Čestitamo, vaša nosečnost je pri koncu! Še samo nekaj dni vas loči do dne, ko boste prvič pogledali v obrazek vašega dojenčka in ga prvič stisnili k sebi. Ko boste začutili popadke in ko bodo ti močni in pogosti, si v mislih ponavljajte le eno: »Z vsakim naslednjim popadkom sem bližje rojstvu mojega sončka!«
Kaj se dogaja z vašim telesom?
Vaše telo je sedaj popolnoma pripravljeno na porod. Nikar pa ne pričakujte, da boste rodili točno na rok. To 'srečo' ima le pet odstotkov nosečnic. Lahko boste rodili nekaj dni prej, ali pa nekaj dni kasneje. Vaša nosečnost lahko traja vse do 42. tedna, takrat se ponavadi zdravniki odločijo, da bodo porod sprožili.
Če boste čakali na porod in bo vaš rok že mimo, ga lahko sprožite s spolnimi odnosi. Če to ne pomaga, bo vaš ginekolog morda uporabil naravno metodo, to je luščenje ovojev. Če tudi to ne pomaga, vam bodo morda dali zdravilo prostaglandin E2, ki ga dajejo v obliki tabletk ali gela v nožnico. Ta snov zmehča maternični vrat in povzroča popadke. Ti pa skrajšajo in delno tudi odprejo maternični vrat. Ta postopek umetne sprožitve poroda pa lahko traja tudi 48 ur, v večini primerov pa porod uspešno sproži.
Ko bo vaš maternični vrat zmehčan in odprt vsaj nekaj centimetrov, lahko ginekolog predre plodove ovoje in s tem se bo vaš porod pričel.
Sprejem v porodnišnico
Ko boste sprejeti v porodnišnico, vam bodo odvzeli kri in urin. Izpolnili boste vprašalnik, če boste želeli, vas bodo pobrili okrog nožnice in dali klistir. Klistir je popolnoma neboleč, je zaželen, saj sproži popadke in, ker bo vaše črevesje prazno, boste tudi vi med porodom bolj sproščeni.
Če imate porodni načrt, ga boste oddali babici. Povedali ji boste tudi, kakšne način poroda si želite in če bo to le mogoče, vam bodo ustregli. Ko bodo za vami vsi pregledi, vas bodo odpeljali v porodno sobo in poklicali boste vašega partnerja, če bo tudi on želel prisostvovati pri porodu.
Vaš plod ta teden
Vaš dojenček v maternici je sedaj pripravljen na porod. Še vedno vsak dan pridobiva na teži, njegov obraz in telo je lepo zalito z maščobo.
Njegov imunski sistem še vedno ni popolnoma dozorel, protitelesca dobiva skozi posteljico, ko pa se bo rodil, jih bo dobil z vašim mlekom.
Ko se bo rodil, ga bo babica ocenila po Apgarjevi lestvici minuto po rojstvu in pet minut po rojstvu. Ta ocena je sestavljena iz petih postavk, in sicer: srčni utrip, dihanje, barva kože, refleks in gibanje dojenčka. Vsaka od postavk ima lahko 2, 1 ali 0 točk. Novorojenčki, ki so ocenjeni med 7 in 10, imajo dobro oceno in ne potrebujejo posebne obravnave. Če je ocena med 4 in 6, ponavadi potrebujejo še dodatni pregled. Ocena pod 4 pa je slaba in pomeni, da je bilo novorojenčka potrebno oživljati, mu masirati srce, ga intubirati in podobno.
REDAKCIJA BIBALEZE.SI VAM ŽELI LEP IN USPEŠEN TEDEN!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV