To prinašajo novosti pri preiskavah v nosečnosti

PREGLEDI MED NOSEČNOSTJO

0
14.10.2024, 9:18

Nova zakonodaja je v letu 2023 prinesla precej sprememb pri vodenju nosečnosti. Z dodatnimi preiskavami je poskrbljeno za boljši nadzor nad zdravjem nosečnice in ploda.

To prinašajo novosti pri preiskavah v nosečnosti

Ena od pomembnih sprememb je, da so nosečnice v sklopu sistematičnih pregledov po novem deležne treh namesto dveh ultrazvočnih preiskav. Prvemu ultrazvoku za potrditev nosečnosti v prvem trimesečju in morfologiji ploda v drugem trimesečju je dodana ultrazvočna kontrola rasti v tretjem trimesečju.

Ta ultrazvočna preiskava je namenjena oceni plodove rasti in ugotavljanju morebitnih kasneje vidnih razvojnih nepravilnosti ploda. Preiskavo se opravlja med 35. in 37. tednom nosečnosti. Zajema meritve obsega in premera glavice, obsega trebuščka, dolžine stegnenice ploda in meritve količine plodovnice. Pomembna je zato, ker se lahko z njo pravočasno zaznajo odstopanja v rasti ploda in se tako lahko z večjim nadzorom ploda preprečijo možni zapleti.

Po novem so nosečnice deležne treh namesto dveh ultrazvočnih preiskav.
Po novem so nosečnice deležne treh namesto dveh ultrazvočnih preiskav. / FOTO: Adobe Stock

Pomembna novost je tudi presejanje za kromosomopatije pri plodu v prvem trimesečju za vse nosečnice. V ta namen se izvaja kombinirana presejalna preiskava, ki zajema meritev nuhalne svetline z dvojnim hormonskim testom. Nuhalna svetlina je ultravočna preiskava, dvojni hormonski test pa je krvna preiskava za določitev vrednosti dveh hormonov posteljice, ki sta pri plodovih s kromosomopatijami pomembno drugačna kot pri zdravih plodovih. 

Preiskava je namenjena določitvi tveganja za tri najpogostejše kromosomopatije, in sicer za Downov, Edwardsov in Patauov sindrom. Zanesljivost odkrivanja kromosomopatij je okoli 90 odstotkov. Ker preiskavo lahko izvajajo samo specialisti ginekologije in porodništva s posebno licenco Fundacije za fetalno medicino (FMF), naj bodo nosečnice pri naročanju pozorne na to, da izberejo ginekologa z licenco FMF za nuhalno svetlino.

Po novem so nosečnice deležne tudi presejanja za ranljive skupine nosečnic. Presejanje se s pomočjo posebnih vprašalnikov izvaja štirikrat, Pri prvem pregledu v nosečnosti se izvede presejanje na depresijo in anksioznost ter na zlorabo alkohola, nikotina in prepovedanih drog. Nato se v 24. in 32. tednu nosečnosti ter na poporodnem pregledu izvede presejanje na nasilje, depresijo in anksioznost. 

Nova zakonodaja je v letu 2023 prinesla precej sprememb pri vodenju nosečnosti.
Nova zakonodaja je v letu 2023 prinesla precej sprememb pri vodenju nosečnosti. / FOTO: Adobe Stock

Pri izvajanju presejanja ni pomembna samo prepoznava ranljivih nosečnic, ampak so pomembni tudi nadaljnji ukrepi, med katerimi je v prvi vrsti opolnomočenje nosečnic za sprejemanje nadaljnjih odločitev. Opolnomočenje vključuje izobraževanje o njihovem stanju, o možnostih, ki jih imajo, usmerjanje k usposobljenim strokovnjakom ter nudenje podpore in pomoči tudi v prihodnje. 

Nova zakonodaja je prinesla tudi testiranje nosečnic na okužbo s streptokokom skupine B. Prisotnost streptokoka skupine B nosečnici običajno ne povzroča težav, lahko pa se med porodom streptokok prenese na novorojenčka, ki mu lahko povzroči streptokokno okužbo, v najtežjih primerih celo streptokokno sepso. 

Zato se nosečnici med 35. in 37. tednom odvzame bris nožnice, presredka in spodnjega dela rektuma na streptokok skupine B. Če je streptokok prisoten, taka nosečnica med porodom prejme antibiotik, s katerim se zmanjša možnost prenosa okužbe na plod.

Nosečnice so lahko deležne tudi dodatnih laboratorijskih preiskav. V drugem trimesečju se lahko opravi dodatno testiranje za sladkorno bolezen v nosečnosti. V ta namen se med 24. in 28. tednom nosečnosti opravlja obremenilni test z glukozo pri tistih nosečnicah, ki so imele normalno vrednost krvnega sladkorja na tešče v prvem trimesečju. 

Pri nosečnicah s tveganim spolnim vedenjem pa se lahko opravi brezplačno testiranje na določene spolno prenosljive bolezni, in sicer na hepatitis C, klamidijo, gonorejo in urogenitalne mikoplazme.

Pripravila: asist. dr. Maja Rosič, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva, Ambulanta Rosič, d.o.o.

Za ogled vsebine z družbenih omrežij omogoči piškotke družbenih omrežij.
Omogoči piškotke

 

NOVICE

'Irak je bil kot počitnice v Dubaju v primerjavi ...

ŠPORT

L'Equipe: Ali lahko Vingegaard in van der Poel ...

POP IN

Tudi poškodbe ga niso ustavile: občinstvo in ...

TV ODDAJE

Zažigala je harmonika, plesalci so z energijo ...

VIZITA.SI

Delala kot patronažna sestra in ugotovila, da ima ...

OKUSNO.JE

Brezmesni ponedeljek: hitra in okusna kosila z ...

ZADOVOLJNA.SI

Pop diva končno priznala, da ga je varala

MOSKISVET.COM

Zato vsi zaskrbljeno gledajo v roke Kate Middleton

BIBALEZE.SI

Slovenska igralka rodila sina in mu nadela ...

CEKIN.SI

To je primer slovenskega podjetja, ki je bilo v ...

DOMINVRT.SI

Moški se je uprl evakuaciji zaradi orkana Milton ...

VIZITA.SI

Ni se tuširala 6 tednov, zdaj pojasnjuje, zakaj ...