Ali je preiskava za prisotnost toksoplazmoze za nosečnico obvezna?
''Serološka preiskava na povzročitelja toksoplazmoze je predvidena pri prvem preventivnem pregledu v nosečnosti. Te preiskave ne potrebujejo tiste nosečnice, ki so jo opravile že pred nosečnostjo (na primer v predhodni nosečnosti) in je bil takrat rezultat pozitiven (prisotna protitelesa), saj je v nosečnosti nevarna samo prva okužba. Če je izvid preiskave ob prvem pregledu v nosečnosti negativen, se ta ponovi še v 20. in 36. tednu nosečnosti,'' so za Bibaleze.si spregovorili strokovnjaki Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Vse o toksoplazmozi
Toksoplazmozo povzroči zajedavec Toxoplasma gondii, okužba je lahko prirojena ali pridobljena po rojstvu.
Kako se okužimo? Kako se zaščitimo?
Okužite se lahko tako, da recimo čistite mačje stranišče. Če je v mačjih izločkih zajedavec Toxoplasma gondi, se lahko prenese na roke. Marsikatera nosečnica zato devet mesecev takšno delo prepusti partnerju. In to tudi strokovnjaki z NIJZ priporočajo. Če ne gre drugače, si pri tem opravilu nadenite rokavice.

Okužbi se lahko izognete tako, da ne jeste premalo pečenega in kuhanega mesa, ki je okuženo. Dobro operite tudi vso zelenjavo z vrta, če je onesnažena z mačjimi iztrebki, se namreč lahko okužite.
Na vrt se nikakor ne odpravite brez rokavic!
Resnično je pomembno, da si med nosečnostjo temeljito umivate roke, še posebej po pripravi mesa, sadja in zelenjave.
Nalezljivost?
Ne skrbite, če bo pri vas test pozitiven, se vaš partner ne bo okužil. Okužba pa se lahko prenese na plod. ''Lahko povzroči splav, mrtvorojenost ali pa se rodi otrok z znaki prirojene toksoplazmoze. Okužba pred rojstvom lahko privede do trajnih posledic, kot so duševna prizadetost, krči in okvare vida,'' pojasnjujejo na NIJZ.
Znaki in zdravljenje
Znakov mogoče niti ne boste zaznali, le nekateri imajo zmerno povišano telesno temperaturo, so utrujeni, jih bolijo mišice in imajo povečane bezgavke.
Zdravljenje pri bolniku z normalnim obrambnim sistemom ni potrebno, znaki izzvenijo v nekaj tednih. Drugače je, če ima bolnik slab obrambni sistem oz. so simptomi hudi in dolgotrajni; takrat je zdravljenje prisotno. Prav tako nosečnici z akutno okužbo predpišejo antibiotik. Da vas potolažimo – če ste že preboleli okužbo, imate v krvi protitelesa, vaš otrok pa ni ogrožen.
Kako pogosta je okužba?
V Sloveniji je redka in za nosečnico ni nevarna, navajajo v Priročniku za izvajalce vzgoje za zdravje v šolah za starše. Leta 2009 so zaznali 15 primerov toksoplazmoze, 1 prirojeno toksoplazmozo, leta 2010 18 primerov, 2011 20 primerov, leta 2012 18, leta 2013 29 primerov, leta 2014 35, leta 2015 pa 3. Tukaj moramo izpostaviti, da iz podatkov o razširjenosti toksoplazmoze ni razvidno, ali gre za toksoplazmozo pri nosečnosti, ker s tem podatkov pri večini NIJZ ne razpolaga.
Izkušnje naših bralk
''Tudi jaz sem bila v drugi nosečnosti pozitivna za okužbo toksoplazmoze, pa sem se izogibala mačk. Na srečo je z našo princesko vse ok.''
''Sveža okužba. V prvi nosečnosti sem bila negativna, v drugi pa sveža okužba. Hvala bogu je z mojim princem vse ok.''
''Imamo mačko. Njeno stranišče sem čistila z rokavicami. Preventivno.''
''Naša muca je bila med mojima obema nosečnostma veliko zunaj. Na vrtu sem imela rokavice. Pazila sem pri mesu, zelo pečenega sem jedla.''

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV