Bralke smo na Facebook profilu Bibaleze.si vprašali, ali je morala katera jemati železo med nosečnostjo, ker je bila slabokrvna? Nekatere so slabokrvnost popravile s hrano, druge so morale jemati predpisana zdravila. "Da bila sem slabokrvna, ampak mi na žalost ni pomagala hrana ali kakšen zrezek. Dobila sem tablete, ki sem jih morala jemati tudi še nekaj časa po porodu," je zapisala ena od njih.
Priporočeni odmerek za nosečnico je 30 miligramov trivalentnega železa dnevno, so pojasnili na Nacionalnem inštitutu za varovanje zdravja. Slabokrvna nosečnica je bolj utrujena in se na splošno slabo počuti. V primeru krvavitve pri porodu pa pomeni povečano tveganje za njeno zdravje, večjo verjetnost za transfuzijo in daljše okrevanje po porodu, opozarjajo.

Testiranje slabokrvnosti
Če krvni testi pokažejo, da je nosečnica slabokrvna, naj se posvetuje z babico ali zdravnikom o spremembi ali dopolnilu prehrane in morebitnih prehranskih dodatkih ali zdravilih, svetujejo.
Sicer pa ne priporočajo rutinskega jemanja dodatkov železa: "Pripravki z železom, ki jih jemljejo nekatere nosečnice zaradi slabokrvnosti, lahko prispevajo k zaprtju, podobno velja tudi za nekatera zdravila z železom, ki jih predpiše zdravnik. Nosečnica naj se posvetuje s farmacevtom ali z zdravnikom, ki ji je zdravilo predpisal, o možnostih, da bi potrebno železo zaužila kako drugače."
Ob slabokrvnosti je priporočljivo uživati rdečo peso, polnozrnat riž, žita, koruzo, grah, fižol, lečo, meso, špinačo, suho sadje (marelice, slive, hruške, rozine), sončnična semena, olive. Določene sestavine hrane povečujejo absorbcijo železa (vitamin C, živalske beljakovine), druge ga zmanjšujejo (otrobi, kava, čaj, soja, mleko).
Dobra kri mamice je zelo pomembna v nosečnosti. Tudi plod namreč potrebuje železo za izgradnjo hemoglobina v eritrocitih.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV