečnosti pripravljajo, so pozorne na določene teme, več preberejo, slišijo veliko informacij in pridejo z določenimi vprašanji.
Še vedno se mi zdi, da je vpliv socialnih omrežij prevelik, vsi prikazujejo, kako naj bi bila nosečnost in materinstvo neko briljantno obdobje, brez težav in slabih trenutkov, potem pa se mamice, ki to doživijo na lastni koži, sprašujejo če so edine, ki se jim dogajajo določene težave in na posvetih se lahko o tem pogovorimo in jim zagotovimo, da je to nekaj povsem naravnega in normalnega, da niso edine in da se vedno najde rešitev z težave, tudi kakšne bolj naravne metode. Pogovorimo se tudi o lajšanju popadkov, dihanju ... to so recimo stvari, ki bodoče mamice zanimajo, pa jih morda v šoli za starše ne vprašajo, ker so v skupini, tukaj pa postavijo vsa ta vprašanja, ker imajo možnost individualnega pogovora. Včasih pridejo poleg tudi partnerji in zastavijo vprašanja, ki jih zanimajo, pa morda tudi niso imeli priložnosti ali tega niso želeli izpostavljati v šoli za starše.
S pomočjo posveta pa lahko skupaj sestavite tudi porodni načrt?
Res je. Ko bodoče mamice pridejo na posvet se lahko pogovorimo tudi o tem, kakšne so želje za porod. Je pa dobro, da v primeru, če imajo določene specifične želje, pridejo tudi v porodno sobo s porodnim načrtom, da lahko potem vso zdravstveno osebje to prebere in te želje tudi upošteva. Zato je dobro, če si vse to zapišejo, da si lahko vsak, ki pride v porodno sobo to tudi prebere in da ne bodo morale vsakemu posebej razlagati svoje želje, saj je to med popadki in ob porodni bolečini precej zahtevno. Porodni načrt naj raje zapišejo na list, ki ga lahko priložimo v kartoteko in si lahko vsak, ki pride v stik s tem tudi prebere vse želje.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV