
Čestitamo – ste že na pol poti! Vaš dojenček sedaj tehta od malo več kot 200 do 400 gramov. Njegovo telo sedaj prekriva kremasta zaščitna snov imenovana vernix caseosa. Izločajo jo dojenčkove žleze in njegovo telo ščiti pred plodovnico. Dojenček pridno vadi za prvi vdih izven maternice – prsni koš premika gor in dol, kot bi dihal skozi nos. Če je deklica, se je začela razvijati njena maternica.
Čeprav še v maternici, ima dojenček sedaj že enake cikle spanja in bedenja kot novorojenček. Začenja pa proizvajati tudi mekonij, temno zeleno ali črno lepljivo snov, ki jo boste opazili, ko boste novorojenčku prvič zamenjali pleničko. Nekateri dojenčki pa mekonij že med porodom izločijo v maternico. Sestavljajo ga odmrle celice, plodovnica, ki jo je dojenček pogoltnil in izločki prebavnega trakta.
Kaj se dogaja z vašim telesom?
Do konca nosečnosti lahko pričakujete, da boste pridobili od 200 do 400 gramov teže tedensko, kar je odvisno od vaše teže ob zanositvi. Če ste bili takrat zelo vitke, boste pridobili več, če ste imeli kakšen kilogram preveč, pa manj.
V 20. tednu nosečnosti je vrh vaše maternice že v isti višini kot vaš popek. Morda se bo ta zaradi pritiska maternice malo izbočil. Tudi črta od popka do sramnih dlak bo morda potemnela, kar pa je povsem običajno in po porodu bo zbledela.
Če ste naročeni na pregled, vaš zdravnik za poslušanje dojenčkovega bitja srca več ne potrebuje Dopplerjevega stetoskopa, saj je zvok dovolj glasen, da ga sliši tudi z običajnim stetoskopom.
Ne prenesete laktoze?
Če ste med tistimi, ki laktoze ne prenesejo, se ne odpovejte povsem mleku. Poskusite s kalcijem in vitaminom D obogateno riževo ali sojino mleko. Tudi sir je dober vir kalcija, ki ga vaš dojenček potrebuje za močne zobe in kosti. Poleg tega tudi nima toliko laktoze kot običajno mleko in je lažje prebavljiv.
Zaužijete dovolj hrane, bogate z železom?
Zapomnite si, da je nadvse pomembno, da zaužijete dovolj hranljivih snovi, še posebej železa. Povišan vnos tega je nujen, saj pomaga pri proizvodnji hemoglobina v krvi vašega dojenčka in preprečuje slabokrvnost, nizko porodno težo in prezgodnji porod. Med nosečnostjo morate na dan zaužiti od 27 do 30 miligramov železa. Hrana, ki ga vsebuje: pusto rdeče meso, svinjina, špinača, suho sadje, pšenični kalčki, ovsena kaša in žitarice z dodanim železom.
REDAKCIJA BIBALEZE.SI VAM ŽELI LEP IN USPEŠEN TEDEN!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV