Vaš otrok v maternici meri že več kot 40 centimetrov in je težak skoraj kilogram in pol. Sedaj ni več tako zelo suh, postaja vse bolj okrogel dojenček. Njegove rokice in nogice so že lepo zapolnjene z maščobnimi oblogami. Glavo premika levo in desno, odpira in zapira oči, okuša plodovnico in kolca. Spi in je buden. Posluša zvoke, ki prihajajo iz zunanjega sveta in prepoznava vaš glas. Uspava se ob bitju vašega srca in se počuti varnega.
Kaj se dogaja z vašim telesom?
Vaše prsi so vse večje, pripravljajo se na novo funkcijo, na proizvajanje mleka. Mogoče vam že nekaj časa iz njih vsak dan priteče nekaj kapljic mleziva. To je predhodnik mleka, nekaterim nosečnicam izteka že tedne pred porodom, nekaterim pa ne. Oboje je povsem normalno, lahko ste brez skrbi, vaše prsi se v obeh primerih pripravljajo na dojenje. Najbrž so tudi vaše bradavice precej občutljive, a nikar ne skrbite, z dojenjem se bodo utrdile.
Maternica počasi zapolnjuje ves prostor, ki ga ima na razpolago v trebušni votlini, kar se vam bo poznalo tudi pri dihanju. Imeli boste občutek tiščanja, da vam maternica pritiska na prsni koš. Dihanje bo le še prsno, trebušna prepona sedaj vse težje sodeluje.
Vaš otrok v maternici bo sedaj pričel hitro pridobivati na teži, kar je zadovoljivo, toda to se bo poznalo tudi na vašem hrbtu. Bolečine bodo lahko vse bolj pogoste. Morda vas bo vse bolj mučila zgaga. To lahko omilite tako, da imate pri ležanju nekoliko dvignjeno vzglavje in da so vaši obroki hrane majhni in pogosti.
Bolečine v hrbtu
Med najpogostejšimi težavami v nosečnosti so bolečine v hrbtu. Začnejo se lahko že zelo zgodaj v nosečnosti in se lahko nadaljujejo vse do otrokovega prvega leta starosti. Večinoma jih lahko odpravite s pravilno držo, z rednimi vajami za hrbet in trebuh, ter z razteznimi vajami.
Če ste noseči in imate že enega majhnega otroka, ga poskušajte čim manj nositi. Če otrok že zna hoditi, naj hodi sam. bolečinam v križu se boste izognili tudi, če ga boste pravilno dvigovali.
Vaš plod ta teden
Če ste zaskrbljeni, ker nekoliko težje dihate, naj vas pomirimo, da tega vaš dojenček v maternici ne občuti. Iz vaše krvi dobi preko posteljice dovolj kisika in hranil.
Sedaj njegovi nohtki že dosegajo konice prstkov. Pod kožo se mu je pričela nabirati bela maščoba, kar spremeni videz kože iz rdeče barve v rožnato.
V tem času boste morda imeli ultrazvok, izmerili bodo premer plodove glavice, plodovo stegnenico, obseg glavice in trebuščka. Iz vseh teh mer bodo približno izračunali, koliko vaš dojenček tehta in koliko je velik.
REDAKCIJA BIBALEZE.SI VAM ŽELI LEP IN USPEŠEN TEDEN!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV