''Poporodna doba se deli na dva dela: ožje in širše. Ožja poporodno doba traja prvih devet dni po porodu, širša pa šest tednov po porodu. S tem se tudi konča perinatalno obdobje ženske, torej nosečnost, porod in poporodna doba,'' razlaga Gordana Njenić, dipl. m. s., babica. V Uradnem listu Republike Slovenija, št. 33, je zapisano, da ženska šest tednov po porodu opravi pregled. Namen takšnega pregleda je aktivno varovanje reproduktivnega zdravja. ''Obsega svetovanje glede optimalnega obdobja do naslednje nosečnosti, nasvete za odgovorno kontracepcijsko in spolno vedenje in aktivno zgodnje odkrivanje bolezni v poporodnem obdobju.'' Doc. dr. Leon Meglič, dr. med., priporoča, da se na pregled obvezno prej naročite pri izbranem ginekologu, ter zagotavlja, da pregled krije ZZZS. Seveda je lažje, če dojenčka pustite v varstvu, če pa ne gre drugače, pa je za varstvo med pregledom dobrodošel tudi oče, babica, ali prijateljica.
Kdaj je v poporodnem obdobju nujno nemudoma obiskati zdravnika?
''Šest tednov po porodu naj bi se ženske opazovale, ne samo iztekanje čišče po količini in morebitni krvavitvi, ampak tudi po vonju. V tem poporodnem obdobju lahko pride do okužbe sluznice v notranjosti maternice, ki se imenuje endometritis. Razen vonja čišče so lahko še znaki, kot so obilen izcedek, bolečina v trebuhu in povišana telesna temperatura. Zglasiti se je treba pri zdravniku in najpogosteje je potrebno zdravljenje z antibiotiki,'' opozarja babica Njenić.
Če še nimate konec čišče, vseeno pridite na pregled, meni strokovnjak Meglič, kajti v takšnem primeru mora izbrani ginekolog ugotoviti, zakaj je še prisotna.
Pregled
Zdravnik obrazloži, da pregled poteka predvsem vaginalno, ultrazvočno pa ob sumu, da je v maternici ostal del posteljice ipd. Če ste imeli prerez presredka ali carski rez, se ne bojte. Pregledom načeloma ni boleč, kajti rane so se v obeh primerih zacelile.
''Prvi pregled je nedvomno čas, ko se pogovorimo o kontracepciji. Pa tudi o začetku spolnosti. Zaradi povečane možnosti okužb notranjih rodil spolne odnose dejansko odsvetujemo pet ali šest tednov po porodu,'' razjasni pomisleke mnogim ženskam po porodu Leon Meglič. Dodaja, da laboratorijske preiskave običajno niso potrebne. ''Kontrolo nadomeščanja železa po večji izgubi krvi na porodu potrebujete že prej, navadno pri družinskem zdravniku.''
''Ginekolog svetuje prvorodnicam tudi vključevanje (navadno izključenega) očeta v njihov povsem spremenjeni čustveni svet. Navodila glede prehrane in gibanja so prav tako pogosto nujna. Seveda mamica lahko vpraša karkoli,'' opisuje prvi pregled po porodu strokovnjak.
Ne pozabite!
S sabo prinesite odpustni list iz porodnišnice, zdravstveno izkaznico in materinsko knjižico (slednja ni absolutno nujna). Prav tako v torbi imejte vse potrebno za dojenčka, če je prišel na pregled z vami. Ne pozabite na njegova rezervna oblačila, plenice, previjalno podlogo, vlažilne robčke, stekleničko, dudo ...

Izkušnja mamice na prvem poporodnem pregledu
''Šest tednov po porodu sem bila naročena za pregled. Bila sem v dilemi, ali naj pustim sina doma ali naj ga vzamem s sabo. Nisem vedela, kakšna so pravila. Vprašala sem medicinsko sestro po telefonu in je rekla, da lahko pride z mano, vendar naj ga nekdo čuva na hodniku, ko bom pri ginekologu. Oče ni dobil prosto v službi, zato je šla babica z nama. Druga dilema: kaj naj oblečem. Čisto nič mi ni bilo prav, kar sem nosila pred nosečnostjo. Mislila sem, da po porodu takoj 'zležeš' v stare hlače. Napačno razmišljanje! Tako sem končala v nosečniških oblačilih, kar mi ni bilo po godu.
Hitro sem bila na vrsti. Mislim, da so me vzeli preko vrste, da ja ne bi predolgo čakala. Ginekolog me je vprašal, kakšen porod sem imela. Povedala sem mu, da sem imela carski rez in nato zelo zelo obilno čiščo. Vmes sem na vrat na nos letela nazaj v porodnišnico, a se je izkazalo, da izkrvavela pa le ne bom in da je vse v redu. Krvni pritisk sem imela malo nižji, ampak tako ali tako ga imam že vse življenje. Povprašal me je, ali dojim, in sem bila ponosna, da imam pravega jedca, da mu lahko ponudim svoje mleko. Pri zaščiti se nama je zataknilo. Nisem želela kontracepcijskih tablet, opozoril me je, da lahko kljub dojenju zanosim. Pa sem se odločila, da bom tvegala, no, kasneje nisem, sva vseeno uporabljala kondome in nisem drugič zanosila. To je moj spomin na prvi pregled po porodu, kateri se je končal tako, da sem potem dojila v polni čakalnici. Takrat mi je bilo malce nerodno, ampak kasneje pa se sploh nisem več ozirala na to, ali me kdo gleda.''

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV