Bibaleze.si

Okužba s sifilisom v času nosečnosti

Bibaleze.si

Pregledi med nosečnostjo

0
05. 09. 2020 08.00

Sifilis je spolno prenosljiva okužba z bakterijo Treponema pallidum, ki lahko, če ni pravilno zdravljena, povzroči dolgotrajne zaplete in celo smrt. Okužena nosečnica pa lahko okužbo prenese na nerojenega otroka.

trebuh

Bakterija Treponema pallidum je spiroheta tanke in dolge oblike, ki se giba z značilnimi gibi, okoli zamišljene osnovne bakterije. Izzove lahko eno najtežjih spolnih bolezni in je človeški zajedavec. Infekcija ploda pa je neizogibna, če se spiroheta nahaja v krvnem obtoku matere. V kolikor je bolezen pri materi v prvem ali drugem stadiju, se bo infekcija najverjetneje razširila na zarodek. Iz krvi fetusa se spiroheta razseli po vseh njegovih organih.

 

Kaj je sifilis?

Gre za genitalno okužbo, ki se prenaša z neposrednim stikom okuženega dela kože z neokuženim. Ravno tako se prenaša s spolnimi odnosi (vaginalnimi, oralnimi ali analnimi) ter v redkih primerih tudi s poljubljanjem. Dolgo časa je veljalo tudi prepričanje, da se lahko s sifilisom okuži tudi na javnih straniščih, bazenih, jacuzzijih, savnah, itd. , vendar je stroka dokazala, da je to mišljenje popolnoma zgrešeno. Žal pa velja, da lahko okužena ženska okuži svojega otroka v času nosečnosti, čemur rečemo prirojeni ali kongenitalni sifilis ali med porodom - obrojstveni ali konatalni sifilis.

Bakterija Treponema pallidum je spiroheta tanke in dolge oblike.
Bakterija Treponema pallidum je spiroheta tanke in dolge oblike.FOTO: Shutterstock

Kakšni so simptomi bolezni?

Prvi stadij sifilisa:

Opazite lahko eno samo kožno spremembo, lahko pa jih je več. Gre za mesto, kjer je povzročitelj sifilisa vstopil v telo. Sprememba je običajno videti okrogla, neboleča razjeda ali čankar, ki jo lahko zlahka spregledamo.  Zaradi podobnosti jo lahko zamenjamo tudi za vraščeno dlako ali kakšno drugo podobno nenevarno spremembo. Običajno je prisotna od 3 do 6 tednov in se celi sama.  Čeprav sčasoma izgine, se je potrebno zdraviti, da preprečimo napredovanje bolezni v naslednji stadij.

Drugi stadij sifilisa:

Pojavijo se lahko kožni izpuščaj in spremembe v ustih, nožnici ali zadnjiku. Izpuščaj se pokaže, ko se primarna kožna sprememba že zdravi, oziroma lahko tudi do nekaj tednov po ozdravitvi. Izpuščaj je grob, rdečkasto rjav, pojavi se tudi na dlaneh in/ali podplatih. Po navadi ne srbi in včasih se ga niti ne opazi. Prisotni so tudi drugi bolezenski znaki:  vročina, otekle bezgavke, boleče žrelo, izguba las na delih lasišča, glavobol, izguba telesne teže, bolečine v mišicah in utrujenost. Bolezenske težave izzvenijo ne glede na to ali se okužbo zdravi ali ne, vendar brez ustreznega zdravljenja okužba lahko  preide v latentni stadij sifilisa.

Od stadija bolezni pri materi je odvisno, kako se bo končala nosečnost.
Od stadija bolezni pri materi je odvisno, kako se bo končala nosečnost.FOTO: Shutterstock

Latentni ali pozni stadij sifilisa: 

Ta nastopi, ko vse bolezenske težave prejšnjih stadijev izginejo. Če se ne zdravite, lahko okužba poteka brez bolezenskih težav in znakov leta in leta. Večina oseb z nezdravljenim sifilisom ne razvije poznega stadija bolezni.  Če pa se bolezen ponovno pojavi, kar se lahko zgodi tudi 10 do 30 let po okužbi, je zelo resna. Znaki poznega stadija se najpogosteje kažejo kot prizadetost srčno-žilnega sistema in prizadetosti osrednjega živčnega sistema (nezmožnost premikanja delov telesa, otopelost, demenca...). V poznem stadiju sifilisa bolezen prizadene notranje organe, kar vodi v smrt.

Prirojeni ali kongenitalni sifilis:

Zanj so značilni naslednji simptomi: povečana jetra in vranica, otečeni sklepi, anemija, zlatenica, vnetje nosne sluznice s krvavo in gnojno sekrecijo, povečane bezgavke, vnetje pokostnice, nefrotični sindrom, vnetje srčne mišice, vnetja očes in vnetje očesne žilnice ter mrežnice.

Okužen novorojenček je podhranjen z nizko porodno težo, nagubano kožo starikavega videza, z neenakomerno slabo razvitim lasiščem in nohti, ter z generalizirano mikroadenomijo. Koža na dlani in stopalih je rdeča. Takoj po rojstvu se formirajo sifilisni infiltrati temno rdeče barve. 

 

Kakšne so lahko posledice sifilisa v času nosečnosti na plod?

Od stadija bolezni pri materi je odvisno, kako se bo končala nosečnost. Posledice so lahko precej hude. Lahko pride do poznega splava, mrtvorojenega otroka, rojstva bolnega otroka z znaki prirojenega sifilisa, rojstva navidezno zdravega otroka pri katerih se simptomi bolezni pojavijo šele v puberteti ali kasneje in rojstva zdravega otroka. Če se infekcija zgodi tik pred koncem nosečnosti se otrok lahko rodi navidezno zdrav, vendar zboli v času neonatalnega obdobja, kar pomeni 2-4 tedne po rojstvu.

Kako poteka zdravljenje?

Pri vseh nosečnicah se test na sifilis opravi ob prvem pregledu v nosečnosti. Sifilis se zdravi z antibiotiki.

 

Vir: nijz.si

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 831