
Krvna skupina pomeni klasifikacijo krvi na osnovi prisotnosti antigenov, ki pa so beljakovine, ogljikovi hidrati, glikoproteini ali glikolipidi. Antigeni se lahko vedejo kot pregrade za vsiljivce, ki so bakterije, virusi in zajedavci. To pomeni, da ko je naše telo ogroženo, ustvari protitelesa, ki so nekakšen opozorilni sistem – vsiljivce napadejo in uničijo.
Če imate krvno skupino 0, proizvajate protitelesa za krvno skupino A in B; če imate A, proizvajate protitelesa za B; če imate B, proizvajate protitelesa za A; in če imate krvno skupino AB, ne proizvajate nobenih protiteles.
Specialistka transfuzijske medicine Irena Bricl pravi, da sta najbolj razširjena in poznana sistema krvnih skupin sta sistem AB0 in sistem RhD. Vključujeta namreč antigene, ki so najpomembnejši s stališča imunoloških reakcij, do katerih pride pri transfuziji krvi. Običajno navajanje izgleda kot omemba antigena A ali B (oziroma AB, če sta prisotna oba antigena, in 0, če ni prisoten ne antigen A ne antigen B) ter prisotnosti faktorja RhD kot pozitivno/negativno.
Ste A, B, 0 ali AB? Pozitivni ali negativni?
Po podatkih Briclove, je bilo v Sloveniji 2009 približno 40 odstotkov ljudi s krvno skupino A, 38 odstotkov s krvno skupino 0, 15 odstotkov s krvno skupino B, skupino AB, ki velja za zelo redko skupino, je imelo približno 7 odstotkov ljudi, Rh D negativnih pa je bilo 17 odstotkov Slovencev.
Za vse sta kriva ata in mama!
Krvna skupina je najmočnejša genetska povezava, ki jo ima dojenček s svojimi starši. Kot doživljenjska dediščina ima izjemno vlogo pri reprodukciji in je center celostnega telesnega imunskega sistema. To pomeni, da določa in nadzira vpliv vseh bakterij, virusov in kemikalij ter bolezni, ki lahko ogrozijo posameznikovo telo. Za vse to pa sta kriva ata in mama – dojenčkovo krvno skupino tako kot na primer barvo oči določata dve vrsti genov. Pri spočetju se namreč mamini in očetovi geni pomešajo, s čimer se določi dojenčkova krvna skupina.
Če ima mama A, oče pa B, kaj čaka dojenčka?
Krvna skupina se podeduje, vzorci pa so naslednji:

Poznate svojo krvno skupino?
Ženska izve za svojo krvno skupino, ko zanosi, saj jo je treba določiti do 12. tedna nosečnosti zaradi nadaljnjih preiskav. Izvedeli jo boste tudi, če se boste udeležili krvodajalske akcije, vendar šele ob drugem dajanju krvi. Prvič, ko boste dali kri, bodo v laboratoriju naredili analizo, rezultat pa vpisali v vaš karton. Krvno skupino izvejo tudi pacienti po operativnem posegu, v kolikor je bila krvi poslana v analizo v laboratorij za transfuzijo krvi. Slednji vam bodo informacijo posredovali, če se boste kot samo plačnik odločili za odvzem krvi v ta namen.
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV